کلاهبرداری به نام فطریه !! | هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره

کلاهبرداری به نام فطریه !! | هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره


1

1403/1/21

22:19


کلاهبرداری به نام فطریه !! | هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره

پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتای فراجا با اشاره به نزدیکی به عید سعید فطر گفت: به هموطنان توصیه می‌کنم برای پرداخت فطریه و کفاره تنها به ارگان‌های رسمی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) یا خیریه‌های معتبر مراجعه کنند.

سرهنگ رامین پاشایی با اشاره به نزدیکی به عید سعید فطر گفت: یکی از ترفندهای مجرمان سایبری، سوءاستفاده از مراسم‌ها و مناسبت‌های مذهبی است که عید فطر نیز یکی از همین مناسبت‌ها است. در این ایام مجرمان با استفاده از سوژه‌هایی مانند فطریه و کفاره، در پیام رسان‌های عمدتا غیربومی، با ارسال پیام‌هایی به افراد، خودشان را خیر یا نماینده ارگان‌های مختلف معرفی می‌کنند و قصد کلاهبرداری از افراد را دارند. معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: همچنین دیده شده است که در برخی مواقع از اسامی و تصاویر هنرمندان، ورزشکاران، پیشکسوتان و سلبریتی‌ها نیز در محتواهای مجرمانه خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال مدتی پیش، فردی از اسم "تهمینه میلانی" بازیگر کشورمان در جهت مقاصد سوء خود، استفاده کرده بود که دستگیر شد.

فطریه

پاشایی گفت: به همه هموطنان توصیه می‌کنم که اگر قصد انجام کار خیری دارند یا می‌خواهند کفاره و فطریه خود را پرداخت کنند حتما به ارگان‌های مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) یا خیریه‌های معتبر دارای مجوز مراجعه کنند.وی درباره شرکت‌ها و خیریه‌ها نیز گفت: هموطنان دقت کنند اسامی شرکت‌ها و خیریه ها معتبر را دریافت کرده و به بررسی آنها بپردازند. مثلا در اطلاعات اینگونه مراکز، هیچ شماره موبایلی وجود ندارد و همه شماره ها، تلفن ثابت با نشانی مشخص هستند. همچنین نباید به تبلیغات تلگرامی و فضای مجازی بسنده کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا با اشاره به اهمیت بررسی شماره حساب خیریه‌ها، ادامه داد:  شماره کارت ها و حساب های اعلام شده نیز باید غیرشخصی باشد؛ زیرا این شماره حساب‌های دولتی کاملا شفاف و قابل اعتماد هستند.  کلاهبرداران سایبری، با شماره تلفن‌های شخصی، شماره کارت ها و شماره حساب های شخصی خود را اعلام می کنند و از این طریق برای مردم قابل شناسایی نیز هستند.

وی با اشاره به یکی از پرونده‌های سال گذشته پلیس فتا افزود: چندی پیش یک مورد کلاهبرداری در یکی از استان های جنوب شرقی کشور کشف شد. در این پرونده، یک نفر با مشخصات و عکس کودکی که نیازمند یک تجهیزات خاص پزشکی به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بود، یک کارزاری با کمک شهرت هنرمندان به راه انداخت و شماره حساب شخصی خود را برای جمع آوری پول نقد در این کارزار به اشتراک گذاشت.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: مدتی بعد این فرد اعلام کرد مبلغ مورد نظر برای این کودک جمع شده و توانسته بود آن تجهیزات خاص را برای بیمار تهیه کند. اما نکته ماجرا اینجا بود که این فرد توانسته بود یک میلیارد و چهارصد هزار تومان پول جمع کند و تنها ۳۰۰ میلیون تومان را به خانواده کودک بیمار داده بود. بنابراین این کلاهبردار توانسته بود با استفاده از این ترفند، مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به جیب بزند که توسط پلیس فتا دستگیر شد.

وی افزود:دقت کنید تنها به شماره حساب های دولتی که از مراجع رسمی نظیر خبرگزاری های معتبر اعلام می‌شود، اعتماد کنید.معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا به شهروندان توصیه کرد به هیچ پیامکی درباره پرداخت فطریه که از شماره شخصی افراد ارسال می شود، اعتماد نکرده و روی هیچ لینکی کلیک نکنند تا فریب کلاهبرداران را نخورند. چرا که گاهی این لینک‌ها حاوی بدافزار بوده یا ممکن است کاربران را به صفحات جعلی پرداخت هدایت کرده و حسابشان را خالی کند.

روش‌های دریافت «فطریه» توسط نهادهای حمایتی/ امکان پرداخت فطریه از طریق ۸۰ هزار «نانوایی‌»

فطریه

در آستانه عید سعید فطر نهادهای حمایتی کشور در راستای دریافت فطریه روزه‌داران و پرداخت سریع آن به مددجویان و نیازمندان اعلام آمادگی کرده‌اند که در این راستا با مجوز شورای عالی زکات امسال ۵۰ هزار پایگاه در سطح کشور وظیفه جمع‌آوری زکات فطره شهروندان را برعهده دارند؛ علاوه بر این، ۸۰ هزار نانوایی نیز برای دریافت زکات فطره آماده هستند.کمیته امداد و سازمان بهزیستی در خصوص جمع‌آوری زکات فطریه سال ۱۴۰۳ روش‌های پرداخت فطریه به مددجویان خود را اعلام کرده‌اند.براین اساس و طبق اعلام حبیب‌اله آسوده، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، شهروندان می‌توانند از طریق شماره‌گیری کد دستوری۵# *۸۸۷۷* یا از طریق مراجعه به سایت کمیته امداد به آدرس Emdad.ir  زکات فطره خود را به دست نیازمندان برسانند.امسال نیز همانند سال‌های گذشته، پایگاه‌های دارای مجوز از سوی شورای عالی زکات کشور در سطح معابر و مراکز برپایی نماز عید سعید فطر مستقر هستند و ۵۰ هزار پایگاه در سطح کشور با مجوز شورای عالی زکات، وظیفه جمع‌آوری زکات فطره شهروندان را برعهده دارند.

البته طبق اعلام این نهاد، در سال جاری ظرفیت دیگری هم برای پرداخت فطریه پیش‌بینی شده که مردم می‌توانند از طریق نانوایی‌های سراسر کشور و با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان تعبیه شده، فطریه و کفاره خود را پرداخت کنند. به طوریکه آمادگی۸۰ هزار نانوایی برای دریافت زکات فطره شهروندان اعلام شده است و طبق هماهنگی به عمل آمده، شهروندان می‌توانند از طریق کارتخوان نانوایی‌ها در سراسر کشور، زکات فطره خود را پرداخت کنند.بر این اساس، نانوایی‌ها از یک شب قبل از عید فطر به مدت ۷۲ ساعت برای جمع آوری زکات فطره آماده هستند.همچنین شماره کارت‌های در نظر گرفته شده برای فطریه به شرح زیر است:

فطریه

منبع:ایسنا

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو