موزه پوشاک و زیورآلات یکی از موزه های جالب کرمانشاه است

منبع: همگردی

1

1402/3/4

21:01


سیری در ایران/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، موزه پوشاک و زیورآلات یکی از موزه های جالب کرمانشاه است.

موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه که در محل تکیه معاون الملک واقع است، یکی از مکانهای فرهنگی شهر کرمانشاه محسوب می شود که همه ساله بخصوص در نوروز و تابستان گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه در سال 1383 تاسیس گردید و دارای غرفه های متعددی است که هر یک از آنها پوشاک یکی از نواحی استان کرمانشاه را به نمایش میگذارد. تکیه معاون الملک در تاریخ 10 آذر 1354 با شماره ثبت 945 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این تکیه در سال 1282 خورشیدی به بهره برداری رسیده که در آن زمان به منظور برگزاری آیین ها و مراسم های مذهبی و رفع اختلافات قومی و عشایری بکار می رفت.

بیشتر بخوانیدهنر کاشی کاری در تکیه معاون الملک | نمایی از هنر ایرانی

درباره پوشاک مردمان کرمانشاه ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل کوهستانی بودن شهرستان کرمانشاه، مردمان و زنان و ساکنان کرمانشاهی دارای پوشاک سنتی خاص هستند. در گذشته مردان اغلب پیراهن های سفید می پوشیدند که دکمه یقه آن به شانه چپ بسته میشد و شلوارهای بلند و گشاد می پوشیدند که در ناحیه مچ پا تنگ بوده و گیوه در انواع آجیده، ملکی و زیر لاستیکی از پاپوش های رایج مردان بوده است. زنان این دیار نیز در گذشته پیراهن های بلند و گشادی از جنس مخمل یا پارچه های زری می پوشیدند. آنها سربند به سر می بستند و به فراخور وضع مالی خود، از انواع پاپوش از جمله گیوه و کفشهای چرمی استفاده می کردند.

به مرور زمان، این گونه پوشش ها تا حدود زیادی از بین رفته و تنها در برخی از روستاهای دور افتاده میتوان آن پوشش ها را دید. در موزه پوشاک میتوان نمونه های قدیم و جلوه هایی از پوشش مردم کرمانشاه را مشاهده کرد.

موزه پوشاک و زیورآلات یکی از موزه های جالب کرمانشاه است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو