پل سردار یکی از پل های دیدنی استان زنجان به شمار می رود

منبع: همگردی

1

1402/2/28

16:01


سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، پل سردار یکی از پل های دیدنی استان زنجان به شمار می رود.

پل سردار زنجان، پلی تاریخی است در محور جنوب غربی حومه شهر زنجان و بر روی رودخانه زنجان رود. در سال 1333 هجری قمری توسط ذوالفقار خان اسعد الدوله، پسر حسین قلی خان نظام العداله ساخته شد. ذوالفقارخان اسعدالدوله از متمکنین و متنفذین ولایت خمسه در عهد قاجار بوده که سرکردگی برخی از افواج این ناحیه نیز به وی واگذار شد. پل سردار در میان پلهای سه گانه ای که بر روی زنجان رود ساخته شده، تنها پلی است که دارای تزئینات معقلی زیبا در حاشیه طاقها و چشمه طاقها هست. این پل در گذشته به دلیل نزدیکی آن به دروازه جنوبی شهر به پل دروازه قلتوق نیز معروف بوده است.

درازای پل حدود 5/79 متر و ارتفاع آن در بالاترین نقطه از سطح بستر رودخانه حدود 12 متر و عرض آن حدود 6/4 متر است. پل دارای سه دهانه با طاق های جناغی بوده که دهانه میانی از دهانه های دیگر بزرگتر است. بر روی پایه های پل نیز دو دهانه با قوس تزئینی تعبیه شد. پایه های پل به عرض 6 متر از سنگهای تراشیده ساخته شده و از کف رودخانه حدود 2 متر ارتفاع دارد. پایه ها در هر دو جهت دارای آب بر هستند. آب برهای جانب بالادست به صورت چند ضلعی و آب برهای پایین دست به طرز نیم دایره شکل گرفته اند. دهانه اصلی و بزرگ پل 60/11 متر عرض و حدود 5/8 متر از سطح آب ارتفاع دارد. دهانه های کوچکتر نیز 50/5 متر عرض و 10/5 متر از سطح آب ارتفاع دارد.

در ضلع شرقی پل تزئیناتی با کاشی بر بالای دهلیزها و نوارهایی از کاشی در اطراف دهانه های پل وجود دارد که نوار دهانه وسطی، یک نوار 25 سانتیمتری از کاشی و آجر لعاب دار است. نوار دهانه های جانبی یک ردیف 5 سانتیمتری از کاشی به رنگ آبی هست. در ضلع جنوبی دهانه وسطی و در یک کادر مستطیل شکل، کتیبه ای از آجر برجسته وجود دارد که در دو طرف آن تاریخ 1333 و عبارت یا علی به خط کوفی نوشته شد. این پل به شماره 1485 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پل سردار یکی از پل های دیدنی استان زنجان به شمار می رود

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو