تمام آنچه باید از بیماری هپاتیت بدانید

58

1398/5/6

08:43


سازمان جهانی بهداشت ۲۸ جولای برابر با ششم مرداد ماه را به عنوان روز جهانی هپاتیت اعلام شده تا فرصتی جهانی جهت آگاهی، ارتقای دانش و حفاظت از یکی از حیاتی ترین اعضای بدن یعنی کبد باشد.

تمام آنچه باید از بیماری هپاتیت بدانید

به گزارش بهداشت نیوز دکتر محمدی کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران پیرامون ۲۸جولای (۶مرداد ماه) مصادف با روز جهانی هپاتیت گفت : استراتژی حذف جهانی هپاتیت در سال ۲۰۱۶ با هدف سرمایه گذاری و آغازحرکت در جهت  ترویج حذف جهانی هپاتیت تا سال ۲۰۳۰  میلادی  برابر با سال ۱۴۱۰  شمسی تصویب شد. افزایش سریع امکان دسترسی افراد به آزمایش هپاتیت ویروسی و تضمین دسترسی به درمان مؤثر اولویت عمده در همه نقاط جهان به شمار می رود.

روز جهانی هپاتیت فرصتی  را فراهم می سازد تا با تمرکز بر برنامه های پیشگیرانه، غربالگری و کنترل هپاتیت های ویروسی و بیماریهای مرتبط با آن، همچنین افزایش پوشش واکسیناسیون هپاتیت B و اقدامات درمانی موثر، گام های مهمی برداشته شود.

 
در ادامه دکتر محمدی به بررسی انواع هپاتیت پرداخت و افزود: چالش های عمده سلامت بشر هپاتیت ویروسی B و C هستند  که سالیانه باعث مرگ حدود ۵/۱ میلیون نفر در جهان می شوند و دومین بیماری عفونی کشنده بعد از سل محسوب می شوند. هپاتیت B و C عفونت های مزمن هستند که ممکن است گاهی سال ها یا دهه ها علائم را بروز ندهند. هپاتیت ویروسی یکی از بزرگترین تهدیدات سلامت جهانی در  حال حاضر به شمار می آید و حداقل ۶۰٪ موارد سرطان کبد ناشی ازآزمایش و درمان دیرهنگام ویروس هپاتیت B و C است. علت دو مورد در هر سه مرگ و میر، سرطان کبد است.
 
 وی افزود با انجام آزمایش و درمان به موقع هپاتیت ویروسی B و C، می توان جان افراد زیادی را نجات داد و  از بسیاری از این مرگ و میر ها پیشگیری کرد. ابتلا به دو عفونت ترکیبی ویروس HIV و هپاتیت B و یا C , بیشتر شامل زنان و مردان روسپی که رفتار جنسی کنترل نشده و حفاظت نشده دارند می شود.

تماس با ویروس هپاتیت A از طریق غذا، آب آلوده و یا از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا ایجاد می شود. انواع خفیف هپاتیت A نیاز به درمان ندارد و بیشتر افراد مبتلا بدون هیچ گونه آسیب دائمی درمان می شوند.  
                                  .     
هپاتیت B ، عفونت کبدی خطرناک  ناشی از ویروس هپاتیت B(HBV) می‌باشد. در برخی بیماران، عفونت هپاتیت B مزمن شده و منجر به نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز می‌شود. سیروز کبدی  باعث زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی می شود. انتقال هپاتیت B از طریق مادر به فرزند و ابزارهای تیز و برنده مانندسرنگ و سر سوزن آلوده  و  حتی تیغ صورت تراشی، دندانپزشکی ، آندوسکوپی ، دیالیز و... و ارتباطات جنسی صورت می گیرد.

 
هپاتیت C از طریق خون آلوده و معمولاً با استفاده مشترک از سوزن آلوده برای تزریق مواد مخدرانتقال می یابد. هپاتیتC  را  بیشتردر بین معتادان یا رفتارهای پر خطر مانند خالکوبی و حجامت غیر بهداشتی مشاهده می کنیم.

سرفه ، عطسه ، بوسیدن ، استفاده از ظروف و آب و غذای مشترک ، دست دادن  و شیردهی (مگر اینکه نوک پستان ترک خورده یا خونریزی داشته باشد) از راههای انتقال هپاتیتC   محسوب نمی شوند.

 اعتیاد و رفتار جنسی پرخطر از علل اصلی انتقال هپاتیت Bمی باشد. اعتیاد، خالکوبی غیربهداشتی و رعایت نکردن بهداشت عامل اصلی شیوع هپاتیت در میان زندانیان است.

برای هپاتیت C درمان و برای هپاتیت B  هم درمان و  هم واکسن وجود دارد. انتقال هپاتیت B از طریق مادر به نوزاد  با تزریق واکسن در نوزادان مهار شده است.

ضمن تذکر به رعایت کلیه نکات بهداشتی و استفاده از وسایل شخصی مانند مسواک و تیغ  و...  اکیداً توصیه می شود از دریافت خدمات پر خطر مانند  خالکوبی و تاتو، بوتاکس، برداشتن خال و  و .... در آرایشگاه‌ها پرهیز شود زیرا احتمال انتقال هپاتیت B و C از طریق آرایشگاهها بسیار گزارش شده است./

مطالب مشابه