بهترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است

منبع: همگردی

1

1402/11/24

12:05


ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، بهترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است.

نخستین موزه ی عروسک و اسباب بازی ایران در خانه علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار در بافت تاریخی کاشان قرار دارد. این موزه قدیمی ترین عروسک ها و بازیچه های اقوام ایرانی و همچنین کشورهای دیگر را در خود جای داده است.

امیر سهرابی، مدیر نخستین موزه اسباب بازی ایرانی اظهار داشت: اهمیت هویتی عروسک ها به عنوان بخشی از تاریخ فرهنگ، هنر و کودکی ما اولین ظرفیتی بود که از عروسک ها شناختیم اما ظرفیت گفت و گوی بین فرهنگی، بین قومی و بین ملیتی به اضافه ظرفیت کارآفرینی، کارکردهای دیگر این عروسک ها محسوب می شوند.

وی افزود: همیشه از این زاویه به عروسک ها نگاه میشد که این عناصر، بخشی از هویت و فرهنگ ما هستند اما هرچه پیشتر می رویم به کارکردهای آنها بیشتر نزدیک می شویم. به عنوان مثال عروسک های اقوام و نواحی ایران در حوزه کودک بسیار می توانند کارکرد داشته باشد، اینکه بچه ها آنها را بسازند و با آنها بازی کنند.

این پژوهشگر میراث فرهنگی با بیان اینکه عروسک ها از زاویه دیگر عناصری هستند که می توانیم به واسطه آنها فضاهای بین فرهنگی ایجاد کنیم، ادامه داد: همچنین عروسک ها می توانند پیام آور دوستی و صلح باشند و در نگاه کلان تر، ما عروسک های کشورهای دیگر را بشناسیم و آنها هم عروسک های ما را بشناسند و از همین جا زمینه صلح و دوستی شکل بگیرد.

بهترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است

وی افزود: همین کارکرد در کشور خودمان می تواند به شناخت بین فرهنگی کمک کند، اینکه قشقایی ها و بلوچ ها عروسک بختیاری ها و کردها را بشناسند و آنها هم عروسک قشقایی ها و بلوچ ها را بشناسند. این فرآیند زمینه گفت و گوی بین فرهنگی و بین قومی دارد و می تواند نقش پررنگی در این زمینه داشته باشد.

سهرابی تاکید کرد: معتقدم در احیا و پاسداشت عروسک های اقوام ایرانی باید از اینکه این بازیچه ها جزو هویت ما هستند و از این جهت حفظ شوند، عبور کنیم و به این مهم برسیم که اگر بتوانیم ارزش این عروسک ها را نمایان کنیم و این ارزش ها دیده شوند، حفظ خواهند شد.

وی تصریح کرد: وقتی از احیای یک عروسک و ساخت و پرداخت آن و انجام هرگونه کاری در این زمینه لذت می بریم و برای ما کارکرد دارد، این قشنگ ترین و موثرترین شکل حفظ میراث فرهنگی عروسک های اقوام ایرانی است.

سهرابی با اشاره به اینکه آیین ها، مشارکت محور و وحدت بخش هستند و آدم ها را گرد هم جمع می کنند، یادآور شد: قطع یقین بدانید اگر جشن یلدا را به گونه ای اجرا کنیم که کودکان لذت ببرند و در آن مشارکت کنند، یلدا ادامه خواهد داشت.

وی بیان داشت: هرچه پیشتر می رویم نگاه های ما چیزهای جدیدتری پیدا می کند مثل اینکه عروسک ها ظرفیت کارآفرینی دارند و تعدادی از افراد در شهر، روستا و عشایر می توانند آنها را تولید و عرضه کنند.

سهرابی گفت: یکی از رویکردهایی که باید برای عروسک های اقوام مورد توجه قرار بگیرد، ساده و تجربه پذیر کردن آنها است. به واقع باید به گونه ای آیین ها، عروسک ها و اسباب بازی ها را وارد فضای آموزشی و یادگیری کرد که بچه ها وقتی آنها را می بینند بتوانند بگویند من هم می توانم بسازم.

وی تصریح کرد: بسیاری از ویژگی های عناصر سنتی این است که با مواد سنتی ساخته می شوند و همه افراد جامعه کم و بیش می توانند آنها را بسازند گرچه یکسری افراد حرفه ای تر این کار را انجام می دهند اما ما هم اکنون در مرحله ای هستیم که باید عروسک ها را ساده سازی کنیم تا بچه ها بتوانند بیشتر آنها را تجربه کنند.

بهترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو