زگیل غیرتناسلی چیست؟

منبع: فوت و فن

1

1402/2/30

11:59


همه چیز درباره زگیل غیر تناسلی (Nongenital Warts) برای درمان زگیل به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنیم یا دکتر پوست؟

زگیل غیرتناسلی چیست؟

همه چیز درباره زگیل غیر تناسلی (Nongenital Warts) برای درمان زگیل به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنیم یا دکتر پوست؟

زگیل‌‌ها شایع و خوش‌خیم‌اند‌، اما بسیار مزمن و آزاردهنده! این عارضه پوستی در بسیاری از موارد، خودبه‌خود ناپدید می‌شود، با این وجود درمان‌های متنوعی برای از بین بردن‌شان وجود دارد، حتی ممکن است از یک متخصص اعصاب و روان برای هیپنوتیزم‌تراپی کمک بگیرید! ویزیت دکتر پوست اما همچنان گزینه پیشنهادی اول است. در این مطلب مروری بر چیستی، انواع، راه‌های انتقال و روش‌های مختلف درمان زگیل‌های غیر تناسلی خواهیم داشت.

زگیل غیرتناسلی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل‌ها می‌شود. زگیل‌های غیر تناسلی در افراد دارای ایمنی طبیعی‌، بی‌ضرراند و معمولاً به دلیل همین ایمنی، طی چند ماه یا چند سال خود به خود برطرف می‌شوند.

تشخیص زگیل‌ها با معاینه بالینی دکتر پوست ممکن است. زگیل‌های ویروسی ممکن است در هر سنی ایجاد شوند؛ اما در کودکان و نوجوانان ، به خصوص از 12 تا 16 سالگی شایع‌تر است.

انواع زگیل غیرتناسلی

زگیل‌‌ها اشکال متفاوت دارند و معمولا بر اساس محل و نوع ویروس HPV که باعث عفونت شده‌است دسته‌بندی می‌شوند، برخی از انواع HPV پوست را در نقاط آناتومیک خاصی آلوده می‌کنند. با این حال، زگیل، با هر نوع HPV، ممکن است در هر محلی ایجاد شود.

زگیل معمولی

زگیل معمولی (verruca vulgaris) به صورت برآمدگی توپر سفت و کوچکی دیده می‌شوند که سطح ضخیم‌، ناصاف و نامنظم دارد. ابعاد این زگیل‌ها از کم‌تر از یک میلی‌متر تا بیش از 1 سانتی‌متر متغیر است. زگیل معمولی بیشتر در دست‌ها و زانوها دیده می‌شود.

زگیل رشته‌ای

زگیل رشته‌ای یا زگیل های فیلی فرم (Verruca Filiformis) زگیل‌های بلند و باریکی هستند که معمولا روی صورت، در اطراف لب‌ها، پلک‌ها، گردن یا انگشتان و پاها دیده می‌شوند. زگیل رشته‌ای می‌تواند به سرعت به سایر قسمت‌های بدن سرایت پیدا کند.

زگیل کف پا یا پلانتار عمیق

زگیل کف پا، پلانتار (myrmecia) نام دارد. از آنجایی که این نوع زگیل در پوست عمیق می‌شود، نسبت به زگیل‌ معمولی دردناک‌تر است. زگیل‌های میرمسیا پا، معمولاً در نواحی تحمل کننده وزن مانند سر، پاشنه و متاتارس (کف پا) یافت می‌شوند. ممکن است این زگیل زیر یا دور ناخن نیز ایجاد شود.

تصویر زگیل کف‌پا

زگیل‌های مسطح

زگیل مسطح یا زگیل صفحه‌ای (verruca plana)، عارضه‌های گوشتی رنگ صاف یا کمی برآمده‌اند. تعداد زگیل‌های مسطح از چند تا صدها ضایعه متغیر است. صورت، دست‌ها و ساق پا شایع‌ترین نواحی برای بروز این نوع زگیل‌اند.

زگیل قصابی

زگیل قصابی در افرادی که مرتباً با گوشت خام در تماس‌اند دیده‌ می‌شود. مورفولوژی آنها شبیه به زگیل‌های معمولی است. آنها بیش‌تر روی دست‌ها دیده می‌شوند.

زگیل موزاییکی

زگیل موزاییکی پلاکی از زگیل‌های نزدیک به هم به صورت یک گروه است. این نوع زگیل معمولا در کف دست و پا دیده می‌شوند.

تصویر زگیل بر روی کف دست به صورت چند زگیل نزدیک به هم.

زگیل‌های کیستیک (کیست‌های اپیدرموئید کف پا)

زگیل کیستیک به صورت برآمدگی روی سطح تحمل کننده وزن کف پا ظاهر می‌شود.

نحوه انتقال زگیل‌های غیر تناسلی

زگیل‌ها از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می‌شوند. دوره کمون HPV از 1 تا 6 ماه متغیر است. با این حال، دوره نهفتگی تا 3 سال ممکن است وجود داشته باشد. عوامل خطر انتقال زگیل عبارت‌اند از:

 • جراحت پوست
 • کار مکرر با دست در رطوبت
 • هیپرهیدروزیس (به انگلیسی: Hyperhidrosis یا تعریق بیش از حد و غیرطبیعی) پا
 • استخرهای شنا
 • جویدن ناخن
 • تماس مکرر با گوشت خام در قصابان و کارگران کشتارگاه

زگیل‌ غیرتناسلی ممکن است خطرناک باشد؟ عوارض و مخاطرات

داشتن زگیل برای یک فرد سالم چندان مشکل‌ساز نیست. وقتی زگیل‌ها خود به خود برطرف می‌شوند، جای زخم دیده نمی‌شود؛ اما رشد زگیل‌های اطراف یا زیر ناخن ممکن است منجر به دیستروفی دائمی ناخن شود. زگیل‌های کف پا می‌توانند دردناک باشند و درگیری گسترده در کف پا ممکن است حرکت را مختل کند.

زگیل‌ها می‌توانند منبع آسیب روانی نیز باشند. بیمار ممکن است انگ اجتماعی قابل توجهی را به خاطر زگیل در صورت و دست تحمل کند. در چنین شرایطی مراجعه به روان‌شناس یا روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) نیز در کنار درمان پوستی توصیه می‌شود.

تغییر بدخیم در زگیل‌های غیر تناسلی نادر است اما گزارش شده و به آن کارسینوم (رشد بدخیم (سرطان) سلول‌های اپیتلیال) وروکوس (زگیل) می‌گویند. کارسینوم وروکوس ممکن است به راحتی با یک زگیل معمولی اشتباه گرفته شود. این عارضه بیشتر در کف پا دیده می‌شود. اگرچه این نوع سرطان به ندرت متاستاز می‌دهد، اما در کل بهتر است عارضه‌های پوستی را جدی بگیرید زیرا ایجاد این ضایعات همیشه یکی از زنگ خطرهای جدی سرطان است. برای مطالعه بیشتر در مورد عارضه‌های پوستی سرطانی مانند سارکوم کاپوسی این مطلب را بخوانید. (منبع رکنا)

درمان زگیل غیرتناسلی

8 درصد از مراجعه به مطب دکتر پوست به خاطر زگیل است. درمان زگیل‌ها می‌تواند برای بیمار و درماتولوژیست چالش برانگیز باشد. چندین روش درمانی برای از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که بهتر است با کم دردترین، کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش شروع کنید.

نادیده گرفتن زگیل

عدم تلاش برای درمان زگیل مطمئناً یک گزینه ایمن و مقرون به صرفه است. زیرا 65 درصد زگیل‌ها ممکن است در عرض 2 سال خود به خود و بدون مراجعه به دکتر پوست از بین بروند. با این حال، بدون درمان، زگیل ممکن است بزرگ شده یا به مناطق دیگر گسترش یابد. درمان، برای بیماران مبتلا به زگیل‌های متعدد، گسترش‌یافته یا علامت‌دار که بیش از 2 سال وجود داشته‌اند، توصیه می‌شود.

درمان موضعی زگیل

سالیسیلیک اسید، خط اول درمان زگیل است. این دارو بدون نسخه در دسترس است. چندین درمان موضعی دیگر نیز موجود است که پرسنل آموزش دیده در مطب دکتر پوست انجام می‌دهند.

تزریق داخل ضایعه

هنگامی که زگیل‌ها پایدار و مقاوم به درمان موضعی هستند، تزریق داخل ضایعه را می‌توانید به عنوان جایگزین در نظر بگیرید.

درمان فوتودینامیک

در درمان فوتودینامیک یک داروی حساس به نور بر روی زگیل‌ها اعمال می‌شود. این دارو در معرض نور مخصوص، فعال شده و واکنشی ایجاد می‌کند که باعث از بین رفتن ضایعه می‌شود.

درمان سیستمیک (دارویی)

عوامل سیستمیک یا دارویی که برای درمان زگیل استفاده شده اند عبارت‌اند از:

 • سایمتیدین
 • رتینوئیدها
 • سیدوفوویر داخل وریدی

درمان به روش تخریب فیزیکی

دکتر پوست معمولا تخریب فیزیکی را به سه روش انجام می‌دهد:

 • کرایوتراپی (cryotherapy) یا انجماد بافت با نیتریوژن مایع
 • الکتروسرجری (electrosurgery) یا جراحی الکتریکی
 • تخریب با لیزر (laser destruction)

درمان‌های جایگزین

چندین درمان جایگزین و بدون نیاز به مراجعه به دکتر پوست نیز در درمان زگیل‌ها موفق بوده‌اند که عبارت‌اند از:

 • چسب‌درمانی

چسب‌درمانی با چسباندن نوار چسب به صورت روزانه روی زگیل انجام می‌شود. این روش بدون درد و کم هزینه است.

 • هیپنوتیزم

از هیپنوتیزم برای درمان زگیل‌های مقاوم استفاده شده است. میزان درمان از 27 تا 55 درصد گزارش شده است؛ که در کودکان احتمال بیشتری برای بهبود وجود دارد. برای درمان با روش هیپنوتیزم می‌توانید به یک متخصص اعصاب و روان یا روانپزشک مراجعه کنید.

 • هایپرترمی

هایپرترمی شامل فرو بردن سطح درگیر در آب داغ (45 درجه سانتیگراد) به مدت 30-45 دقیقه، 2-3 بار در هفته است.

 • بره موم

بره موم یک ماده رزینی است که زنبور عسل آن را از مواد صمغی درختان مخروطی و صنوبر می‌سازد.

 • حبه سیر

ثابت شده است که حبه‌های سیر خام دارای فعالیت ضد ویروسی هستند. می‌توانید هر شب یک حبه سیر روی زگیل خود بمالید.

 • روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی است و استفاده از آن به صورت موضعی، موفقیت‌آمیز گزارش شده‌است.

 • پراکسید هیدروژن

استفاده موضعی از پراکسید هیدروژن 3 و 6 درصد، یک درمان ایمن، ارزان و موثر برای زگیل‌های غیر تناسلی است که می‌تواند در خانه استفاده شود.

جمع‌بندی؛ از زگیل غیرتناسلی و درمان آن چه می‌دانیم

زگیل‌ها عارضه‌های پوستی خوش‌خیم و مزمنی هستند که با منشاء ویروس HPV به وجود می‌آیند. دو سوم زگیل‌ها اغلب در طول زمان و بدون دخالت دکتر پوست بهبود می‌یابند اما همچنین ممکن است از نظر اندازه و توزیع افزایش یافته و در طول زمان نسبت به درمان مقاوم‌تر شوند. دکتر پوست روش درمان را با در نظر گرفتن عوارض جانبی مانند درد و جای زخم، میزان پاسخ و هزینه انتخاب می‌کند. برای درمان زگیل و یا پیدا کردن بهترین متخصصان پزشکی، مانند پزشک پوست، متخصص اعصاب و روان و … می‌توانید از درمانکده کمک بگیرید.

منبع: رکنا

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو