بارندگی ۸۱میلی‌متری در سیستان و بلوچستان

منبع: برترین ها

41

1398/5/6

00:33


مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته با تقویت نفوذ امواج مرطوب مونسون هند در استان، ۸۱ میلی متر باران در «دهیرک» از توابع شهرستان قصرقند بارید.

خبرگزاری مهر: به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: در شبانه روز گذشته با تقویت نفوذ امواج مرطوب مونسون هند در سیستان و بلوچستان، ۸۱ میلی متر باران در «دهیرک» از توابع شهرستان قصرقند بارید.

وی با بیان اینکه این بیشترین بارش روزانه ثبت شده از زمان آغاز بارش‌های مونسون هند یعنی ۱۹ تیرماه تا کنون است، افزود: تا امروز فعالیت این سامانه در ۶۰ ایستگاه بارانسنجی و هواشناسی استان ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مونسون امسال به لحاظ گستره فعالیت قابل توجه بوده است به طوری که دامنه تأثیر آن از سواحل چابهار آغاز شده و تا نزدیکی شهر زاهدان نیز رسیده است.

حیدری تصریح کرد: شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، مهرستان و خاش بیشترین بارش‌های این سامانه را به خود اختصاص داده‌اند به نحوی که در برخی ایستگاه‌های سراوان در ۱۸ روز اخیر بیش از ۸۰ میلی متر باران باریده است.

وی در بخش دیگری به زمان فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند اشاره کرد و افزود: به طور معمول فعالیت مونسون از ماه ژوئن تا اواسط سپتامبر است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس جوی است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تأثیر قرار می‌دهد. سامانه‌ای که امواج مرطوب آن به استان‌های جنوبی نظیر سیستان و بلوچستان و گاهی استان کرمان نیز نفوذ می‌کند.

حیدری گفت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های عدی پیش بینی می‌شود همچنان رشد ابرهای همرفتی، ریزش‌های رگباری، تندبادهای موقت و صاعقه در نیمه جنوبی و برخی نواحی مرکزی استان ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود این شرایط بیشتر در بعدازظهرها و شب‌ها روی دهد، تصریح کرد: البته با توجه به ماهیت ریزش‌های رگباری، احتمال جریان یافتن روان آب، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و رودخانه‌های محلی وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان به مردم استان توصیه کرد: در زمان وقوع صاعقه از قرار گیری در ارتفاعات و فضای باز خودداری کنند. همچنین با توجه به احتمال سیلابی شدن برخی رودخانه‌های محلی از تردد در این مناطق نیز خودداری شود.‌

مطالب مشابه