باغ گیاه شناسی نوشهر یکی از جاهای دیدنی استان مازندران است

منبع: همگردی

1

1402/2/28

14:01


سیری در ایران/ براساس آخرین اخبار و گزارشات واصله، باغ گیاه شناسی نوشهر یکی از جاهای دیدنی استان مازندران است.

در سال 1333، حدود 7 هکتار از زمین های ایستگاه کشاورزی نوشهر جهت کاشت گونه های درختی و درختچه ای در نظر گرفته شد و تعدادی گونه از خارج و داخل کشور جمع آوری و در 73 قطعه مختلف کاشته شد. بدین وسیله آربراتوم (مجموعه درخت و درختچه) بنا گذاشته شد. هدف از احداث این باغ انجام مطالعات اکولوژی از جمله بررسی روند سازگاری گونه کاشته شده بود. این باغ مجموعه های ساده و زیبایی از جمله آلاچیق و آبنما را که نمایی از باغ های ایرانی است، در خود جای داد.

باغ گیاه شناسی نوشهر از نظر وسعت و قدمت دومین باغ گیاه شناسی کشور است. وجود مجموعه ای از گونه های منحصر بفرد باعث شهرت جهانی آن شده و هر ساله مورد بازدید بسیاری از محققین و دانشجویان رشته های مرتبط قرار می گیرد. این گنجینه باارزش از نظر حضور و تنوع گونه های گیاهی شایان توجه است. اهداف اولیه احداث این مجموعه همانند اهداف سایر باغ های گیاه شناسی دنیا در واقع آموزش و تحقیقات بنیادی در رابطه با علوم زیستی و گیاهی است. انتقال گونه های جنگلی بومی و وارد کردن گونه های غیر بومی، ایجاد کلکسیون های مختلف و پوپل مان های آزمایشی از گونه های مختلف با فرم های زینتی متنوع از اهداف در دست اجرا در این باغ هستند.

برای این باغ همانند سایر باغ های گیاه شناسی دنیا، بخشهای مختفی از جمله قطعات درختچه های زینتی، گیاهان معطر و پرچین سازی، سوزنی برگان، گیاهان پیازی، گیاهان گرمسیری، گیاهان دارویی، توندرا، باغ سیستماتیک، گلخانه گیاهان گرمسیری و مجموعه گیاهان خشک یا هرباریوم در نظر گرفته شد.

باغ گیاه شناسی نوشهر یکی از جاهای دیدنی استان مازندران است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو