پزشک ماما یا دکتر ماما، یکی از متخصصان پزشکی است که مراقبت‌های پزشکی اساسی را برای زنان و نوزادان ارائه می‌دهد، به ویژه در دوران بارداری، زایمان و پس از آن. در این مطلب از سلام دنیا، ما به موضوعاتی همچون روز مامایی چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز ماما امسال [1403] در تقویم ایران چه روزی است؛ علت نامگذاری روز ماما و تاریخچه روز مامایی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

روز مامایی چه روزی است

در بسیاری از کشورها، اکتبر ماه به عنوان ماه مامایی (Midwifery Month) تعیین شده است و روزهای مختلفی در این ماه به عنوان روز مامایی جشن گرفته می‌شود. به عنوان مثال، در برخی کشورها مانند ایالات متحده، روز مامایی در 5 ماه اکتبر (5th of October) جشن گرفته می‌شود. اما در کشورهای دیگر ممکن است روزهای مختلفی انتخاب شود. روز مامایی یک فرصت است برای تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌ های ماماها در ارائه مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی به زنان در دوران بارداری، زایمان و پس از آن. این روز به عنوان یک فرصت برای ترویج اهمیت و نقش مهم ماماها در حفظ سلامت مادران و نوزادان جشن گرفته می‌شود. با این حال در ایران روز 16 اردیبهشت از سوی سازمان نظام پزشکی، روز روز مامایی شناخته می‌شود.


حتما بخوانید: متن تبریک روز ماما با جملات زیبا [فارسی و انگلیسی]


تاریخ دقیق روز ماما امسال [1403] در تقویم ایران چه روزی است

تاریخ دقیق روز ماما امسال 1403 در تقویم برابر است با: 1403/02/16

  • یکشنبه – 16 اردیبهشت 1403

تاریخ روز مامایی 1403 در تقویم میلادی کی است

تاریخ روز مامایی 1403 در تقویم میلادی برابر است با: 2024-05-05

  • Sunday – 2024 May 05

تاریخ روز مامایی 1403 در تقویم هجری قمری چند شنبه است

تاریخ روز مامایی 1403 در تقویم هجری قمری برابر است با: 1445/10/26

  • الأحد‬ – 26 شوال 1445

تاریخ دقیق روز ماما امسال [1403] در تقویم ایران چه روزی است

علت نامگذاری روز ماما

روز مامایی به عنوان یک روز تقدیر و تشکر از ماماها و نقش مهم آن‌ها در مراقبت از زنان باردار و زایمان کودکان تعیین شده است. این روز به منظور ترویج اهمیت و شناخت عمومی از نقش ماماها در جامعه و حمایت از حقوق آن‌ها برگزار می‌شود. ماماها نقشی بسیار حیاتی در زندگی زنان و نوزادان دارند و بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در دوران بارداری، زایمان و پس از آن را بر عهده دارند. بنابراین، نامگذاری این روز به عنوان یک اعتراف به زحمات و تلاش‌های ماماها و ارزشمندی آن‌ها در جامعه است.


حتما بخوانید: متن تبریک قدم نو رسیده مبارک پسر و دختر به برادر و خواهر و رفیق


تاریخچه روز مامایی

روز مامایی به عنوان یک روز جهانی به منظور تقدیر و تشکر از ماماها و نقش بسیار مهم آن‌ها در مراقبت از زنان باردار و زایمان کودکان تعیین شده است. تاریخچه‌ی این روز به سال 1992 برمی‌گردد، زمانی که سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم گرفت که این روز را به عنوان روز جهانی مامایی معرفی کند. هدف از برگزاری این روز، توجه به اهمیت ماماها در جامعه، ارزش‌گذاری بر زحمات و تلاش‌هایشان در زمینه‌ی بهداشت مادران و کودکان، افزایش آگاهی عمومی درباره نیازهای بهداشتی زنان باردار و ایجاد حمایت از آن‌ها است. از آن زمان تاکنون، هر ساله در 5 مه (15 آوریل) روز جهانی مامایی گرامی‌داشته می‌شود و این روز به عنوان فرصتی برای تقدیر و تشکر از ماماها و تاکید بر اهمیت و نیازمندی‌های این حرفه برگزار می‌شود.

تاریخچه روز مامایی

سخن آخر

پزشک ماما یکی از اعضای کلیدی تیم مراقبت از سلامت زنان و نوزادان است و نقش مهمی در حفظ سلامت مادر و نوزاد و بهبود نتایج زایمان دارد. پس چه خوب است که در طی تلاش های این عزیزان از آن ها هم نیز تشکر کنیم. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.