سفر از خلخال به کلیبر

منبع: آرگا

1

1402/8/27

20:05


منطقه شمال غربی ایران یکی از بهترین مناطق گردشگری به حساب می‌آید که جاذبه‌های طبیعی بکر و بسیار دیدنی در خود جای داده است. طبیعت زیبا و منحصر به فرد این منطقه می‌تواند چشمان هر بیننده‌ای را مسحور کند. خلخال و کلیبر دو نمونه از زیباترین مناطق در محدوده به حساب می‌آیند به طوری که در طول سفر از خلخال به کلیبر مناطق دیدنی و جذاب زیادی را می‌توان به نظاره نشست. ما قصد داریم در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی خلخال و جاهای دیدنی کلیبر پرداخته و با ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم.

سفر از خلخال به کلیبر

جاهای دیدنی خلخال

خلخال یکی از شهرهای استان اردبیل محسوب می‌شود که در جنوب شرقی این استان واقع شده و دارای طبیعت رویایی و بکر است. مناظر دیدنی و بی‌نظیر جنگل‌‌های تالش که در این منطقه قرار دارد چشمان گردشگران داخلی و خارجی را مسحور زیبایی خود می‌کند. یکی از دلایل معروفیت خلخال در بین ایرانیان به دلیل جاده زیبای آن یعنی اسالم به خلخال است. خلخال یکی از بهترین مناطق برای افرادی است که از گردشگری در طبیعت لذت می‌برند.

جاده گردشگری اسالم به خلخال

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی خلخال که پس از برج گنبد قابوس گلستان می‌تواند در فهرست بهترین جاهای دیدنی ایران قرار بگیرد، جاده زیبای اسالم به خلخال است. پس از ورود به این جاده با یک طبیعت بکر و منحصر به فرد روبرو خواهید شد که جنگل‌های انبوه، زندگی روستایی، عسل‌های ناب، آبشارها و دریاچه‌های افسانه‌ای، دشت‌های وسیع و گل‌ها و گیاهان نایاب از مهم‌ترین ویژگی‌‌های آن به حساب می‌آید. یکی از بهترین زمان‌های سفر به جاده اسالم به خلخال فصل تابستان است که می‌توانید هوایی خنک را در آن تجربه کنید.

سفر از خلخال به کلیبر

ییلاق دشته

این منطقه در جاده اسالم به خلخال واقع شده و یکی از محبوب‌ترین مناطق ییلاقی در این منطقه محسوب می‌شود. با اینکه این ییلاق زیبا و بکر در استان اردبیل قرار دارد اما دسترسی به آن از شهر ماسال و استان گیلان راحت‌تر صورت می‌گیرد.

دریاچه نئور

یکی از جاذبه‌های دیدنی منطقه خلخال یک دریاچه زیبا و دیدنی است که در مرز گیلان و اردبیل واقع شده و یکی از جاذبه‌های دیدنی منحصر به فرد این منطقه به حساب می‌آید. این دریاچه که نئور نام دارد در واقع از یک دریاچه کوچک و یک دریاچه بزرگ تشکیل شده که در فصل بهار به یکدیگر ملحق شده و یک دریاچه واحد را تشکیل می‌دهند.

آبشار نره‌گر

روستای اسبو در منطقه خلخال یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی دیدنی و منحصر به فرد این منطقه را در خوی جای داده که آبشار نره‌گر نام دارد. این آبشار زیبا و چشم‌نواز در یک منطقه روستایی قرار دارد که برای رسیدن به آن یک مسیر صعب‌العبور وجود دارد.

 

جاهای دیدنی کلیبر

پس از گذر از برج گنبد قابوس گلستان و منطقه خلخال به سمت استان آذربایجان شرقی، به منطقه‌ای به نام کلیبر می‌رسیم که در حدود ۱ ساعت از مرکز استان یعنی شهر تبریز فاصله دارد. این منطقه که آب و هوای معتدل و کوهستانی دارد یکی از مقاصد مهم گردشگری در فصل تابستان به حساب می‌آید. جاذبه‌های دیدنی کلیبر از نظر جذابیت و زیبایی منحصر به فرد هستند و زیبایی آن‌ها بی‌نهایت است.

سفر از خلخال به کلیبر

جنگل ارسباران

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کلیبر که زیبایی و جذابیت منحصر به فردی دارد، جنگل‌های ارسباران نام دارد. منطقه جنگلی که در حدود ۱۳۰ هزار هکتار وسعت دارد یکی از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری و طبیعی منطقه کلیبر محسوب می‌شود که در منطقه شمال غربی ایران واقع شده است. این ویژگی‌ها باعث شده که منطقه ارسباران به یکی از مناطق محبوب برای علاقمندان به طبیعت‌گردی و کمپینگ تبدیل شود.

دره مکیدی

مکیدی دره‌سر یا دره مکیدی یکی دیگر از مناطق و جاذبه‌های دیدنی کلیبر به حساب می‌آید که یک دره سرسبز و جنگلی در دل جنگل‌های ارسباران است. پارک جنگلی مکیدی در این دره واقع شده که پوشیده از درخت‌های انبوه بوده و چشمه‌های آب فراوانی نیز در آن وجود دارد. این پارک جنگلی که یکی از دیدنی‌های کلیبر به حساب می‌آید یک جنگل بکر و دست نخورده مملو از درختان فندق و خرگوش است که در سال‌های اخیر امکاناتی مانند پارکینگ، آلاچیق و بوفه و غیره برای آن در نظر گرفته شده است.

 قلعه بابک

جاهای دیدنی کلیبر تنها به مناطق طبیعی محدود نمی‌شود و جاذبه‌های تاریخی مانند قلعه بابک نیز در آن واقع شده است. این قلعه که با نام دژ بابک و قلعه جمهور نیز شناخته می‌شود در دره‌ای با عمق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر واقع شده که دسترسی به آن کمی دشوار است. بهترین زمان سفر به کلیبر و بازدید از این قلعه و زندگی عشایری این منطقه فصل تابستان است.

در این زمان می‌تواند سیاه‌چادرهای ایل شاهسون را که در کوه‌های منطقه برپا شده از نزدیک مشاهده کرده و زندگی عشایری را لمس کنید. امکانات رفاهی در اطراف این قلعه وجود ندارد و به همین دلیل امکان اسکان در شب در آنجا وجود ندارد.

سفر از خلخال به کلیبر؛ سفر در مسیر زیبایی

منطقه شمال غربی ایران از خلخال در استان اردبیل تا منطقه کلیبر در آذربایجان شرقی را می‌توان یکی از زیباترین و بکر‌ترین مناطق ایران از نظر جاذبه‌های طبیعی دانست که یکی از مقاصد مهم برای سفر و گردشگری به حساب می‌آید. زیبایی‌های این منطقه باعث شده که تورهای طبیعت‌گردی متعددی در فصل تابستان برای سفر به این منطقه برگزار شود. اگر شما هم از علاقمندان به طبیعت‌گردی هستید می‌توانید بهترین تورهای سفر به این منطقه را در سایت علی بابا مشاهده کرده و رزرو کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو