خودروهای کلاسیک سریال هزار دستان در موزه خودروهای تاریخی ایران نگهداری می شوند

منبع: همگردی

2

1402/6/22

13:35


ایرنا/ براساس گزارشات منتشر گشته، خودروهای کلاسیک سریال هزار دستان در موزه خودروهای تاریخی ایران نگهداری می شوند.

سریال تلویزیونی هزار دستان از جمله سریالهای مشهوری است که دوران پایانی حکومت قاجار و آغازین حکومت پهلوی را روایت می کند. این مجموعه تلویزیونی به زندگی خان مظفر و رضا خوشنویس و حوادث آن روزگار می پردازد؛ روزگاری که ایران درگیر روی کار آمدن حکومت پهلوی با کودتای انگلیسی 1299 شمسی و حضور نیروهای متفقین در خلال جنگ جهانی دوم می شود.

علی حاتمی در ساخت این سریال که به مدت 8 سال (1366-1358) به طول انجامید، وضعیت اجتماعی و تحولات مدرنیته ایران را در کنار روایتهای تاریخی به نمایش گذاشته است. خودروهای شخصی شیک، خیابان های سنگ فرش و ماموران راهنمایی و رانندگی در خیابان ها، سالن سینمای عمومی با اکران فیلم به زبان فارسی، هتل، رستوران و کافه به سبک غربی و اجرای قانون سرشماری از نمادهایی است که در هزار دستان این تحولات آغاز دوران مدرنیته را ایران را نمایش می دهد.

در بسیاری از صحنه های سریال هزار دستان یکی از موارد مهمی که بچشم میخورد، عبور و مرور خودروها در سطح شهر و سازمان دهی تردد آنها توسط نیروهای نظمیه وقت است که این خود نشان دهنده تلاش جامعه آن زمان برای پیاده سازی سبک مدرنیته است.

البته در صنعت سینما، استفاده از خودروهای قدیمی در صحنه پردازی فیلم های تاریخی کاری بسیار معمول و متداول است. خودرو می تواند یکی از ابزارهای تاریخ گذاری در روایت فیلم ها باشد که به تماشاگر می گوید در آن دوران چه خودروهایی وارد ایران شده، چه خودروهایی در خیابانهای شهر در رفت و آمد کرده و چه طیف افرادی توانایی خرید خودرو را داشتند.

رولز-رویس فانتوم I، اُپل تایپ 1190، آستین FX3، آستین 10 کمبریج، سیتروئن تایپ II سری BL، سیتروئن تایپ II سری B، ام جی تایپ B، فورد مدل A و بنز دست ساز مدل 170 از خودروهای کلاسیک آن زمان هستند که در سریال هزار دستان استفاده شده است.

در این سریال خودروی لوکس و لیموزین رولزرویس فانتوم I توسط خان مظفر (با بازی مرحوم عزت الله انتظامی) استفاده می شود، خانی از دوره قاجار که زمانی والی کرمان بوده و محل اسکان او در بهترین هتل شهر یعنی همان گراند هتل است.

همه فانتوم های تولیدی شرکت رولزرویس دست ساز و با استفاده از مواد و قطعات مرغوب ساخته شده است؛ به همین دلیل قیمت بالایی داشته و تنها طبقه اشراف امکان خرید آن را دارند.

مفتش 6 انگشتی (با بازی مرحوم داوود رشیدی) از خودروی ام جی تایپ B، و رئیس نظمیه (با بازی جعفر والی) از خودروی فورد مدل A استفاده می کردند. شرکت های فورد و ام جی در جرگه اولین شرکتهای خودروسازی به حساب می آیند که فعالیت مونتاژ خودرو را آغاز کردند تا خودروهایی با قیمتی پایین تر برای طبقه متوسط آن زمان عرضه شود.

خودروهای نمایش داده شده در سریال تلویزیونی هزار دستان از جمله خودروی خان مظفر و خودروی مفتش 6 انگشتی در موزه خودروهای تاریخی ایران نگهداری می شوند. بعضی از نمونه های موجود در این مرکز جزء نمونه های نادر در صنعت خودروسازی هستند، از جمله پیرس ارو آب طلاکاری شده، تنها نمونه پنتر لیزر تولید شده در جهان، تنها اتومبیلی که حاصل کار مشترک کمپانی های مرسدس بنز، پورشه و فولکس واگن است.

مجموعه غنی از مدل های رولز-رویس از جمله رولزرویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، مدل افسانه ای فانتوم 4 ضد گلوله، فانتوم 3 و موریس آکسفورد و فیات تیپو 519 هندلی و همچنین مجموعه بنز شامل مدل استثنایی 500k و 600 لیموزین، 190 SL در این موزه نگهداری می شوند.

بخش دیگری از خودروهای موجود در این مرکز اختصاص به سوپر اسپرت ها دارد که از آن میان میتوان به لامبورگینی میورا و کانتاش، فراری سوپر فست 500، بیتزارینی، چند مدل پورشه مانند پورشه مدل 356، پورشه 911 توربو و…اشاره کرد. علاوه بر این مدل های مختلفی نیز از تولیدات کارخانجات آمریکایی وجود دارد از جمله کرایسلر 300، کادیلاک فلییت وود، لینکلن کانتیننتال لیموزین و…

از کالسکه های این مرکز هم میتوان به کالسکه سلطنتی ناصرالدین شاه قاجار و کالسکه مخصوص تاجگذاری که هر دو ساخت کارخانه معروف واگن فابریک در کشور اتریش هستند، اشاره کرد.

خودروهای کلاسیک سریال هزار دستان در موزه خودروهای تاریخی ایران نگهداری می شوند

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو