نشانه ها و روش های درمان خانگی آبسه مقعدی

نشانه ها و روش های درمان خانگی آبسه مقعدی


منبع: آرگا

1

1402/2/28

20:10


آبسه مقعدی یکی از بیماری های ناحیه مقعد است که بی نهایت دردناک و آزاردهنده می باشد. این بیماری از اتصال یا ارتباط غیر طبیعی دو بخش یا دو بافت در بدن ایجاد می گردد. به طور معمول آبسه مقعدی با درد و خونریزی همراه است. هم چنین بوی نامطبوعی دارد که این بو ناشی از عفونت می باشد. بهتر است بدانید درمان خانگی و گیاهی آبسه مقعدی تنها به دلیل کاهش علائم این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم با روش های درمان خانگی آبسه مقعدی بیشتر آشنا شویم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آبسه مقعدی یکی از بیماری های آزاردهنده ناحیه مقعد است که به خاطر عفونت اطراف راست روده یا مقعد ایجاد می شود. از آن جایی که این بیماری با درد بسیار شدیدی همراه است، به همین خاطر باید هرچه سریع تر درمان شود. شایع ترین نوع آبسه، آبسه پری آنال است که ظاهری شبیه به جوش داشته و قرمز رنگ می باشد. به طور معمول آبسه های مقعدی که در بافت عمیق وجود دارند، چندان قابل مشاهده نبوده و کمتر شایع می باشند. از مهم ترین علائم آبسه مقعدی می توان به خارش، سوزش، خونریزی، ترشحات بد بو، درد و … اشاره کرد. اگرچه برای درمان آبسه مقعدی، راهکارهای پزشکی و خانگی وجود دارد؛ اما درمان های خانگی و دارویی تا به امروز پاسخگوی درمان قطعی این بیماری نبوده اند. بلکه تنها در کاهش علائم این بیماری و جلوگیری از عفونت مؤثر می باشند.

در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به راه های درمان خانگی آبسه مقعدی بپردازیم.

اصلی ترین دلایل ایجاد آبسه مقعدی چیست؟

بهتر است بدانید در بسیاری موارد آبسه مقعدی به دلیل وجود باکتری های اشرشیاکولی و استافیلوکوک در ناحیه مقعد بروز می کند و گاهی نیز به دلیل برخی باکتری ها ایجاد می گردد. به طور کلی دو علت اصلی برای ایجاد آبسه در مقعد وجود دارد:

 • غده های مقعدی مسدود شده
 • عفونت های منتقله از راه جنسی

با این حال بسیاری از افراد به دلیل دارا بودن شرایط خاص خود، بیشتر در معرض ابتلا به آبسه مقعدی قرار دارند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیورتیکولیت
 • دیابت
 • ایدز
 • آپاندیسیت
 • کولیت
 • بارداری
 • سل
 • بیماری التهابی لگن
 • جوش مقعدی
 • شقاق مقعدی
 • بیماری های مقاربتی
 • رابطه جنسی مقعدی
 • قرار دادن اجسام خارجی داخل مقعد
 • استفاده از داروهایی مانند پردنیزولون
 • بیماری روده التهابی مانند بیماری کولیت زخمی یا کرون

درمان آبسه مقعدی در منزل

آبسه مقعدی با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

از آن جایی که برخی علائم این بیماری با بیماری سرماخوردگی مشترک است، ممکن است به اشتباه تشخیص داده شود. بنابراین توجه به نشانه های آبسه مقعدی و مراجعه به پزشک برای تشخیص نوع آن بسیار ضرورت دارد. مهم ترین نشانه های آبسه مقعدی عبارتند از:

 • تب
 • بدن درد
 • درد شدید در لبه مقعد
 • درد در زمان لمس راست روده یا درد ضربان دار
 • التهاب، قرمزی و ورم بافت های اطراف مقعد
 • بی اشتهایی
 • خروج خون و چرک
 • یبوست یا درد شدید ناشی از حرکات روده

آشنایی با راه های تشخیص آبسه مقعدی

چنانچه دچار علائم غیر قابل کنترل آبسه مقعدی شدید، بهتر است هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کرده و به پزشک مراجعه کنید. به طور معمول تشخیص این بیماری از طریق معاینه بالینی و به وسیله پزشک صورت می گیرد. در بسیاری موارد آزمایش ادرار، خون و تست های تصویربرداری نظیر ام آر آی به تشخیص این بیماری کمک می کند. با این حال برای تشخیص آبسه مقعدی بهتر است نکات زیر مود توجه قرار گیرد:

 • شواهد خارجی آبسه (به طور مثال سفتی قابل لمس یا حساسیت احساس درد در صورت لمس مقعد و نواحی اطراف آن)
 • شواهد سیستمتیک (مانند عفونت)
 • درد یا ضربان در ناحیه رکتوم

در بسیاری از بیماران که علاوه بر آبسه، به یکی از بیماری های زیر مبتلا هستند ممکن است سونوگرافی یا معاینه تحت بیهوشی انجام شود:

 • بیماری دیورتیکول
 • بیماری التهابی روده
 • عفونت های مقاربتی
 • سرطان رکتوم

درمان گیاهی آبسه مقعدی در طب سنتی

نگاهی به روش های درمان آبسه مقعدی

آبسه مقعدی در صورت عدم تخلیه یا عفونت باید توسط پزشک متخصص در این حوزه تخلیه شود. پزشک متخصص با بهره گیری از بیهوشی عمومی یا بی حسی، اقدام به تخلیه عفونت می نماید تا شدت بیماری کاهش یابد. بعد از پروسه درمان همزمان با مصرف داروهای چرک خشک کن خوراکی یا تزریقی، توصیه می شود روزانه به مدت ۳ الی ۴ بار و هر بار ۲۰ دقیقه در لگن آب گرم حاوی بتادین بنشینید تا از عفونت زخم ها جلوگیری کنید. داروهای دیگری که بعد از تخلیه آبسه مورد نیاز می باشند، داروهای مسهل و ضد قارچ را شامل می شوند؛ چرا که یبوست موجب تشدید بیماری می شود. بهتر است مدفوع کاملا از بدن خارج شود تا از بروز مجدد عفونت جلوگیری شود.

هم چنین به منظور کاهش درد آبسه مقعدی بعد از تخلیه، استفاده از کمپرس آب گرم، صفحه های گرم کننده و مصرف مسکن مؤثر خواهد بود.

بهترین روش های درمان خانگی آبسه مقعدی کدامند؟

در بسیاری از موارد که میزان عفونت کم است، استفاده از درمان های خانگی می تواند به درمان آبسه مقعدی کمک کند. از سوی دیگر پیروی از این درمان ها به میزان زیادی میزان التهاب و عفونت ایجاد شده را کاهش می دهد. برخی از مهم ترین روش های درمان خانگی آبسه مقعدی به شرح زیر می باشند:

راه های درمان خانگی آبسه مقعدی

آب کلم

آب کلم دارای ماده ای به نام گلوماتین است که تأثیر زیادی در بهبود عملکرد طبیعی روده دارد. برای این منظور کافی است روزانه یک الی دو بار از آب کلم استفاده کنید. در حقیقت آب کلم با نرم کردن مدفوع از بروز یبوست جلوگیری کرده و به کاهش درد ناشی از آبسه مقعدی کمک می کند.

کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم گردش خون را در ناحیه مقعد افزایش داده و عفونت موجود در این ناحیه را رقیق می کند. همین موضوع به کاهش درد ناشی از بیماری کمک می کند. جالب است بدانید اغلب آبسه های کوچک به کمپرس آب گرم پاسخ مثبت داده و به سرعت درمان می شوند.

زنجبیل

برای این منظور کافی است تکه ای از زنجبیل تازه را خرد کرده و به خوبی بجوشانید تا نرم شوند. سپس آن را به شکل خمیر در آورید. مقداری پی یا چربی گاو را ذوب کرده و با آن مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را به صورت شیاف در آورده و هر شب به طور مرتب استفاده کنید.

گیاه بارهنگ

به منظور استفاده از گیاه بارهنگ می توانید برگ آن را در آب داغ بریزید. بعد از خنک شدن خرد کرده و بر روی محل آبسه قرار دهید. ناحیه عفونت را توسط فویل به خوبی بپوشانید. علاوه بر این روش می توانید از دمنوش گیاه افسنطین نیز بهره مند شوید.

ویتامین C

ویتامین C یکی از روش های خانگی مؤثر برای درمان آبسه مقعدی می باشد. به گونه ای که می تواند از پیشرفت و بروز آبسه مقعدی جلوگیری کرده و به درمان فیستول کمک کند. با مصرف روزانه ۱۰۰۰ گرم ویتامین C می توانید به درمان آبسه مقعدی کمک کنید. به خاطر داشته باشید مصرف بیشتر از مقدار توصیه شده می تواند با اسهال و آسیب های بیشتری در ناحیه مقعد همراه باشد.

درمان گیاهی و خانگی فیستول مقعدی

نارون

استفاده از گیاه نارون یکی از بهترین روش ها برای کاهش التهاب آبسه مقعدی می باشد. مصرف چای نارون لوله های گوارشی را توسط لایه محافظ مخاط پوشش داده و از آسیب بیشتر در امان نگه می دارد. با این حال این روش جنبه حفاظتی و کنترلی داشته و درمان قطعی برای این بیماری به شمار نمی رود.

سبوس گندم

مقداری از سبوس گندم را در یک پارچه توری بریزید. سپس آن را در ۴ لیتر آب ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۲ ساعت خیس بخورد. اکنون بدون آن که کیسه حاوی سبوس گندم را خارج کنید، آب آن را گرم کرده و به مدت ۵ تا ۶ دقیقه در آن بنشینید. در نهایت ناحیه مقعد را به آرامی خشک نمایید. توصیه می شود این روش را روزانه به طور مرتب انجام دهید.

فیبر

مصرف فیبر به میزان زیادی در درمان خانگی آبسه مقعدی مؤثر است. چرا که از بروز یبوست جلوگیری کرده و در درمان آبسه مقعدی مؤثر است. از مواد حاوی فیبر می توان به حبوبات، انواع میوه ها و سبزیجات، نان گندم و جو دو سر اشاره کرد.

اسفرزه

به منظور بهره گیری از فواید اسفرزه می توانید بعد از هر وعده غذایی دو قاشق غذاخوری اسفرزه را در یک لیوان آب شیرین شده ریخته و اجازه دهید به خوبی لعاب دهد. توصیه می شود بعد از خوردن این ترکیب، حتما یک لیوان آب نیز نوش جان کنید.

عرق بومادران

عرق بومادران یکی دیگر از راه های مؤثر در درمان آبسه مقعدی می باشد. برای این منظور می توانید نصف فنجان عرق بومادران را با نصف فنجان آلوئه ورا ترکیب کرده و پیش از هر وعده غذایی میل کنید.

درمان خانگی آبسه مقعدی با داروهای گیاهی

سنفیتون

گیاه سنفیتون گلبرگ هایی به رنگ آبی، سفید و بنفش دارد که معمولا به صورت پودر یا همراه با روغن جوانه گندم قابل استعمال می باشد. مصرف این دارو علاوه بر تسکین علائم آبسه مقعدی، به کاهش درد و درمان این بیماری نیز کمک می کند.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو