حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان روز پنج شنبه سفر دو روزه خود را به جمهوری آذربایجان آغاز کرد تا ضمن دیدار با همتای آذربایجانی خود، در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد شرکت کند.

حضور در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد فرصتی بود تا روحانی در حاشیه این اجلاس در دیدارهای جداگانه ای با برخی سران کشورهای حاضر، در مورد مهمترین مسائل مورد نظر ایران در سطح منطقه و بین المللی گفتگو و رایزنی کند و از این فرصت برای حضور فعال تر در عرصه بین‌المللی خاصه برای مقابله با تحرکات آمریکا برای محدود کردن ایران نهایت استفاده را ببرد.

رئیس جمهور پیش از ترک تهران و در تشریح برنامه‌های سفر به جمهوری آذربایجان گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها بر طبل یکجانبه‌گرایی می‌زنند و می‌خواهند در امور همه منطقه‌های جهان و کشورها مداخله کنند و دشمنی‌هایشان نسبت به ملت بزرگ ایران از همیشه روشن‌تر و آشکارتر است ما باید در همه اجلاس‌های منطقه‌ای و جهانی و سازمان‌های بین‌المللی حضور فعال‌تری داشته باشیم. تمامی این اجلاس‌ها و نشست‌ها و حضور ایران در آنها بر این مبناست که جمهوری اسلامی ایران باید حضور فعال‌تر در منطقه و در سطح جهان داشته باشد، تأمین منافع و امنیت ملی ما در رابطه با کشورها بهتر تأمین می‌شود تا با فاصله گرفتن با کشورها.

صحبت‌های روحانی به خوبی نشان می‌داد که او بنا دارد از فرصت این سفر نهایت بهره را ببرد تا چه در زمینه سیاسی و چه در زمینه اقتصادی در جهت شکست سیاست‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران و محدود کردن روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها، خاصه کشورهای منطقه بهره ببرد. نکته‌ای که حسن روحانی در دیدار با سران کشورها نیز مکررا به آن اشاره کرد.

در جدول زیر اهم اظهارات حسن روحانی در دیدار با سران کشورها در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را بخوانید؛

 دیدارها در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد 

اهم اظهارات

دیدار با الهام علی‌اف

رئیس جمهور آذربایجان

*(با ابراز رضایت از نقش ارزنده کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در توسعه بیش از پیش همکاری های تهران – باکو): در بخش همکاری های صنعتی و خودروسازی زمینه همکاری خوبی بین دو کشور فراهم شده و ایران همچنین آماده ساخت نیروگاه در جمهوری آذربایجان است.

*ایجاد تعرفه ترجیحی در گسترش حجم تجارت دو کشور، تسهیل در سرمایه‌گذاری‌های مشترک‌، ایجاد ضمانت‌هایی برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی و دولتی را گامی ارزنده در مسیر توسعه بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان است.

*(با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو کشور پیرامون مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی): دولت و ملت ایران همواره در مجامع بین المللی در کنار دولت و ملت آذربایجان بوده است و دو کشور در کنار یکدیگر می‌توانند به صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان کمک کنند.

دیدار با شیخ‌الاسلام الله شکور پاشازاده

رئیس اداره مسلمانان قفقاز

*مبارزه با ظلم، افراط‌گرایی و تروریسم وظیفه همه ادیان الهی و از جمله مسلمانان است و باید بیش از پیش چهره رحمانی دین مبین اسلام برای جهانیان ترسیم شود.

دیدار با نیکلاس مادورو

رئیس جمهور ونزوئلا

*ایران و ونزوئلا در همه مجامع بین المللی و سیاسی پشتیبان یکدیگر بوده و باقی خواهند ماند و ما آماده‌ایم در کنار تقویت همکاری‌های مالی و بانکی، تجربیات خود را در حوزه‌های فنی و زیرساخت‌های سایبری‌، فناوری‌های نوین و همچنین کشاورزی، در اختیار ونزوئلا قرار دهیم.

*آمریکایی در پیشبرد هیچ نقشه‌ای در منطقه ما از عراق و سوریه گرفته تا فلسطین، افغانستان و یمن نتوانستند به موفقیتی دست یابند و همه توطئه‌های علیه ما نیز با شکست مواجه شده است.

*در ماه‌های گذشته، عمده شاخص های اقتصادی ایران مثبت بوده و این نشان می‌دهد که نقشه‌های استکبار و آمریکا و فشارهای اقتصادی آنها بی‌نتیجه و ناکام بوده است.

دیدار با عارف علوی

رئیس جمهور پاکستان

* ایران باوجود خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام ، کماکان به تعهدات خود در قالب این توافق ادامه می دهد.

*همکاری های دو کشور در مبارزه با تروریسم از اهمیت بالایی برخوردار است، از تلاش های پاکستان برای ایجاد ثبات در منطقه و استقرار امنیت در مرزهای مشترک قدردانی می کنیم.

*(با اشاره به اینکه دولت‌های ایران و پاکستان همواره در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای در کنار هم بوده‌اند و از یکدیگر حمایت کرده‌اند): معتقدیم مشکلات و مسائل منطقه، راه حلی جز مذاکره و گفتگو ندارد.

سخنرانی در اجلاس سران جنبش عدم تعهد

*در عرصه نظامی، آمریکا برای ادامه سلطه‌ خود، جنگ‌های بزرگ و خانمان‌سوزی در مناطق مختلف جهان، به‌ویژه غرب آسیا به راه انداخت و صدها هزار کشته و هزاران میلیارد دلار خسارات را به ملّت‌های منطقه تحمیل کرد. این جنگ‌ها، آتش فرقه‌گرایی و افراطی‌گری و تروریسم را در منطقه و جهان برافروخت؛ آتشی که زبانه‌های آن، تا ده‌ها سال گریبان مردم دنیا را رها نخواهد کرد. با این حال، ناتوانی تجاوزگران در تحقق اهداف خود در کشورهای اشغال‌شده، سبب شکسته‌شدن هیمنه نظامی و سیاسی آمریکا در عرصه بین‌المللی شده و اعتماد به نفس کشورهای مستقل را، برای پیگیری حقوق و منافع خود افزایش داده است.

*امروز، آمریکا از روی استیصال، چنان بی‌پروا و گستاخانه از ابزارهای اقتصادی ظالمانه برای تحمیل مقاصد سیاسی نامشروع خود بر ملّت‌های مستقل استفاده می‌کند که نمی‌توان نامی به جز تروریسم اقتصادی بر آن نهاد.

*درباره سایر مسائل موجود در منطقه غرب آسیا نیز، از هرگونه ابتکار عملی که مبتنی بر گفت‌وگو، مذاکره، و احترام متقابل باشد استقبال می‌کنیم و در این زمینه پیش‌قدم بوده ایم. ماه گذشته، اینجانب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح «اقدام صلح هرمز» برای صلح و ثبات منطقه را ارائه کردم. هدف این طرح، ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و ایجاد تفاهم متقابل  و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس و تنگه هرمز و اجتناب از مداخله و تهدید است.

*سلطه‌ آمریکا بر نظام مالی بین‌المللی این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طی دهه‌های گذشته و به‌ویژه در سال‌های اخیر، به کرّات از دلار برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل، که عمدتاً از اعضای جنبش عدم تعهد هستند، سوء استفاده کند و با اعمال تحریم­های مختلف، دسترسی کشورها به سیستم مالی بین‌المللی را محدود نماید. این اقدامات در تعارض مستقیم با حقوق و آزادی‌های مشروع ملّت‌های مستقل است و جنبش عدم تعهد می‌تواند گام‌های مهمی برای بی‌اثرکردن این ابزار بردارد.

دیدار با خانم شیخ حسینه ماجد

نخست وزیر بنگلادش

*اگر کشورهای اسلامی با هم متحد باشند، هیچ کشوری حتی آمریکا قادر نیست برای آنها مشکل ایجاد کند.

*(با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های اقتصادی بنگلادش که در اثر برنامه ریزی دقیق محقق شده): ایران آماده گسترش روابط اقتصادی با بنگلادش به ویژه در حوزه انرژی است.

دیدار با ماهاتیر محمد

نخست وزیر مالزی

*توسعه روابط اقتصادی تهران – کوالالامپور به نفع دو ملت و دو دولت است، باید سازوکارهای جدیدی برای توسعه بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه مشترک ایجاد کنیم.

*ایران علاقه‌مند است با مالزی تجربه موفق تعرفه‌های ترجیحی را برای توسعه روابط مشترک تجاری، تکرار کند. سرمایه‌گذاری متقابل هم می‌بایست در دستور کار توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی قرار بگیرد.

*فشار آمریکا نباید ملت‌های بزرگ از جمله ایران و مالزی را تسلیم کند، ایران در یکسال گذشته بعلت فشار آمریکا، مشکلاتی را متحمل شد اما با برنامه‌ریزی و مقاومت مردم از این مرحله با موفقیت عبور کرده ایم و رشد مثبت شاخص های اقتصادی، بیانگر این واقعیت است.

دیدار با میگل دایاز کانل

رئیس جمهور کوبا

* ما ملت کوبا را ملت مبارزه و ایستادگی می‌دانیم. کوبا و ایران بهای استقلال خود را پرداخت می کنند. ایستادگی ملت ما در خاورمیانه زبانزد است و اگر مقاومت شما هم نبود آمریکا نه تنها بر کوبا بلکه بر آمریکای لاتین سلطه می یافت.

*علیرغم فشار حداکثری آمریکا ما توانسته ایم با اتکا به توانمندی های داخلی، از مشکلات عبور کنیم.

دیدار با عبد القادر بن صالح

رئیس‌جمهور موقت الجزایر

*باید دو کشور حجم مبادلات تجاری خود را با طراحی سازوکارهای جدید و تدابیر ویژه بیش از پیش تقویت کنند، ایجاد کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور می تواند به تقویت این همکاری ها یاری برساند.