نشست تخصصی معرفی دو تخت فیل قاجاری متعلق به کاخ صاحبقرانیه برگزار شد

منبع: همگردی

1

1402/3/4

16:38


ایرنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، نشست تخصصی معرفی دو تخت فیل قاجاری متعلق به کاخ صاحبقرانیه برگزار شد.

این نشست با سخنرانی سید مسعود سید بنکدار عضو هیات علمی گروه تاریخ و ایران شناسی دانشگاه اصفهان و مدیر موزه و مرکز اسناد آن دانشگاه برگزار و این دو اثر ارزشمند به لحاظ مستندات تاریخی بررسی شد.

بنکدار در این نشست اظهار داشت: در گذشته سوابق روشنی از این آثار در کاخ صاحبقرانیه در دست نبود و این اسناد کمک کردند تا بتوانیم درخصوص پیشینه تاریخی آثار صحبت و ملحقات اثر را در مجموعه بازشناسی کرده و متوجه شویم که این قطعات چه الحاقاتی داشته اند تا درخصوص مباحث اموالی مفید واقع شوند.

وی توضیح داد: این دو دست تخت فیل متعلق به دوران قاجار هستند. اسناد نشان می دهند که یکی از این آثار با عنوان «تخت فیل بزرگ شیر و شکر» (بخشی از تخت طلا و بخشی نقره است) توسط اسماعیلیه ها به ناصرالدین شاه اهدا شده و از آن در مراسم تعزیه استفاده میشد.

بنکدار ادامه داد: این دو تخت تا سال 1317 در کاخ گلستان موجود بودند و پس از آن برای تهیه زر و سیم پشتوانه بانک ملی به خزانه بانک ارسال می شوند؛ اما از آنجایی که از لحاظ هنری ارزش بالایی برای آن در نظر گرفته می شود در سال 1320 به موزه ایران باستان منتقل می شوند. پس از آن درخصوص رسیدن این آثار به کاخ صاحبقرانیه هنوز اطلاعاتی مشاهده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: تخت فیل جایگاهی است که بر گرده فیل نصب می شده و برای حمل و نقل و بردن اثاثیه از آن استفاده می کردند و در دوره قاجار رسم بوده که در مراسم عروسی و تعزیه در تکیه دولت کاربرد داشته است.

نشست تخصصی معرفی دو تخت فیل قاجاری متعلق به کاخ صاحبقرانیه برگزار شد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو