کاخ اردشیر بابکان کجاست؟ نحوه بازدید از کاخ اردشیر

کاخ اردشیر بابکان کجاست؟ نحوه بازدید از کاخ اردشیر


منبع: آرگا

1

1402/8/28

10:12


کاخ اردشیر بابکان یک کاخ قدیمی بوده که شما از ان دیدن می کنید. این کاخ متعلق به زمان ساسانی بوده و ویژگی های گردشگری زیادی برای شما عزیزان دارد.

ایران شامل کاخ های باستانی و تاریخی زیادی است و شما می توانید در این بخش با مهم ترین کاخ آن که کاخ اردشیر بابکان است، آشنا شوید. این مجموعه دیدنی های زیادی برای علاقه مندان دارد. نوع معمار این بنا نیز ویژه و تماشایی است.

کاخ اردشیرد

معرفی کاخ اردشیر بابکان:

اگر می خواهید از دیدنی های این کاخ بازدید کنید، باید سری به فیروزآباد بزنید. این مجموعه در واقع تجلی معماری ساسانی به شمار می آید. اگر از علاقه مندان به دیدنی های تاریخی دنیا هستید، می توانید در این بخش این مجموعه را بشناسید. این بنا از دیدنی های شیراز است.

معماری کاخ اردشیر

این بنا یکی از مجموعه های به جای مانده از دوران مختلف تاریخی بوده و به نوعی نشان دهنده بخش مهمی از تاریخ است. اهمیت این مجموعه نیز به دلیل اهمیت تاریخی آن می باشد. خلاقیت هایی که در این مجموعه به کار رفته اند زیبا و تماشایی می باشد. هر ساله گردشگران زیادی از این بنا و ویژگی های آن دیدن می کنند.

کاخ بابکان

تاریخچه کاخ:

ابتدا باید سری به تاریخچه این مجموعه بزنید. فیروزآباد در گذشته به شهر گور شهرت داشته است. حصارهایی عظیم که در این گودی کشده شده اند در زمان اسکندر مقدونی نیز اهمیت داشته زیرا در مقابل حمله به شهر جلوگیری کرده اند. این دریاچه  تا قرن های زیادی به همین شکل باقی مانده است. در حملات بعدی نیز این مجموعه نسبتا ویران شده است و تنها بخشی از باقی ماند.

کاخ اردشیر بابکان

این کاخ در زمان اردشیر ساسانی بنا شده است. دو کاربری مهم این بنا به عنوان های زیادی بوده و در قدیم نیز به عنوان یک آتشکده از ان استفاده می شد. قرار گرفتن این کاخ در کنار یک رود آب موجب شده تا به عنوان یک آتشکده از |ان استفاده شود. بناهایی که در کنار ساخته می شد، اهمیت زیادی داشته و پرستشگاه آناهیتا بوده اند.

معماری کاخ:

کاخ اردشیر بابکان شگفتی های دیگری نیز داشته و شما با ان آشنا می شوید. این کاخ چندین قسمت داشته و دارای حیاطف ایوان و تالار است. مهم ترین مصالح معماری ساسانی در این بنا نیز به کار رفته اند. کاشی، گچ و سنگ های نیم تراش مهم ترین ان ها هستند. وجود گنبد و ایوان در این بنا نیز ویژگی های مهم داشته و اهمیت آن را دو چندان می کند.

آشنایی با کاخ اردشیر

استحکام این بنا در سطح فوق العاده ای قرار داشته و آسیب هایی نیز دیده است. سقف این بنا نیم دایره ای بوده و زیبایی های زیادی دارد. فیل گوش، سه کنج و گوشواره از قسمت های عمده این بنا می باشند. این ساختمان نمونه کاملی از یک معماری ساسانی می باشد.

دیدنی های حومه شیراز نیز تنوع زیادی دارند و شما می توانید با بخش مهمی از جاذبه های این ناحیه نیز آشنا شوید و اطلاعات گردشگری زیادی از این نواحی را می شناسید. اگر از علاقه مندان به این جاذبه های دیدنی هستید، می توانید در لینک نیز دیدنی های بیشتری از آن را بشناسید. این سازه ها معماری های فوق العاده ای داشته و نمونه بارزی از یک معماری تاریخی هستند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو