با این تکنیک ها، ذهن خود را مدیریت کنید

با این تکنیک ها، ذهن خود را مدیریت کنید


منبع: آرگا

1

1402/8/29

11:53


کنترل کردن ذهن و داشتن ذهنی آرام از بهترین نعمت ها است که افراد زیادی از آن محروم می باشند. برای داشتن ذهنی آرام و کنترل ذهن مواردی مثل توقف نشخوار فکری، خندیدن، اجتناب از شخصی سازی، توقف فاجعه سازی و استراحت مطلق ذهن را به کار بگیرید.

فکر کردن به کلماتی مثل بی نظمی و آشفتگی سبب بیشتر شدن استرس خواهد شد و این موضوعی غیر قابل انکار است که همه به طریقی در زندگی با آن سروکار دارند ولی بدترین نوع آشفتگی چیزی است که در ذهن ما وجود دارد بنابراین، اگر شما نیز به دنبال راه های مدیریت ذهن هستید به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

روش های مدیریت ذهن

داشتن ذهن آرام، نعمت بزرگی است که اغلب انسان ها از آن محروم می باشند. صداهای مختلفی که در ذهن افراد وجود دارد و ذهن را درگیر می کند به خوبی مدیریت می شود. اگر فرد بداند که چگونه از ذهن خود استفاده موثری داشته باشد، کنترل ذهن برایش کار سختی نیست. مدیریت ذهن نتیجه ی ذهنی آگاه و موفق می باشد. سازماندهی ذهنی باعث می شود تا کارها به شکل خود آگاه توسط ما انجام بشود و بدانیم که بر روی چه چیزی تمرکز داریم و چگونه باید وقتمان را صرف انجام آن بکنیم.

روش هایی برای مدیریت ذهن و افکار

فواید مدیریت فکر

وقتی که بتوانیم کنترل فکر و حافظه خود را در دست بگیریم می توانیم بر خیلی از مشکلات زندگی پیروز شویم و در کل ما هستیم که توانسته ایم فکرمان را تحت کنترل بگیریم نه اینکه افکارمان ما را کنترل نمایند. برخی از فواید مدیریت فکر شامل موارد زیر می شود:

  • عملکرد ها بسیار بهتر از گذشته می شود.
  • بیشتر در لحظه حال می توان بود و وقت خود را صرف فکر کردن زیاد به آینده و گذشته نمی کنیم.
  • تمرکز ها بیشتر خواهد شد.
  • با فکر کردن به مسائل بیهوده انرژی ذهن خود را هدر نمی دهیم.
  • با مدیریت افکار زندگی آسوده تری خواهیم داشت.

روش های مدیریت ذهن

چیدن برنامه مناسب برای زندگی

از دیگر راه های کنترل ذهن داشتن برنامه مناسب در زندگی می باشد و در صورتی که برنامه منظم برای اهداف تان داشته باشید دیگر ذهن تان درگیر نخواهد شد و نگران و دغدغه فکری نخواهید داشت زیرا، دغدغه های فکری در دراز مدت منجر به آسیب رساندن به شما خواهند شد از این رو، به منظور کاهش دغدغه های زندگی برنامه ریزی داشته باشید.

لبخند زدن

همانظور که می دانیداحساسات منفی و چهره عبوس باعث سخت تر شدن کنترل ذهن خواهد شد از این رو، حتی اگر حوصله خندیدن ندارید باز لبخند بزنید زیرا، باعث ایجاد حس شادی در شما و تبدیل شما به یک انسان با آرامش بالا می شود.

کاهش استرس

همانطور که می دانید ذهن و بدن به هم مرتبط هستند  و در واقع استرس باعث درگیر سدن بیش از خد ذهن تان می شود و اجازه نمی دهد بر روی ذهن کنترل داشته باشید بنابراین، بهترین راه کنترل ذهن کاهش استرس است که با راهکارهای زیر می توانید استرسی را کاهش دهید :

  • استفاده از یک کلمه آرامش بخش برای آرام کردن دهن تان
  • کشیدن نفس عمیق و تنفس عمیق شکمی
  • صحبت با دوستان و خانواده
  • به طبیعت رفتن
  • ورزش کردن

مدیریت افکار با توقف نشخوار فکری

در برخی موارد بدون اینکه بخواهیم افکار منفی به سراغمان می آید و شروع به فکر کردن درباره افکار منفی می کنیم که به آن نشخوار فکری می گویند. با استفاده از روش های زیر می توان نشخوار فکری خود را متوقف نمایید:

در مرحله اول باید به بدترین حالت ممکن فکر کنیم، شاید این موضوع کمی غیر عادی باشد ولی وقتی که به بدترین حالت ممکنه فکر کنید شاید خیلی ناراحت شوید اما بعد به این موضوع فکر خواهید کرد که آیا توانایی مدیریت این موقعیت بد را دارید یا نه و خیلی ناخواسته به دنبال کنترل و مدیریت آن شرایط خواهید بود، که این موضوع به کم شدن نگرانی شما کمک خواهد کرد و باعث بیشتر شدن کنترل افکار و در نهایت مدیریت درست آن خواهد شد.

مدیریت فکر و مغز

به خود و اینکه می توانید تغییر نمایید ایمان داشته باشید

اگر به تغییر خود باور نداشته باشید، به اندازه وقتی که باور دارید موفق می شوید، تلاش نخواهید کرد. پس مطمئن باشید که در رو به رویی و کنار آمدن با مشکلتان از تفکرات مثبت کمک می گیرید. بعلاوه به خاطر داشته باشید که توانایی تغییر تفکرات خود را دارید و می توانید آنها را بهبود دهید.

درباره توانایی های خود خوشبین باشید

برخی بر این عقیده هستند که اگر در ارزیابی توانایی ها دقیق باشند، بهتر عمل کرده و بهتر می توانند خویشتن دار باشند، اما مطالعات انجام شده نشان داده که خوش بین بودن زیاد در مورد توانایی ها و انجام امور خیلی بهتر از ارزیابی دقیق در کنترل رفتار کمک خواهد کرد. دئما خوش بین باشید و همیشه به خود بگویید که موفق می شوم و دائما ذهنتان را در این مورد کنترل نمایید، حتی وقت هایی که اصلا به این موضوع باور ندارید باز هم خوشبینانه فکر کنید. زمان هایی را به خاطر بیاورید که توانسته اید ذهنتان را کنترل کرده و به موفقیت برسید و به زمان هایی که نتوانسته اید ذهنتان را منترل کنید اصلا توجه ننمایید. خوش بین بودن تحت هر شرایطی بخصوص در شرایط دشوار بزرگترین هنر هر فرد است.

روش هایی برای مدیریت افکار

ارزیابی دوباره آنچه که برای کنترل آن تلاش می کنید

برای مدیریت ذهن تلاش نمایید که دیدگاهتان را نسبت به موضوعی که در حال مبارزه برای کنترش هستید، تغییر بدهید. مثلا اگر ذهنتان به سمت نوشیدن شراب می رود ولی شما می خواهید نوشیدن را ادامه ندهید، پس می توانید اینگونه تصور کنید که شراب نوشیدنی سمی است و با ورود به بدن مشکلات جدی به همراه دارد. این موضوع ارزیابی دوباره موضوع است. کسانی که بتوانند با ارزیابی دوباره و تغییرات ذهنی مسائل مطلوب را در ذهن برای خود به مسائل کمتر مطلوب تبدیل نمایند، راحتتر می توانند از چیزهایی که برای خواستنش وسوسه شده اند دوری نمایند و خود را کنترل کنند. با دقت تصور نمایید که خواص و خصوصیات موضوع یا شیء ای که قصد دوری از آن را دارید تغییر کرده است.

تفکرات و مدیریت آنها

تعمیم بیش از حد برای مدیریت فکر را متوقف نمایید

تعمیم بیش از اندازه یعنی بخواهیم تجربه ی منفی از یک موضوع یا رویداد را به سایر اتفاقات و پیش بینی هایمان درباره آینده تعمیم بدهیم. مثلا فردی که خطای شناختی تعمیم افراطی داشته باشد، شاید بگوید «دوران کودکی من خیلی سخت بوده، پس زندگی من برای همیشه سخت می شود» توقف تعمیم بیش از حد کاری امکان دارد باعث شود تا با استقامت و سختکوشی خود مسئولیت تغییر آینده خود را به عهده بگیرید. با مثبت اندیشی در مورد آینده و ربط ندادن مسائل به هم می توانید موفقیت های بیشتری داشته باشید.

مدیریت فکر

اجتناب از شخصی سازی

شخصی سازی نوعی تله فکری و خطای شناختی می باشد که در آن فرد مسئولیت هر چه را مه خارج از کنترلش بوده را بر عهده می گیرد. مثلا اگر فرزندتان در مدرسه صدمه ببیند شاید با خود فکر کنید که مقصر هستید و با خود بگویید که تقصیر من بوده در صورتی که این وضعیت کاملا خارج از کنترل شما می باشد. برای دور شدن و پیشگیری از شخصی سازی باید درباره مسائلی که در مورد آن خودتان را مقصر می دانید کاملا منطقی فکر نمایید. فکر کردن باعث می شود تا سوالاتی از خود بپرسید که با جواب منطقی افکار اشتباه و شخصی سازی را از خود دور می نمایید.

نتیجه گیری شتاب زده نداشته باشید

با نتیجه گیری شتاب زده مدیریت ذهن مختل می شود. با نتیجه گیری شتاب زده دچار افکاری خواهید شد بدون اینکه مدرکی بر تایید آن داشته باشید. مثلا شخصی شاید فکر کند که دیگری او را دوست ندارد بدون اینکه مدرکی دال بر این موضوع داشته باشد. برای توقف نتیجه گیری شتاب زده قبل از قضاوت پایانی اندکی مکث کرده و بیشتر فکر کنید. این موضوع می تواند باعث شود تا در مورد فکرهایتان از خود سوالاتی بپرسید. و همچنین به دنبال مدارکی باشید تا درست بودن موضوع را نشان دهد.

راهکارهایی برای مدیریت افکار

فاجعه سازی را متوقف نمایید

فاجعه سازی باعث می شود تا مدیریت افکار با مشکل مواجه شود. خطای شناختی فاجعه سازی مواقعی پیش می آید که فرد بیشتر از آنچه که باید، برای یک اتفاق اهمیت قائل گردد. فردی که به این تله فکری دچار شود بعد از شکست در یک موضوع با خود می گوید که « زندگی من خراب شده و من در هیچ کاری خوب نخواهم بود». برای توقف دادن به فاجعه سازی افکار مثبت را در خود تقویت نمایید و سوالاتی منطقی درباره موضوع از خود بپرسید و به دنبال جواب های منطقی برای آن باشید.

خندیدن را فراموش نکنید

همانطور که همه می دانیم خنده بر هر درد بی درمان دواست. خنده بهترین درمان برای دور شدن از استرس و افکار منفی است. خنده باعث می شود تا تعادل روحی به فرد باز گردد. تلاش کنید که خیلی افکارتان را جدی نگیرید. با خنده می توانید مدیرت افکار خود را به درستی در دست گرفته و در مدیریت ذهن موفق عمل نمایید.

مدیریت ذهن و فکر

استراحت مطلق

لحظاتی از روز را به ذهن خود استراحت داده و بار مسئولیت پردازش و اطلاعات را از روی مغز خود برای مدتی بردارید. تلوزیون، کتاب، حرف زدن و فکر کردن را برای مدتی کنار بگذارید. کارهای روزانه را کنار گذاشته و نفس عمیقی بکشید تا ذهتان خاموش شود. مدتی را به همین روال بگذرانید و سپس به کارهایتان ادامه دهید.

 

نظرات


تصویری


ویدئو