رویترز گزارش داد، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۷۳ سنت معادل ۲.۴ درصد افت به ۳۰ دلار و ۲۴ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم امروز با ۸۱ سنت معادل ۳.۳ درصد افت به ۲۳ دلار و ۹۳ سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی در طی ۲ هفته گذشته و همزمان با بازگشایی اقتصادی در برخی کشورها و افزایش نسبی تقاضا برای مصرف سوخت شاهد رشد بوده است. ضمن اینکه حجم جهانی تولید نفت نیز رو به کاهش گذاشته است.

اما نشانه های احتمالی از موج دوم شیوع ویروس کرونا در شمال شرق چین و کره جنوبی سرمایه گذاران را بار دیگر نگران ساخته است. این در حالی است که کشورهای بیشتری در حال برنامه ریزی برای کاهش محدودیت های اجتماعی هستند و این می تواند به تقاضا برای نفت کمک کند.

تونی نونان تحلیلگر بازار نفت در شرکت میتسوبیشی کورپوریشن گفت: «آنها برخی از محدودیت ها را برداشته اند اما این آیا این بدان معناست که نقطه اوج بحران سپری شده است؟»

همزمان با شیوع بحران کرونا و افزایش حجم ذخایر نفت جهان، تقاضا برای نفت حدود ۳۰ درصد افت کرده است. حسیب احمد تحلیلگر موسسه گلوبال دیتا گفت: «شرکت های نفتی در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش های مختلف ناشی از افت ناگهانی تقاضا هستند.» وی افزود: «آمریکای شمالی با کمبود شدید ظرفیت مخازن ذخیره نفت مواجه است... دیر یا زود ظرفیت ذخیره نفت آمریکا پر خواهد شد.»

نگرانی از پر شدن ظرفیت مخازن ذخیره نفت آمریکا ماه گذشته سبب شد تا قیمت نفت خام این کشور برای اولین بار منفی شود.