آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟

منبع: دلتا پیام

1

1402/2/30

16:34


شارژ ساختمان یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین موضوعات در آپارتمان نشینی است. حالا در این مطلب به شارژ واحد خالی ساختمان می‌پردازیم.

آیا واحد خالی در یک ساختمان باید شارژ بپردازد؟

قبل از پاسخ به سؤال پیرامون شارژ واحد خالی ساختمان باید شارژ را برای شما توضیح دهیم؛ بنابراین همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا در ابتدا شارژ ساختمان و سپس شارژ واحد خالی ساختمان می‌پردازیم.

شارژ ساختمان

آپارتمان‌ها باتوجه‌به میزان امکاناتی که دارند، هزینه‌هایی مانند حقوق نگهبان، قبوض، نگهداری تأسیسات، تعمیر بنا، نظافت محوطه ساختمان و … دارند. این هزینه‌ها به‌صورت ماهیانه باید توسط اعضا به مدیر ساختمان پرداخت شود.

طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها: پرداخت حق شارژ ساختمان از سوی مالکین آن‌ها به‌صورت ماهانه الزامی است، چه از آن استفاده شود چه اینکه خالی بماند.

شارژ واحد خالی

شارژ واحد خالی ساختمان

طبق قانون آپارتمان‌نشینی، حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بودونبود اعضای آن واحد ندارد. از ظرفی نکته مهم آن است که کالکان واحدهای خالی نیز هیچ اجباری برای پرداخت هزینه‌های متغیر مصرفی ندارند. به بیان دیگر این مالکان چون در واحد موردنظر سکونتی ندارند، پس سهمی از آب و گاز یا برق مصرفی ندارند بنابراین نیازی نیست پولی پرداخت کنند.

پرداخت شارژ و یا هزینه‌های قسمت‌های مشترک آپارتمان وظیفه هر مالک است و طبق بند اخیر ماده ۴ حتی اگر مالک آپارتمان را خالی گذاشته باشد و استفاده نکند موظف به پرداخت شارژ خواهد بود، مگر هزینه‌هایی که متغیر است و پرداخت آن بستگی به استفاده از آپارتمان دارد.

اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن اشاره کنیم آن است کف هنگام خریداری ملک حتماً مصوبات هیئت‌مدیره در خصوص واحدهای خالی را جویا شوید، چرا که ممکن است هیئت‌مدیره تصمیم بگیرد از واحدهای خالی نیز این هزینه‌ها را دریافت کند.

بنابراین، اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم به این موارد باید اشاره کنیم:

  • دررابطه‌با این سوال باید بگوییم که حق شارژ و تعمیرات ساختمان ارتباطی به بود یا نبود مالکان واحد خالی نداشته و درهرحال پول شارژ باید پرداخت کنند.
  • تنها هزینه‌ای که واحدهای خالی می‌توانند پرداخت نکنند آب یا گاز است. به دلیل آنکه آنها از آب و گاز استفاده نکرده‌اند از پرداخت هزینه مشترک ساختمان این دو مورد معاف هستند.

ساختمان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا دودی کردن شیشه خودرو مجازات دارد؟ را مطالعه کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو