اگر وقتی در یخچال را باز می‌کنید متوجه بوی بدی شدید، اولین قدم برای اینکه یخچال بوی بهتری داشته باشد، شناسایی و دور انداختن اقلام تاریخ مصرف گذشته یا بوی بد آن است. اگر بوی آن همچنان ادامه داشت، بهترین گزینه این است که داخل یخچال خود را تمیز کنید تا باقیمانده یا مواد غذایی فاسد که ممکن است از دست داده باشید، از بین برود. ما در این مطلب سلام دنیا به معرفی سریع ترین راه های از بین بردن بوی بد یخچال با ترفندهای خانگی پرداختیم. این راه‌های ساده را امتحان کنید تا بوی یخچال را از بین ببرید و بوی تازه و تمیزی را در یخچال بگذارید.

علت بوی بد یخچال چیست

ریختن یک غذا یا یک ماده می تواند به سرعت یخچال شما را با بوی بسیار بدی پر کند. اما حتی اگر یخچال شما بدون اقلام تاریخ مصرف گذشته باشد، باز هم ممکن است بوهای متعفن در داخل آن جمع شده و باقی بماند. این عطرهای ناخوشایند معمولاً توسط باکتری ها، کپک ها و سایر میکروب ها ایجاد می شوند که می توانند در محیط تاریک و مرطوب یخچال شما رشد کنند و تشخیص آنها اغلب دشوار است.

اگر بوی آن همچنان ادامه داشت، بهترین گزینه این است که داخل یخچال خود را تمیز کنید تا باقیمانده یا مواد غذایی فاسد که ممکن است از دست داده باشید، از بین برود. در غیر این صورت، می توانید از قدرت از بین بردن بو از چند ماده طبیعی و تکنیک های تمیز کردن آسان استفاده کنید تا بوهای ناخواسته را از یخچال خود پاک کنید. 


حتما بخوانید: بهترین دمای مناسب یخچال برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی


سریع ترین از بین بردن بوی بد یخچال

1. برای از بین بردن بوی بد یخچال: قطره چکان یخچال را تمیز کنید

قطره چکه یک سینی کوچک است که میعانات را از یخچال شما می گیرد تا به آشپزخانه شما نشت نکند. گرمای کویل‌های یخچال معمولاً باعث تبخیر این رطوبت می‌شود، اما اگر مایع اضافی جمع شود، می‌تواند منجر به حوضچه‌ای از آب بدبو شود. قطره چکان در زیر یخچال قرار دارد و معمولاً از پشت صفحه ضربه ای در جلو یا پشت دستگاه قابل دسترسی است. دفترچه راهنمای یخچال خود را برای دستورالعمل های خاص در مورد مکان یابی و دسترسی به ظرف قطره چکان بررسی کنید. اگر نمی توانید کتابچه راهنمای خود را پیدا کنید، با جستجوی شماره مدل به صورت آنلاین جستجو کنید.

با پیروی از دستورالعمل های سازنده، صفحه ضربه یا پانل پشتی را بردارید و از یک پارچه یا اسفنج برای تمیز کردن ان استفاده کنید. اگر لازم است یخچال را از دیوار جدا کنید، قبل از تمیز کردن، آب و منبع برق را از برق بکشید. آب راکد را در قابلمه تخلیه کنید و کپک را با استفاده از سفید کننده رقیق شده یا محلول سرکه-آب از بین ببرید. با یک پارچه مرطوب آن را بشویید یا پاک کنید، سپس قطره چکان را قبل از تعویض پانل کاملا خشک کنید.

سریع ترین از بین بردن بوی بد یخچال با 6 ترفند خانگی و ضد بوی قوی

2. از بین بردن بوی بد یخچال: بوهای یخچال را با زغال فعال از بین ببرید

زغال فعال (که کربن فعال نیز نامیده می شود) پودری سیاه و ریز است که به عنوان یک اسفنج برای جذب ذرات ریز که باعث بوی بد یخچال می شوند عمل می کند. این اغلب در سیستم های تصفیه آب برای حذف آلاینده ها از آب استفاده می شود و عملکردی مشابه برای تصفیه هوا دارد . می توانید کیسه های زغال فعال را از خرده فروشان مختلف خریداری کنید. یکی را در قفسه یخچال قرار دهید تا به جذب رطوبت و از بین بردن بوهای داخل یخچال کمک کند.


حتما بخوانید: روش اصولی تمیز کردن یخچال و خوشبو کردن آن


3. از بین بردن بوی بد یخچال: به یخچال بدبو هوا دهید

یک یخچال مرطوب و پر از مواد غذایی، محیط ایده آلی را برای رشد باکتری ها و کپک ها فراهم می کند. فضای داخلی محکم بسته شده می تواند اجازه دهد بوی نامطبوع به دیوارها و قفسه ها نفوذ کند. یک نکته برای اینکه چگونه می توان بوی یخچال را بهتر کرد، هوا دادن آن است. همه اقلام را خالی کنید و در یخچال دوم نگهداری کنید. بعد از اینکه یخچال را از برق کشیدید و قسمت داخلی آن را پاک کردید، درها را حدود یک ساعت قبل از ذخیره مجدد باز نگه دارید.

سریع ترین از بین بردن بوی بد یخچال با باز گذاشتن در آن

4. از بین بردن بوی بد یخچال: از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین شناخته شده است که بوها را جذب می کند، اما اگر آن را در جعبه بگذارید کمتر موثر است. برای افزایش سطح جوش شیرین و قدرت جذب بو، به جای استفاده از کل بسته، مقداری از آن را روی یک اسفنج مرطوب بپاشید. سپس اسفنج را در قفسه یخچال قرار دهید و در صورت نیاز با جوش شیرین پر کنید. 


حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در خانه داری


5. از بین بردن بوی بد یخچال: یک خوشبو کننده درست کنید

برای راه دیگری برای از بین بردن بوی بد یخچال با جوش شیرین، با یک ظرف ادویه قدیمی یک خوشبو کننده ایجاد کنید. با استفاده از قیف مقداری جوش شیرین را در ظرف ادویه بازیافتی بریزید تا روشی شیک برای از بین بردن بوها باشد . سوراخ‌های بالا اجازه می‌دهند ذرات بدبو با جوش شیرین تماس پیدا کنند. همچنین می توانید چند قطره اسانس مرکبات اضافه کنید تا مخلوطی با بوی بهتر به دست آورید!

6. از بین بردن بوی بد یخچال: بوها را با تفاله قهوه خنثی کنید

قهوه دارای رایحه ای قوی و مطبوع است که می تواند بوی بد یخچال را خنثی کند. یک کاسه کوچک تفاله قهوه را در یخچال قرار دهید تا بوها را با عطر دم کرده تازه جایگزین کند. با این حال، باید توجه داشته باشید که قهوه می تواند بوی دیگری را در یخچال شما ایجاد کند، بنابراین مراقب نگهداری مواد غذایی بسته بندی نشده در نزدیکی تفاله قهوه باشید. 

از بین بردن بوی بد یخچال با تفاله قهوه

سخن آخر

این استراتژی ها راه ساده ای برای از بین بردن بوی بد یخچال ارائه می دهند، اما اگر همه چیز را امتحان کرده اید و بوی آن همچنان باقی می ماند ، ممکن است با مشکل جدی تری دست و پنجه نرم کنید. در نظر بگیرید که با تکنسین یخچال تماس بگیرید تا بتواند مشکل را تشخیص دهد و به سرعت یخچال شما دوباره بوی تازگی بگیرد. می توانید برای اطلاع بیشتر از ترفندهای خانگی به بخش خانه داری سلام دنیا مراجعه کنید.