افزایش شبانه حقوق کارگران برای این دهک تایید شد | حقوق کارگران چند درصد افزایش می یابد؟

1

1402/8/28

07:58


افزایش شبانه حقوق کارگران برای این دهک تایید شد | حقوق کارگران چند درصد افزایش می یابد؟

پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طبق روال سال های گذشته در نیمه دوم سال بحث افزایش حقوق کارگران پر تکرار می شود. طبق پیش بینی ها قرار است افزایش حقوق کارگران مطابق سبد معیشت تعیین شود. قرار است در سال آینده نیز حقوق کارگران بیش از 50 درصد افزایش یابد.در ادامه به آخرین خبر ها از حقوق کارگران می پردازیم. وزیرکار درباره ترمیم مزدی کارگران در سال جاری گفت: در حال بررسی موضوع ترمیم حقوق کارگران هستیم و هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. 

تکلیف افزایش حقوق کارگران مشخص شد 

بر اساس نرخ حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲، یک کارگر دارای یک فرزند، حدود ۸میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، در حالی که بر اساس گفته خود کارگران سبد معیشت آن‌ها حدود ۲۰میلیون تومان است.

جلسه شورای عالی کار هشتم آبان‌ماه برگزار شد و در حالی که کارگران انتظار داشتند بحث معیشت و حقوق کارگران مطرح شود خبری از ترمیم حقوق کارگران نشد و پیشنهاداتی درباره اختصاص بن الکترونیکی به کارگران و تامین مسکن کارگری داده شد. حالا قرار است نشست بعدی شورای عالی کار اواخر آبان‌ماه برگزار شود اما چقدر احتمال دارد در حالی که ۴ ماه تا پایان سال باقی مانده با افزایش حقوق کارگران موافقت شود؟

بر اساس نرخ حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲، یک کارگر دارای یک فرزند، حدود ۸میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، در حالی که بر اساس گفته خود کارگران سبد معیشت آن‌ها حدود ۲۰میلیون تومان است.

در حال حاضر، حدود ۱۵ میلیون کارگر در کشور ما فعالیت می‌کنند. این کارگران در بخش‌های مختلف خدماتی، تولیدی و سایر حوزه‌های اقتصادی دست به کار هستند. از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون، این کارگران همواره پای کار کشور بوده‌اند و در تمامی سختی‌ها و شیرینی‌ها، در پستی‌ها و بلندی‌ها، به همراه مردم گام برداشته‌اند. آنها ضمن تلاش و کوشش در جهت توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور، نقش مهمی در تحقق اهداف ملی و بهبود شرایط زندگی هموطنان خود داشته‌اند.

به زودی منتظر افزایش حقوق کارگران باشیم؟

دولت در بودجه ۱۴۰۲ حقوق و دستمزد کارمندان را بیست درصد افزایش داد. این افزایش ۲۰درصدی با اعتراض جدی کارمندان رو به رو شد. به گونه‌ای که کارمندان در اعتراض به اختلاف میزان تورم و افزایش دستمزدها به رییس جمهور نامه نوشتند و خواستار ترمیم حقوق کارمندان شدند. 

به اعتقاد آنها با این سطح حقوق کارمندان هم زیر خط فقر قرار گرفته‌اند و میزان حقوق دستمزد آنها با تورم مناسبتی ندارد.

 وجود اینکه کارمندان از طریق مبادی مختلف خواستار ترمیم حقوق شدند، اما وعده‌های دولت تا کنونی عملی نشد، تا اینکه این روزها خبر از افزایش مزد چراغ خاموش کارمندان به گوش می‌رسد.

به گزارش تسنیم، حدود 2 هفته از ابلاغیه تازه سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت پاداش یک میلیون تومانی به کارکنان دولت در مناسبت های ملی و مذهبی میگذرد.

بر اساس ابلاغیه رئیس سازمان اداری و اســتخدامی بر مبنای بخشــنامه معاون اول رئیس جمهور، به مناسبت هر یک از اعیــاد مذهبی و روزهای خــاص، به کارکنان دولت یک میلیون تومان پاداش پرداخت می شود.

نیمه آبان ماه اصلاح پرداخت های مناسبتی و رفاهی در مصوبه ضوابط اجرایی مزایای جانبی کارکنان دستگاه‌های اجرایی از سوی رئیس سازمان اداری و استخدامی به کلیه دستگاههای اجرایی ابلاغ شده بود.

حقوق کارگران

لازم به ذکر است، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جریان امضای مصوبه مــزد 1402به نمایندگان کارگری در شــورای عالی کار متعهد شد  که اگر در طول سال، حقوق کارمندان افزایش یافت، نسبت به افزایش دستمزد کارگران نیز اقدام شود.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا این موضــوع  مصداق افزایش حقوق کارمندان دولت میباشد؟ در این صورت بایستی منتظر افزایش حقوق کارگران هم بود.

پارسال هم حداقل دریافتی کارکنان دولت به میزان 20 درصد بالا رفته بود و حالا هم با ابلاغ بخشنامه بودجه سال 1403 مشخص شد که قرار است حداقل حقوق کارکنان افزایش 20 درصدی داشته باشد.

به خاطر همین موضوع کارگران نیز نگران هستند که حقوق آنها تنها 20 درصد افزایش یابد که با توجه به پایه حقوق کارگران اصلا کفاف مخارج زندگی یک کارگر را نمی دهد.

پارسال حداقل دریافتی کارکنان دولت با افزایش 20 درصدی به هفت میلیون و 900 هزار تومان رسید و همین موضوع با توجه به افزایش درآمدهای مالیاتی و فشار بر حقوق‌بگیران از این محل، با انتقادات فراوانی همراه شد.

حالا هم ظاهرا افزایش روی همان رقم خواهد بود البته تنها در بخشنامه. این احتمال هم وجود دارد که با وجود بالا باقی ماندن نرخ تورم در اقتصاد ایران، این رقم تغییر کند.

اما اگر دولت بر همین عدد پافشاری کند، حقوق کارکنان دولت با افزایش یک میلیون و 580 هزار تومانی به 9 میلیون و 480 هزار تومان می‌رسد. ناگفته نماند این رقم حتی به خواسته کارگران هم در سال جاری که 13 میلیون تومان بود و با قیمت سبد معیشت همخوانی داشت، نمی‌رسد.

کارگران نگران افزایش 20 درصدی حقوق کارگران

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت نیز باعث نگرانی‌ها از دستمزد کارگران شده که نکند آنها نیز 20 درصد افزایش حقوق داشته باشند.

این در حالی است که در سال 1401 افزایش 57 درصدی حقوق کارگران نیز نتوانست کفاف هزینه های این قشر را بدهد و تورم باعث شده سفره معیشتی کارگران هر روز کوچک تر شود.

بر اساس آخرین آمار و برررسی کارشناسان اقتصادی تورم در کشور همچنان بالاست و مطمئنا دولت برای کاهش فاصله درآمدی کارگران و تورم باید بهتر تصمیم گیری کند.

افزایش حقوق کارگران در 1403

اگر تورم کماکان بالا بماند و بانک مرکزی به تورم 30 درصدی که وعده داده، نرسد؛ افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد برای کارگران و زندگی آنها بسیار سخت خواهد بود.

این در حالیست که ماده 41 و تبصره 2 قانون کار بر این نکته تاکید می‌کند که دستمزد باید مطابق تورم و سبد معیشت تعیین شود.

واکنش وزیر کار به افزایش حقوق کارگران

مرتضوی وزیر کار درباره حقوق کارگران می گوید که قانونگذار مشخص کرده که شورای عالی کار حداقل حقوق و دستمزد را مشخص کند.

ما حداقل حقوق را مشخص کردیم نه حداکثر را. لذا توافقات بین کارگری و کارفرمایی هر چه باشد مورد تایید وزارتخانه هم است. ما سالانه مقدار افزایش حقوق را مشخص کردیم. در جلسات آتی در خصوص مسکن کارگری بحث و گفتگو خواهیم کرد.

حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۲۷ درصدی همراه شد که در وهله نخست باعث خوشحالی کارگران شد اما تورم بالایی که در ماه های نخست سال به وجود آمد اثر افزایش حقوق را خنثی کرد.

حقوق کارگران در ایران توسط شورای عالی کار و پس از تصویب رقم پیشنهادی دولت مشخص می‌شود. در طول سال بحث های زیادی در خصوص افزایش مجدد حقوق کارگران مطرح شده است.

در برهه ای خبر افزایش دوباره حقوق کارگران جدی شد و کارگران امیدوار شدند اما با شروع پاییز این امیدواری ها کمرنگ شد. کارگران امیدوارند اگر حقوق کارگران در سال جاری اضافه نمی شود حداقل در شروع سال آینده با افزایش قابل توجهی همراه شود.

دولت آیت الله ابراهیم رئیسی لقب دولتی انقلابی را یدک می کشد و در طول دو سال گذشته نشان داده دغدغه قشر مستضعف را می شناسد و از سوی دیگر مجلس نیز مطمئنا باید به افزایش حقوق کارگران ورد کند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو