زمستان کرونایی چگونه بهار خواهد شد/ وحشت از ویروس انگلیسی

19

1399/10/19

16:04


زمستان کرونایی چگونه بهار خواهد شد/ وحشت از ویروس انگلیسی

سلامت نیوز: کم کم به روزهای پایانی اولین ماه از فصل زمستان کرونایی نزدیک می‌شویم و به نظر می‌ رسد تا حدودی راه را آرام و کم خطر ‌پشت سر گذاشته‌ایم. مگر اینکه ویروس انگلیسی دردسرساز شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، از روزهای نخست فصل پاییز، همواره توصیه‌ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت را با خود داشتیم که عنوان می‌کردند از روزهای سخت زمستان هراس دارند.

حالا بیست روز از اولین ماه فصل زمستان را پشت سر گذاشته‌ایم و آن طور که از آمارها و گزارش‌های وزارت بهداشت می‌توان استنباط کرد، شرایط تا حدودی امیدوار کننده بوده است که بتوانیم به سلامت از زمستان کرونایی عبور کنیم. در همین حال، ردپای ویروس انگلیسی باعث شده تا نگرانی‌ها تشدید شود.

این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در حالی اذهان عمومی را درگیر خود ساخته است که مسئولان امر در حوزه سلامت، بر این باورند که با رعایت همین پروتکل‌های بهداشتی هم می‌توان به سلامت از زمستان کرونایی عبور کرد.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اشاره به شایعاتی که پیرامون ویروس انگلیسی وجود دارد، گفت: انتشار موارد غیر مستند و مبتنی بر حدس و گمان‌ها، تنها زمینه نگرانی بی مورد افکار عمومی را فراهم می‌کند در حالی که مرجع اعلان و اظهار نظر در این مورد مشخص است و وزارت بهداشت در این خصوص حسب مورد اطلاع رسانی لازم و به هنگام را از مجاری رسمی انجام داده و خواهد داد.

در همین حال، وزیر بهداشت نیز خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده و نسبت به عادی انگاری شرایط کنونی کشور، ابراز نگرانی کرده است.

سعید نمکی، معتقد است که هر وقت آمار کرونا در کشور روند نزولی به خود گرفت، مردم باید بیش از پیش نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی باشند و گمان نبرند که ویروس از بین رفته است.

این در حالی است که ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، نسبت به برگزاری چند مراسم ترحیم، خواستار پرهیز از هر گونه تجمع شد.

وی با اشاره به کاهش ۸۰ درصدی آمار فوتی‌های کرونا، گفت: رسیدن به این شرایط نباید باعث شود روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم نزولی شود. ما باید از رفت و آمدهای غیر ضروری پرهیز کنیم و این درست نیست که به هر بهانه‌ای تجمع برگزار شود.

در همین حال، وزیر بهداشت، با عنوان این مطلب که نگرانی‌های بسیار جدی در مورد بیماری کووید ۱۹ داریم، گفت: یکی از نگرانی‌های ما، تغییرات جهشی در ویروس است. الان مرتب قسمت‌های مهم ویروس، دچار جهش می‌شود. هر روز گزارشات جهش ویروس را در کل جهان می‌خوانیم و در کشور خودمان نیز جهش‌های متنوعی از ویروس دیده‌ایم اما تا چند روز پیش که انگلیسی‌ها جهش در قسمت پروتئینی یا اسپایک ویروس که می‌تواند به مخاط بچسبد و خودش را در بخش‌های مختلف بدن جایگزین کند را گزارش کنند، جهش‌ها در قدرت بیماری‌زایی و مرگ‌زایی ویروس خیلی نقش عمده‌ای نداشت.

وی افزود: جهش‌ها تا پیش از گزارش ویروس انگلیسی، قدرت سرایت را بالا می‌برد اما در بیماری‌زایی و مرگ‌زایی، نقش مهم و حساسی نداشت اما امروز متأسفانه اتفاقاتی که برای ویروس می‌افتد، جهش در قسمت‌هایی از ویروس است که می‌تواند به مرگ‌زایی و بیماری‌زایی ویروس کمک مؤثری کند. یکی از نگرانی‌های ما و همکاران این است که جهش‌های ویروس، ما را گرفتارتر کند اما تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، تشدید رعایت پروتکل‌ها است.

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، در گفتگو با خبرنگار مهر، بر اهمیت تحقیقات به منظور عوامل بازدارنده کاهش بار بیماری تاکید کرد و گفت: آنچه مسلم است، اینکه با اقدامات مقطعی نمی‌توان امیدوار بود که بیماری کنترل شود.

وی افزود: اقدامات درمانی تا حدودی جوابگو خواهد بود، آنچه مهم است، راهکارهای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری است که باید به درستی و با استفاده از تحقیقات علمی حاصل شود.

سوری ادامه داد: البته صرف مطالعه و تحقیق علمی بدون توجه به نیازهای جامعه در مقابله با بیماری کافی نیست و ما باید دقت کنیم که نیازهای اساسی که می‌تواند مردم را در امر پیشگیری و کنترل بیماری کمک کند، به چه شکل فراهم شود.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به روند کاهشی موارد ابتلاء، بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در کشور، گفت: باید توجه کرد که این روند نزولی هرگز به معنی از بین رفتن بیماری نیست. ویروس کرونا همچنان بدون هیچ گونه تسامحی در کمین ماست و مطمئناً هرگونه عادی انگاری شرایط و سهل‌انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی می‌تواند وضعیت بیماری را به روزهای سخت گذشته بازگرداند.

وی ادامه داد: مبارزه با این ویروس همچنان با جدیت ادامه دارد و امیدواریم با تداوم عزم ملی مردم در عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه رفتار اجتماعی خطرآفرین، شاهد ادامه روند نزولی بیماری در کشورمان باشیم.

بر اساس اطلاعات علمی، بیشتر بیمارانی که در انگلیس به ویروس جهش یافته مبتلا شده‌اند، در سنین زیر ۶۰ سال بوده‌اند و تا کنون هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر افزایش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونای انگلیسی وجود ندارد.

البته با قدرت سرایت بالای این ویروس، امکان درگیر شدن همه افراد وجود دارد و حتی شانس عفونت مجدد را طبق متون علمی بالاتر می‌برد.

با توجه به سرعت انتشار و قدرت سرایت پذیری گونه انگلیسی که چندین برابر فرم متعارف کووید ۱۹ است؛ دور از انتظار نیست که همه کشورها در معرض خطر آن باشند و ممکن است همین حالا که نگران سرایت‌پذیری این واریانت هستیم جهش جدیدی در یک «سوش» و سویه جدیدی اتفاق بیافتد.

ویروس کووید ۱۹، جزو ویروس‌های RNA است که ویروس‌هایی خطا پذیر هستند و با شدت و سرعت دچار جهش می‌شوند. برخی از این جهش‌ها مشخصاً اثربخشی ندارد و برخی دیگر نیز ممکن است منجر به افزایش بار بیماری، سرایت پذیری و یا قدرت کشندگی شود.

مطالب مشابه