وزیر صمت: دو نرخی شدن قیمت خودرو غیرکارشناسی بود

منبع: تکراتو

2

1402/6/22

19:58


وزیر صمت در اظهارنظری جدید گفته است که دو نرخی شدن قیمت خودرو غیرکارشناسی بود. پس احتمالاً دولت قصد دارد قیمت خودرو را تک نرخی کند.

وزیر صمت: دو نرخی شدن قیمت خودرو غیرکارشناسی بود

وزیر صمت در اظهارنظری جدید گفته است که دو نرخی شدن قیمت خودرو غیرکارشناسی بود. پس احتمالاً دولت قصد دارد قیمت خودرو را تک نرخی کند.

عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین اظهارنظر خود که در ارتباط با موضوع قیمت‌گذاری خودرو بود، گفته است که ایده دو نرخی شدن قیمت خودرو ایده‌ای غیرکارشناسی بود. وی در ادامه صحبت‌هایش اساساً پای وزارت صمت را از ماجرای خودرو بیرون و فقط به ذکر این جمله بسنده کرد که این وزارتخانه صرفاً یک سیاست‌گذار است و ما سعی می‌کنیم که سیاست‌های درستی را در ارتباط با خودرو پای‌ریزی کنیم.

بیشتر بخوانید: مرحله سوم طرح بزرگ فروش خودرو وزارت صمت در سامانه یکپارچه ؛ سامانه یکپارچه باز شد!

از نظر وزیر صمت، دو نرخی شدن قیمت خودرو کار غلطی بود

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، عباس علی‌آبادی پیرامون موضوع قیمت‌گذاری خودروها، تصریح کرد: «شورای رقابت متشکل از جمعی از خبرگان از دستگاه‌های مختلف، طبق قانون مستقل عمل می‌کند؛ ما باید گفتمانی با آنها داشته باشیم اما در ماموریتی که رئیس‌جمهوری در بررسی قیمت خودروهای مونتاژی به وزارت صمت و وزارت اقتصاد محول کرد، بدان معنا نیست که بخواهیم نظر شورای رقابت را تغییر دهیم و حاکم بر آن‌ها باشیم.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

وزارت صمت طبق قانون و حاکمیت شرکتی، مسئول مستقیم خودروسازان نیست؛ بلکه سیاست‌گذار است و در این زمینه تلاش می‌کنیم که به ‌درستی سیاست‌ها تدوین شوند. اما اینکه تصور کنیم مسیر کنترل بازار یا مهار تورم، قیمت‌گذاری است، تعبیر دقیقی نیست؛ چراکه اگر قیمت‌گذاری به درستی انجام نشود و تولیدکننده به زیان برسد، تولید متوقف خواهد شد. به محض آنکه تولید متوقف شود، مجدد تورم افزایش پیدا می‌کند، بیکاری افزایش پیدا می‌کند و بسیار مشکلات دیگر.

از نظر وزیر صمت، دو نرخی شدن قیمت خودرو کار غلطی بود

به اعتقاد او: «همه سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها باید عادلانه و عقلایی باشد تا توان لازم برای تولید وجود داشته و تولیدکننده مشتاق به تولید باشد؛ اما زمانی که در بازار انقباض ایجاد می‌کنیم، عملا سرمایه‌گذاری را از این بازار مهاجرت می‌دهیم.»

علی‌آبادی تصریح کرد:

از جمله اتفاقات غیرکارشناسانه که در این صنعت رخ داد، دو نرخی شدن قیمت خودروها بود که خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرد. باید به سمت تعادل حرکت کرد و مردم بدانند، خودرو خریداری می‌کنند، بایستی تنها مصرف‌کننده باشند، نه اینکه بخواهند به امید کسب سود بیشتر، در بازار بفروشند که این خود ممکن است، زمینه سفته‌بازی‌ها را هم فراهم کند.

بازار خودرو باید به قیمت متعادل برسد و رقابتی شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اینکه قیمت واقعی خودروها چه میزان باید باشد، گفت: «به لحاظ کارشناسی بنده معتقدم که بازار باید خود را به یک قیمت متعادل برساند و به سمت رقابتی شدن حرکت کند؛ زمانیکه بازار انحصاری و غیررقابتی می‌شود، تعادل بازار هم برهم می‌ریزد. باید تولید را در وضعیت مناسب قرار دهیم، امکان واردات را فراهم کنیم و تعرفه‌ها را به‌نحوی وضع کنیم که عملا قیمت به نقطه‌ای برسد که قیمت واقعی، نقطه سربه‌سر به‌علاوه سود قابل قبول تولیدکننده/واردکننده باشد. اگر نتوانیم تنظیم درستی داشته باشیم، ابهام در سوداگری بازار وجود دارد.»

وی افزود:

اما اگر افزایش قیمت ناشی از ناهنجاری‌ها در بازار باشد، باید سیاست‌ها را اصلاح کرد؛ شخصا معتقدم همواره باید سیاست‌های پویا متناسب با شرایط داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص غلط شمردن ایده دو نرخی شدن قیمت خودرو توسط وزیر صمت چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو