نازکی دیواره رحم، پانزده علت

منبع: نی نی بان

132

1398/5/30

22:27


رحم ، که جنین را در تمام دوران بارداری حمل می کند ، دارای سه لایه است - لایه داخلی ، میانه و بیرونی. درونی ترین لایه رحم آندومتر نام دارد. آندومتر ضخیم برای چرخه طبیعی قاعدگی و بارداری موفق بسیار مهم است. اندومتر ضخیم و سالم ، که به عنوان پوشش رحم نیز شناخته می شود ، باعث لانه گزینی موفق تخمک بارور در داخل رحم می شود. همچنین بعداً ، در دوران بارداری ، آندومتر جنین را تغذیه می کند.
هورمون استروژن در حفظ ضخامت، شادابی و نگهداری خون در آندومتر بسیار حیاتی است. سطح نامناسب استروژن منجر به نازک شدن آندومتر می شود. اگر پوشش رحم یا آندومتر حداقل 8 میلی متر ضخامت داشته باشد ، راضی کننده است. اما اگر ضخامت کمتر از 7 میلی متر باشد، آندومتر نازک نامیده می شود.

علت نازک شدن دیواره رحم چیست؟
اما پاسخ خانم دکتر زهرا سیفی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد علت نازک شدن دیواره رحم : " علت نازک شدن دیواره رحم معمولا که در روزهای خونریزی پریود مثبت روز یک تا سه تا چهار به علت ریزش آندومتر دیواره رحم نازک میشود اما علل دیگر هورمونی است مثل اختلال در هورمون های تیروئید و پرولاکتین و یا اینکه اختلال بین استروژن و پروژسترون هست، که اگر پروژسترون در یک روزهایی از سال خیلی زیاد شود، ضخامت رحم افزایش پیدا می‌کند و اگر استروژن کم شود ، دیواره رحم نازک میشود ".
استروژن کم
جریان خون ناکافی
فیبروم ها
آمنوره / پریودی های غیر طبیعی
بیماری التهابی لگن (PID)
D&C یا هر نوع جراحی لگن
چسبندگی داخل رحمی
استفاده بیش از حد از کلومفین (کلامید)
کیفیت ضعیف بافت آندومتر
استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری
علائم نازک شدن آندومتر (دیواره رحم)
موارد مربوط به ناباروری
چرخه پریودی غیر طبیعی یا نامنظم
پریودی های نامنظم یا دردناک
خونریزی ناکافی در پریودی

بارداری با دیواره رحم نازک
اگر درگیر مسائل مربوط به بارداری هستید ، مانند عدم توانایی در باردار شدن یا حفظ بارداری، باید سطح استروژن و ضخامت اندومتر را بررسی کنید. برای لانه گزینی موفقیت آمیز پوشش رحم باید حداقل 8 میلی متر ضخامت داشته باشد. اگر پوشش رحم نازک باشد ، لانه گزینی صورت نمی گیرد و نارسایی حاملگی رخ می دهد. از این رو فرد برای باردار شدن باید به درمان نازکی دیواره رحم بپردازد.

درمان های موجود برای نازک شدن دیواره رحم (آندومتر نازک)
درمان طبیعی:
گیاهان و مکمل های طبیعی زیادی وجود دارند که در حفظ سطح استروژن و ضخامت آندومتر مفید هستند. مارچوبه دونگ کوای ، شبدر سرخ ، رویال ژل و غیره برخی از گیاهانی هستند که برای تنظیم سطح استروژن مفید هستند.
ورزش منظم:
ورزش روزانه باعث می شود جریان خون به صورت قوی به رحم منتقل شود.
ماساژ باروری:
ماساژ باروری باعث افزایش گردش خون در اندامهای مختلف بدن و همچنین تقویت عضلات رحمی می شود.
بسته های روغن کرچک:
این روش نوعی از درمانی است که برای سم زدایی استفاده می شود و باعث می شود جریان خون کافی به رحم برسد و سطح استروژن در حد مناسب باقی بماند. همچنین این روش در ضخیم تر ساختن آندومتر مفید است.
طب سوزنی:
طب سوزنی مکانیسمی است که برای کاهش سطح استرس و انرژی های منفی که در بدن انسان جمع شده است ، استفاده می شود. استرس مداوم می تواند باعث نازک شدن آندومتر شود و از این رو کاهش سطح استرس ضروری است. موکساباسیون گیاه موکسا را می سوزاند. سپس روی سوزن های طب سوزنی قرار داده شده و در محافظت از بافت های آسیب دیده و از بین بردن جای زخم ها مؤثر است.
هیستروسکوپی:
هیستروسکوپی کمک می کند درون حفره رحم بررسی شود و به جراح اجازه می دهد شرایط آندومتر را ارزیابی کند. چسبندگی داخل رحم نیز در صورت وجود از بین می رود و باعث نازک شدن آندومتر می شود.
GCSF:
مطالعات نشان داده است تزریق GCSF (فاکتور تحریک کلونی گرانولوسیت) به بالا بردن ضخامت آندومتر که منجر به رفع مشکلات باروری مربوط به آندومتر نازک می شود ، کمک می کند.

مطالب مشابه


ویدئو