دانه های مفید برای سیستم دفاعی بدن

منبع: همگردی

49

1398/5/6

11:54


کارشناسان تغذیه بر این باورند که دانه ها و خشکبار منبع غنی از پروتئین هستند و باید در رژیم غذایی سالم گنجانده شوند.

بسیاری از انواع دانه های خوراکی به عنوان بخشی از رژیم غذایی اهمیت دارند، زیرا سرشار از مواد مغذی هستند. مصرف انواعی از این دانه ها به ویژه تخم کتان و دانه چیا به دلیل دارا بودن مواد مغذی و مفید برای سلامت قلب توصیه می شود.

نتایج آزمایش ها نشان می دهند که این دو دانه مغذی، منبع غنی از آلفا لینولنیک اسید (ALA) به حساب می آیند که از اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و به اسیدهای چرب امگا 3 موجود در گوشت ماهی تبدیل می شوند. همچنین آن ها منبع خوبی از پروتئین های گیاهی، فیبر خوراکی، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی به حساب می آیند.

متخصصان علوم پزشکی و تغذیه در آمریکا می گویند: تخم کتان حاوی لیگنان (lignan) است؛ ترکیب شیمیایی طبیعی که در کنار فیبر، آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم به کاهش کلسترول خون کمک کرده و ممکن است در کاهش میزان فشار خون تاثیر داشته باشد.

همچنین نتایج برخی مطالعات حاکیست ترکیب لیگنان این قابلیت را دارند که رشد تومورهای سرطان پستان را در زنان متوقف کرده و از مردان در برابر سرطان پروستات حفاظت کنند.

دانه چیا نیز که از مواد مغذی مشابه با تخم کتان برخوردار است به پایین آمدن قند خون کمک می کند. همچنین این دانه مغذی به دلیل برخورداری از فیبر بالا اشتها را کاهش می دهد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، دانه های دیگر نیز از جمله تخم کدو، تخم آفتابگردان و کنجد سرشار از مواد مغذی هستند.

منبع: ایسنا

فواید دانه ها برای بدن

مطالب مشابه