قیمت ارز دیجیتال چگونه تعیین می‌شود؟

1

1402/2/29

01:30


از آنجایی که ارزهای دیجیتال در حال حاضر بخش عظیمی از حوزه سرمایه‌گذاری را در برگرفته ، بسیاری از کاربران به دنبال کشف منشا قیمت‌گذاری این رمز ارزها هستند. شما چطور؟ آیا شما نیز جزء همین دسته از کاربران حاضر و فعال در بازار ارزهای دیجیتال هستید و کشف نحوه قیمت‌گذاری این ارزهای دیجیتال برایتان اهمیت دارد؟ برای کشف سرچشمه قیمت و ارزش رمز ارزهای حاضر در این بازار (به عنوان مثال قیمت نئو) باید به فناوری پشت ارزهای دیجیتال دست یابید. زیرا این فناوری پشت پرده نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت‌ها دارد. ارزهای غیر متمرکز در برابر هر گونه تغییر و تحریف مقاوم هستند بنابراین از بین بردن آنها تا حدودی غیر ممکن خواهد بود.

قیمت ارزهای دیجیتال

چه مسائلی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار هستند؟

از انجایی که رمز ارزها غیر متمرکز هستند، عوامل متعددی بر روی ارزش و قیمت آنها تاثیر می‌گذارد. برخی از عوامل تاثیرگذار بر روی نحوه تعیین قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال عبارت هستند از:

  • میزان تقاضا
  • سودمندی حاصل از خرید و فروش ارز دیجیتال
  • رقابت حاضر در بازار رمز ارزها
  • نحوه استخراج ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند نوسانات زیادی به همراه داشته باشد. برای مثال این بازار گاهی به بالاترین حد خود می‌رسد و در بعضی مواقع به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. درک چگونگی روند ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال می‌تواند به توضیح این تغییرات کمک کند.

ارزهای دیجیتال با دلار آمریکا و یورو یکسان نیستند زیرا هیچ مرجع مرکزی همانند یک نهاد دولتی ارزش اصلی این ارزهای دیجیتال را مدیریت نمی‌کند. بدون وجود یک سازمان متمرکز هیچ دلیل مشخصی برای تغییر ارزش ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

تئوری اصلی پشت پرده ارزش ارزهای دیجیتال این است که اگر افراد زیادی برای یک رمز ارز ارزش زیادی قائل باشند، ارزش آن ارز دیجیتال بیشتر می‌شود. بدون وجود مقررات خاص، تقاضا می‌تواند نوسانات زیادی به همراه داشته باشد و در برخی موارد نیز ما شاهد تغییرات چشمگیری خواهیم بود.

قیمت ارز دیجیتال

نحوه ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال

بیشتر افراد که به بازار ارزهای دیجیتال وارد شده‌اند، تا حدود زیادی با بازار سهام و بورس نیز آشنایی دارند. همان‌طور که می‌دانید در بازار سهام، ارزش یک سهم شرکتی حاصل ضرب قیمت سهام در تعداد سهام خواهد بود. به عبارت دیگر از طریق این فرمول می‌توان به ارزش نهایی بازار دست پیدا کرد.

قیمت سهام نیز با توجه به عرضه و تقاضا افزایش و کاهش می‌یابد. سهامی که تقاضای بالاتری دارد قیمت‌های بالاتری خواهد داشت. برای مثال اپل و آمازون از جمله با ارزش‌ترین سهام‌ها را خواهند داشت. همین نظریه در مورد ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. تقاضای بیشتر ارزهای دیجیتال قیمت آنها را بالا می‌برد.

هر چه تقاضا از مقدار موجود آن رمز ارز بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. برخی از ارزهای دیجیتال جزء رمز ارزهای پایه هستند و حداکثر عرضه را تجربه خواهند کرد، از این با مقدار ثابتی افزایش می‌یابند. یکی از این ارزهای دیجیتال پایه بیت کوین نام دارد.

این در حالی است که سایر رمز ارزها همانند اتر هیچ محدودیتی در عرضه نخواهند داشت. تقاضا برای ارزهای دیجیتال به عوامل زیادی بستگی دارد، برای مثال میزان مفید بودن توکن مورد نظر و میزان پذیرش آن در انواع کسب و کارها از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت ارزهای دیجیتال (به عنوان مثال قیمت بایننس کوین) خواهند بود.

برای درک بهتر عوامل تاثیرگذار بر روی ارزش ارزهای دیجیتال بهتر است به موارد زیر نگاهی بیندازید:

  • ماینینگ: هنگام تلاش برای ایجاد یک بلاک جدید، ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند و اولین ماینر برنده ارز دیجیتال تازه ضرب شده می‌شود. استخراج و ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌تواند گران باشد زیرا برق مصرفی آن برای تکمیل این روند تاثیر بسزایی بر روی ارزش ارزهای دیجیتال داشته باشد.
  • میزان سوددهی: زمانی که کسب و کارها یک ارز دیجیتال را بپذیرند، در صورت وجود فرصت سرمایه‌گذاری سوددهی نیز افزایش می‌یابد. امکان استفاده از ارز دیجیتال در پروتکل‌های مالی غیر متمرکز یا برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز می‌تواند بر روی ارزش آنها تاثیر بگذارد.
  • رقابت: از آنجایی که ارزهای دیجیتال زیادی در بازار وجود دارند و ممکن است هر یک از آنها ارزش خود را در مقایسه با سایرین از دست بدهد، رقابت نیز می‌تواند امر مهمی در تعیین قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال باشد.
  • محبوبیت در رسانه‌ها: زمانی که رسانه‌ها یک ارز دیجیتال را پوشش می‌دهند قیمت آن رمز ارزها نیز تغییر می‌کند. این محبوبیت حاصل تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی خواهد بود.
  • مقررات: نبود مقررات می‌تواند یک عامل مثبت یا منفی در هنگام ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال باشد. برخی از سرمایه‌گذاران از آزادی بدون مقررات قدردانی می‌کنند در حالی که برخی دیگر از نبود مقررات و امنیت کافی ترس دارند.
  • میزان دسترسی: اگر ارز دیجیتال مورد نظر به راحتی در صرافی‌های متعددی در دسترس باشد، ممکن است ارزش بیشتری پیدا کند.

عرضه و تقاضا دلیل اصلی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال پایه که عرضه محدودی دارند یا تعداد توکن‌های آنها از پیش تعیین شده است، روند ارزش‌گذاری سختی دارند. تعداد این رمز ارزها به طور حتم در سال‌های آینده افزایش می‌یابد و حتی ممکن است با بیش از ۲۵۰۰ رمز ارز لیست شده در صدها صرافی آنلاین روبرو شوید.

قیمت ارز دیجیتال

فرآیند قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال پیچیده‌تر از همه این موارد است، اما زمانی که بیشتر توکن‌ها استخراج شوند، نرخ اصلی این فرآیند نیز کاهش می‌یابد. اگر از اقتصاد تحلیلی کمک بگیرید، متوجه می‌شوید که عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین می‌کنند.

زمانی که عرضه محدود می‌شود، تقاضا افزایش می‌یابد و قیمت دارایی مورد نظر نیز بالا می‌رود. در نهایت اینکه این روش ساده‌ترین راه برای رسیدگی به نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال است. از آنجایی که طبقه‌بندی دقیق ارزهای دیجیتال را نمی‌دانیم، تعیین علت دقیق و مستقیم برای افزایش یا کاهش ارزهای دیجیتال امری دشوار است.

ارزهای دیجیتال چگونه قیمت‌گذاری می‌شود؟

عوامل مختلفی در نوسانات قیمتی و ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال تاثیرگذار و دخیل هستند. هر چه عرضه یک رمز ارز کمتر شود تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد. همچنین هرچه تقاضا بیشتر شود، بدون شک قیمت نهایی ارز دیجیتال (همانند قیمت بیت کوین کش) نیز توسعه می‌یابد.

بنابراین عرضه و تقاضا اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار بر روی قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال خواهد بود. البته که نحوه استخراج، کاربرد، اصلیت، میزان سوددهی و بسیاری از عوامل دیگر نیز بر روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر دارند اما به طور کلی اصل قیمت ارزهای دیجیتال طبق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو