شاهکار خوشنویسی 144 سال پیش در قزوین رونمایی شد

منبع: همگردی

1

1402/2/30

16:43


ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، شاهکار خوشنویسی 144 سال پیش در قزوین رونمایی شد.

احمد پیله چی، یک استاد خوشنویس قزوینی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «خورشید ولایت» در حوزه هنری قزوین در خصوص رونمایی از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» اظهار کرد: در نمایشگاه «خورشید ولایت» از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» رونمایی شد. این استاد از بزرگترین اساتید عصر قاجار است و این اثر قریب به 144 سال پیش نوشته شده است.

وی افزود: در بالای این اثر خطی از درویش عبدالمجید طالقانی که حدیثی از امام جعفر صادق (ع) است مکتوب شده است؛ این مطلب اثری نفیس است که به صورت چلیپایی و در قالب سیاه مشق با قلم حدوداً 2.5 میلیمتر نگاشته شده است.

پیله چی بیان کرد: این اثر شاهکاری است که بزرگترین موزه های هنری دنیا فاقد چنین اثر فاخری هستند و بنده نزدیک به 30 سال است که نگهبان و نگهدار این اثر هستم.

وی ادامه داد: این اثر چشم نواز، یادگار و یادمانی از بزرگترین استادان خوشنویس زمان قاجار است که در این نمایشگاه خوشنویسی قزوین برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

این استاد خوشنویس قزوینی تصریح کرد: نام این استاد غلامرضا بوده و پدر او از این جهت این نام را برای فرزندش گذاشته است تا غلام امام رضا (ع) باشد و ما نیز همزمان با دهه کرامت اثری از غلام حضرت رضا (ع) را به نمایش گذاشته ایم.

علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور نیز در حاشیه این بازدید گفت: در این نمایشگاه 19 اثر از خوشنویسان درجه یک قزوین و یک اثر از استاد «جلیل رسولی» چهره ماندگار خوشنویسی ایران به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: اهتمام حوزه هنری در راستای برگزاری چنین نمایشگاهی بسیار شایسته و قابل تشویق است، چرا که از استان قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی نام برده می شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور عنوان کرد: در قزوین که پایتخت خوشنویسی ایران است باید بیشتر از این رویدادها در جهت معرفی استادان خوشنویسی برگزار گردد؛ همچنین مکان شایسته ای برای به نمایش گذاشتن آثار در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: گام اول در جهت توجه بیشتر به حوزه خوشنویسی به همت حوزه هنری قزوین برداشته شده و امیدواریم که گام های بعدی با همت سایر دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی برداشته شود.

این مسئول در پایان بیان کرد: هنر خوشنویسی را در یونسکو ثبت جهانی کرده ایم و این اتفاق وظیفه ما را سنگین تر می کند تا پاسداشت این هنر را به جای بیاوریم؛ برگزاری این نمایشگاه گامی در جهت پاسداری از هنر خوشنویسی در قزوین است.

شاهکار خوشنویسی 144 سال پیش در قزوین رونمایی شد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو