رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اقدامات پزشکی و وضعیت جسمی زائران را تشریح کرد

منبع: همگردی

1

1402/2/30

15:13


ایسنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اقدامات پزشکی و وضعیت جسمی زائران را تشریح کرد.

دکتر مرعشی در نشستی خبری ضمن تشریح تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات انجام شده جهت مباحث درمانی زائران ایرانی حج 1402، به تغییرات اعمال شده نسبت به سالهای گذشته در روند معاینات زائران اشاره کرد و گفت: هر سال پزشکانی که کار معاینات زائران را انجام می دادند، همان پزشکان هم در سرزمین وحی ادامه خدمات درمانی را به زائران ارائه می دادند. اما امسال پزشکان مسئول معاینات و تعیین استطاعت سلامت جسمی و روانی زائران در داخل کشور از پزشکان اعزامی به حج جدا شدند. بنابراین عده ای از پزشکان که سابقه حج دارند معاینات را انجام دادند اما لزوما همه آنها به سرزمین وحی اعزام نمی شوند.

وی افزود: در مجموع 458 پزشک در داخل کشور کار معاینات زائران را به سرانجام رساندند و از این تعداد حدود 200 نفر به سرزمین وحی مشرف می شوند تا در آنجا ادامه عملیات حج و ارائه خدمات به زائران را داشته باشند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: همچنین در سال 1401 بنا به دستورالعمل عربستان سعودی، زائران بالای 60 سال سن از تشرف بازماندند. اما امسال این محدودیت وجود ندارد و طبیعی است که تعداد زائران با سن بالا بیشتر است که البته استطاعت جسمی همه زائرانی که در لیست اعزام هستند، تایید شده است. بنابراین طبیعی است که امسال تعداد زائران دارای بیماری های همراه و مزمن بیشتر از سال گذشته است.

مرعشی گفت: امسال بیش از 2300 زائر بالای 80 سال در حج داریم که البته استطاعت جسمی این زائران تایید شده است.

وی افزود: امسال مسن ترین زائر ایرانی 111 سال دارد و کوچکترین زائر نیز 9 ماهه است بنابراین طیف وسیع سنی را در حج امسال خواهیم داشت.

مرعشی همچنین گفت: کمتر از 200 نفر در کمیسیون ها و معاینات مرکز پزشکی حج و زیارت رد شده اند. این افراد اغلب به علت آلزایمر پیشرفته و عدم شناخت زمان و مکان، عدم توانایی جدی جسمی، سرطان های در حال درمان، بیماری های قلبی که مداخلاتی مانند استنت گذاری یا جراحی قلب باز (در کمتر از سه ماه گذشته) انجام داده اند، خانم های باردار و ... از اعزام منع شده اند.

وی در ادامه صحبت هایش از کاهش چشمگیر اعزام عوامل اجرایی به حج امسال نسبت به سال 98 خبر داد و گفت: به این ترتیب این ظرفیت در اختیار زائرانی که در صف طولانی انتظار برای اعزام بودند، قرار گرفت.

مرعشی به برگزاری مناسک حج در فصل گرما اشاره کرد و گفت: بنابراین با توجه به کاهش کادر درمانی اعزامی، افزایش میانگین سنی زائران، گرمای هوا و شرایطی که تیم پزشکی خواهد داشت، لازم است که ابتدا زائران خود موارد مربوطه را مراعات کنند و از سوی دیگر نیز کادر اعزامی به مراتب نسبت به سالهای قبل وقت بیشتری بگذارند و تلاش بیشتری در جهت سلامت زائران داشته باشند.

وی همچنین درباره شایع ترین بیماری ها در زائران حج امسال گفت: با توجه به میانگین سنی زائران، اغلب بیماری های قلبی عروقی نظیر نارسایی قلب، سابقه انفارکتوس و فشار خون عدد بالاتری را نسبت به سایر بیماری ها دارند. دیابت نیز در رده دوم بیماری های زائران است و پس از آن هم بیماری های ریوی و...قرار دارند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اقدامات پزشکی و وضعیت جسمی زائران را تشریح کرد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو