دبیرخانه دائمی همایش بزرگداشت مقام ابو عبدالله محمد بن عیسی ماهانی راه اندازی می شود

منبع: همگردی

1

1402/8/29

15:06


ایرنا/ براساس اخبار واصله، دبیرخانه دائمی همایش بزرگداشت مقام ابو عبدالله محمد بن عیسی ماهانی راه اندازی می شود.

عیسی ماهانی ریاضیدان برجسته، معمار، مهندس، نویسنده و منجمی توانا بود که حدود سال 204 هجری خورشیدی در ماهان (شهرستان کرمان) به دنیا آمد.

بسیاری از منابع تاکید کرده اند که برخی بزرگان تاریخی از جمله ابوریحان بیرونی از آثار عیسی ماهانی تاثیر گرفته اند.

آنطور که در معرفی عیسی ماهانی آمده، تخصص اصلی وی در هندسه و ریاضیات محض بوده و آثار متعددی نیز در این رشته ها دارد که مهمترین آنها تفسیر المقاله العاشره من کتاب اقلیدس است که هم اکنون در کتابخانه ملی فرانسه نگهداری می شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار در خبری اعلام کرد که دبیرخانه دائمی همایش بزرگداشت مقام علمی عیسی ماهانی به زودی در مجتمع فرهنگی و هنری ماهان ایجاد می شود.

امین ماهانی اظهار کرد: این دبیرخانه با رویکرد علمی، فرهنگی و تاریخی و به منظور شناخت بیشتر مفاخر ماهان بخصوص معمار، ریاضیدان، منجم و نویسنده قرن سوم عیسی ماهانی ایجاد می شود.

وی بیان کرد: اجرای همایش، دریافت مقاله، نشست های تخصصی، هم اندیشی با نخبگان، معرفی مشاهیر ماهان و استان و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه تاریخ، فرهنگ و علوم را در این دبیرخانه خواهیم داشت.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار افزود: این دبیرخانه با همکاری بنیاد ملی نخبگان، استانداری، دانشگاه های باهنر و هایتک، اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان راه اندازی می شود.

ماهانی خاطرنشان کرد: زمان دقیق برگزاری همایش ملی بزرگداشت مقام علمی عیسی ماهانی اعلام خواهد شد.

دانشگاه شهید باهنر کرمان هم یکی از تالارهای خود را به نام عیسی ماهانی ماندگار کرده است.

دبیرخانه دائمی همایش بزرگداشت مقام ابو عبدالله محمد بن عیسی ماهانی راه اندازی می شود

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو