درمان خانگی التهاب  و چند توصیه طلایی برای کاهش دائمی التهاب

درمان خانگی التهاب و چند توصیه طلایی برای کاهش دائمی التهاب


منبع: آرگا

2

1402/6/22

20:07


آشنایی با درمان خانگی التهاب مری به شما کمک می کند تا این مورد را کم تر در زندگی خود تجربه کنید در نتیجه زمانی که این مشکل برای شما از بین برود به راحتی می توانید زندگی با کیفیت تری داشته باشید.

داشتن مشکلاتی مانند سوزش گلو، خارش گلو، خشن شدن صدا و سوزش سر دل می تواند از نشانه های التهاب در مری و معده باشد. در ادامه قرار است شما را با درمان خانگی التهاب مری آشنا کنیم تا بتوانید در خانه و در کم ترین زمان ممکن این مورد را درمان نمایید.

 

سوزش مری

آشنایی با درمان خانگی التهاب مری

در واقع مری دارای یک اسفنکتر می باشد و اگر کاملا بسته نشود ممکن است اسید معده بالا بیاید و مشکلاتی مانند سوزش گلو و سوزش سر دل را مشاهده نماید. در واقع این اسفنکتر تحت تاثیر شرایط مختلف امکان دارد کار آیی خود را که باید بسته شود را نداشته باشد از این رو نیاز است با درمان های خانگی التهاب مری آشنا بشید تا در خانه توانید در کم ترین زمان ممکن این مشکل را از بین ببرید.

دارو های گیاهی

شاید برایتان جالب باشد ولی باید بدانید که دارو های گیاهی برای رفلاکس معده هستند که می توانند اسید معده را کم کرده و در نهایت از بروز التهابات شدید در معده پیشگیری خواهد کرد. درمان های گیاهی این مورد شامل گیاهانی مانند شیرین بیان، بابونه، نارون لغزنده و گل ختمی می باشد و شما می توانید علاوه بر استفاده از این گیاهان به صورت دمنوش قرص های آن ها را نیز از دارو خانه ها تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. در واقع این دارو ها را می توانید زیر نظر متخصص مصرف کرده و یا از روی دستور العملی که دارد آن ها را میل نمایید تا این مشکل برایتان از بین رفته و یا کم شود در غیر این صورت التهاب ها می توانند زخم های بدی را ایجاد نمایند.البته اگر از دارو های خاصی استفاده می کنید نیاز است تا با متخصص خود این مورد را بررسی نمایید در غیر این صورت این دارو های گیاهی می توانند با دارو های دیگر شما تداخل داده و شرایط بدی را برایتان ایجاد خواهد کرد.

استفاده از مدیتیشن

مدیتیشن برای التهاب های درون بدن به خصوص مری بسیار خوب خواهد بود و می تواند مانع از استرس بیش تر شما شده و در نهایت اسید معده شما به حالت تعادل خواهد رسید. در واقع این روش از تکنیک های ساده برای کنترل میزان اسید در معده است و باید بدانید که استرس و اضطراب از ساده ترین مواردی می باشند که می توانند منجر به افزایش التهابات درون بدن شده و اوضاع فرد را رو به وخامت ببرند. بهتر است برای تمدد اعصاب خود از روش هایی که بیان می شود استفاده کنید و این روش ها عبارت اند از :

  • مدیتیشن در روز حداقل به مدت ۱۵ دقیقه
  • آرام سازی پیش رونده عضلات
  • مراقبه های تصویری هدایت شده
  • نوشتن احساسات خود در یک کاغذ
  • صحبت کردن با یک روانشناس یا مشاور

مدیتیشن برای درمان التهاب

استفاده از طب سوزنی

از دیگر روش هایی که می تواند منجر به کاهش التهابات در مری شود استفاده از طب سوزنی می باشد. این روش برای درمان مشکلات و بیماری های بسیار زیادی مورد استفاده می باشد ولی باید بدانید که این مورد دارای مجوز می باشد و نباید پیش هر فردی که ادعا می کند طب سوزنی بلد است این کار را انجام دهید .و سعی کنید در این میان از افراد آگاه در این زمینه کمک بگیرید. این روش معمولا دردناک نمی باشد و بهتر است قبل از این که برای این مورد اقدام کنید اطلاعات خود را در مورد آن افزایش دهید و این مورد را نیز در نظر بگیرید که همه افراد با این روش درمان نمی شوند و این روش ممکن است برای برخی از افراد جواب ندهد.

کاهش وزن

از دیگر روش هایی که در این زمینه به شما کمک خواهد این است که اگر دارای اضافه وزن می باشید باید بخشی از وزن بدن خود را کاهش دهید و با این کار نه تنها این مشکل بلکه سایر مشکلات شما نیز از بین خواهد رفت. در واقع زمانی که شما دارای اضافه وزن می باشید به اسفنکتر مری فشار زیادی وارد خواهد شد و مانع از بسته شدن آن می شود و این موضوع می تواند منجر به افزایش رفلاکس شده و شما دچار التهاب مری خواهید شد. شما می توانید با ورزش کردن و استفاده از رژیم های غذایی خاص وزن خود را کاهش داده و سعی کنید از غذای سالم بیش تری استفاده کنید.

برای ورزش کردن سعی کنید زمان درستی را انتخاب کنید و یادتان باشد که به هیچ عنوان بعد از غذا نباید ورزش کردن زیرا این کار خطرات زیادی برای بدن شما به همراه دارد. اگر صبح ورزش می کنید باید این کار را قبل از خوردن صبحانه انجام دهید و اگر عصر ها ورزش می کنید این مورد را به یاد داشته باشید که باید این کار را دقیقا دو الی سه ساعت بعد از خوردن ناهار انجام دهید.

دارو های آنتی اسید برای التهاب مری

استفاده از دارو های خاص

آنتی اسید های بدون نسخه که در بازار هستند و شما می توانید آن ها را از دارو خانه ها تهیه کنید برای درمان التهاب مری در خانه بسیار خوب می باشند و این دارو ها را باید بر اساس برچسب روی ان ها میل نمایید و از خوردن بیش از حدشان پیشگیری نمایید زیرا ممکن است عوارضی را با خود به همراه داشته باشند. بهتر است برای استفاده از دارو های بدون نسخه نیز با یک فرد متخصص مشورت کنید در غیر این صورت امکان بروز هر مشکلی وجود خواهد داشت.

سعی کنید دارو های خود را درست مصرف کنید و حتما از یک لیوان پر آب برای قورت دادن آن ها استفاده نمایید. در واقع در برخی از شرایط امکان دارد دارو در گلوی شما بماند و همین مورد می تواند منجر به تحریک شدن بیش تر مری می شود و برای همین است که باید آب بیش تری میل کنید تا از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نمایید.

آدامس خوردن

آدامس خوردن به ما کمک می کند تا بتوانید بزاق بیش تری داشته باشید و بزاق می تواند اسید معده را خنثی نماید از ان رو برای التهاب مری ناشی از رفلاکس معده بسیار خوب خواهد بود. اگر بعد از خوردن غذا دچار مشکلات سوزش سر دل می شوید بهتر است یک آدامس بعد از غذا بخورید.  البته در این میان یادتان باشد که از آدامس با طعم نعنا استفاده نکنید زیرا این مورد می تواند منجر به ترشح بیش تر اسید در معده شود و در نهایت بهتر است هر طعمی غیر از نعنا را انتخاب نمایید.

غذا نخوردن

بهتر است قبل از این که بخوابید غذا نخورید و فاصله بین خوابیدن و غذا خوردن شما باید دو الی سه ساعت باشد. در واقع اگر غذای شما هضم نشود و شما بخوابید امکان بروز مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد. بنابراین بهتر است تا زمانی که از هضم شدن غذای خود اطمینان ندارید دراز نکشیده و نخوابید.

درمان خانگی التهاب مری

سیگار نکشیدن

برای این که بتوانید از خشک شدن مری پیشگیری نمایید بهتر است از سیگار کشیدن خودداری نمایید. در واقع سیگار نه تنها به مری بلکه به سایر ارگان های مهم بدن نیز آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند و می تواند منجر به شل شدن اسفنکتر مری شده و در نتیجه التهاب های شما را افزایش دهد.

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های درمان خانگی آنژین و درمان خانگی التهاب لثه اطلاعاتی در مورد آن ها بدست آورید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو