10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار که حتما باید آنها را امتحان کنید

منبع: ایران ناز

2

1402/6/22

14:37


10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار که حتما باید آنها را امتحان کنید

10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار که حتما باید آنها را امتحان کنید

 

غذاهای ایرانی با ترکیب منحصربفرد خود تاثیر قابل توجهی برآشپزی خاورمیانه و مدیترانه داشته است. استفاده از ادویه‌ها، میوه‌ها و گیاهان مختلف طعم فوق‌العاده به غذاهای ایرانی داده است.

 

کافیست نگاهی به جعرافیای ایران بکنید در هر نقطه از آن غذاهای متنوع و خوشمزه تهیه می‌شود که معمولا در همان اقلیم بیشتر شناخته می‌شود. این در حالی است که قابلیت شناساندن این غذاها به همه نقاط ایران و حتی جهان وجود دارد. در این جا قصد داریم 10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار را به شما معرفی کنیم.

 

لیست 10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار

 

• زرشک پلو با مرغ

• باقالی پلو با ماهیچه

• کتلت با برنج

• ته چین مرغ

• خورشت قیمه سیب زمینی

• عدس پلو با گوشت چرخ کرده

• لوبیا پلو با گوشت

• استانبولی با نیمرو

• آلبالو پلو با گوشت قلقلی

 

زرشک پلو با مرغ ، 10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار که حتما باید آنها را امتحان کنید

 

زرشک پلو با مرغ

من خودم از هواداران زرشک روی غذا هستم و هر غذایی که با این دانه‌های ریز و ترش تهیه شود را دوست دارم! زرشک پلو با مرغ از آن دسته غذاهایی است که خیلی سریع آماده می‌شود.

 

وجود زعفران و زرشک روی برنج ظاهر این غذا را بسیار زیبا کرده و اشتهای شما را تحریک می‌کند.

 

من همیشه در کنار زرشک پلو (Zereshk polo) از انواع ترشی به عنوان چاشنی این غذا استفاده می‌کنم البته انواع سالاد و ماست چکیده هم می‌تواند جذابیت خودش را داشته باشد.

 

کتلت با گوجه سرخ شده و برنج

کتلت از آن دسته غذاهایی است که ریشه آن در اروپاست. با این حال ما ایرانی‌ها این غذا را با روش خودمان می‌پزیم. کتلت غذا با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی و به دو روش پخته و خام تهیه ‌می‌شود.

 

شاید شما فکر کنید که همیشه کتلت را می‌توان با نان سنگک و سبزی خوردن نوش جان کرد. اما اگر تاکنون امتحان نکردید بهتر است همین امروز کتلت را با برنج (ترجیحا کته) بخورید. اگر دوست دارید که این غذای ایرانی با برنج را برای ناهار بخورید، در کنارش حتما ماست و دوغ را فراموش نکنید.

 

ته چین با مرغ

ته چین با مرغ هم یکی دیگر از غذاهای ایرانی با برنج است که رسمی است و معمولا در مهمانی‌ها سرو می‌شود. این غذای خوشمزه با زعفران، انواع گوشت قرمز و گوشت مرغ و با زعفران و زرشک تهیه و تزئین می‌شود.

 

این غذای را خیلی ساده می‌توانید درون پلوپز یا روی گاز در قابلمه تهیه و سرو کنید. در کنار این غذا هم از سالاد و ماست به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

 

باقالی پلو با ماهیچه

 

باقالی پلو با ماهیچه

باقالی پلو با ماهیچه از آن دسته غذاهایی است که معمولا در عروسی‌ها و مهمانی‌ها سرو می‌شود. طرز تهیه این غذا خیلی سخت نیست اما زمان زیادی برای پختن ماهیچه لازم دارد.

 

معمولا کنار این غذای ایرانی با برنج برای ناهار، سالاد کاهو و از نوشابه و یا دوغ به عنوان نوشیدنی سرو می‌کنند. البته این غذا را لازم نیست حتما با گوشت قرمز بخورید، می‌توانید آن را با مرغ هم آماده و نوش جان کنید.

 

عدس پلو با گوشت چرخ کرده

عدس پلو از آن دسته غذاهایی ایرانی (Persian food) است که معمولا هوادارا زیادی ندارد و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که این غذا را دوست داشته باشد. معمولا روش پخت آن یکسان است اما با دورچین‌های متنوعی سرو می‌شود.

 

برخی آن را با نیمرو، برخی آن را با تخم مرغ و خرما، برخی با مرغ می‌خورند. اما مشهورترین روش سرو این غذا ارایه آن با گوشت چرخ کرده است. همچنین از خلال بادام، پسته و زرشگ و کشمش هم برای تزئین استفاده می‌کنند.

 

خورشت قیمه سیب زمینی

خورشت قیمه سیب زمینی از غذاهای ثابت سفره ما ایرانی‌هاست. این خورشت به روش‌های مختلفی طبخ می‌شود اما تقریبا پایه همه قیمه‌ها یکسان است. قیمه سیب زمینی با لپه، گوشت خورشتی (ترجیحا گوسفندی) و لیمو عمانی تهیه می‌شود.

 

برخی معتقد هستند که قدمت این غذا به دوران ساسانیان برمی‌گردد. همچنین گاهی اوقات از گلاب و هل برای عطر دادن به این خورشت خوشمزه استفاده می‌شود.

 

آلبالو پلو با گوشت قلقلی ، 10 غذای ایرانی با برنج برای ناهار که حتما باید آنها را امتحان کنید

 

آلبالو پلو با گوشت قلقلی

آلبالو پلو با کوفته قلقلی (Albaloo polo) یکی از معروف‌ترین غذاهای ایرانی است که بسیار خوشمزه و مقوی است.

 

این غذا معمولا در بهار و تابستان که آلبالو وجود دارد تهیه می‌شود؛ هرچند که می‌توان از آلبالوی فریزر شده و مربای آلبالو هم برای تهیه آلبالو پلو استفاده کنید.

 

این غذا هم برای تزئین به خلال پسته، خلال بادام و برنج زعفرانی احتیاج دارد تا دل شما و مهمان‌هایتان را ببرد.

 

لوبیا پلو با گوشت

هر وقت اسم لوبیاپو می‌آید من یاد دست پخت مادر بزرگم می‌افتم. واقعا روش پخت این غذا مهارت می‌خواهد و مایه اصلی لوبیاپلو باید به خوبی آماده شود تا یک غذای خوشمزه داشته باشید.

 

لوبیاپلو یک غذای ایرانی با برنج برای ناهار است که با برنج، لوبیا سبز، گوشت قرمز قرمه شده یا چرخ کرده، رب گوجه فرنگی و ادویه‌جات پخته می‌شود. لوبیا پلو گاهی همراه با سالاد شیرازی یا ماست و خیار، خورده می‌شود.

 

استانبولی با نیمرو

استانبولی یا دمی گوجه گوجه فرنگی یکی از انواع پلوهای ایرانی است که خیلی ساده و سریع آماده می‌شود و می‌توانید آن را در روزهایی که گوشت و مرغ در خانه ندارید آماده کنید.

 

من خودم این غذا را با نیمرو و املت امتحان کردم و واقعا عالی شده است، شما هم بد نیست آن را امتحان کنید. سالاد شیرازی با لیمو ترش تازه مزه این غذا را بسیار بسیار بهتر می‌کند.

نظرات


تصویری


ویدئو