سامانه راداری بهمن و اتاق عمل سیار و خود کششی نجات از پروژه‌های سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز رونمایی شد.

در این مراسم امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، حجت الاسلام محمد باقر روشندل رئیس عقیدتی سیاسی نیروی پدافند هوایی ارتش، امیر سرتیپ دوم آقا محمدی رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی و جمعی از فرماندهان نیروی پدافند هوایی ارتش حضوز داشتند.

توضیحات فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش 

امیر علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش صبح امروز در مراسم رونمایی از دستاوردهای جدید سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: پروژه‌هایی که می‌توانستیم آن‌ها را رسانه‌ای کنیم به مردم و رسانه‌ها معرفی شده‌اند و تعدادی از آن‌ها نیز که قابلیت رسانه‌ای شدن نداشته به‌عنوان لایه‌های پنهان در اختیار نیروی پدافند هوایی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از پروژه‌هایی که امروز رونمایی شد، سامانه راداری «بهمن» نام دارد و در هیچ جای دنیا نمونه آن مشاهده نشده است. یکی از خصوصیات سامانه راداری بهمن پسیو بودن است که می‌تواند همه هواپیماها و پرنده‌های متعارف و پرنده‌های با سطح مقطع بسیار کم، نظیر پهپادها و ریزپرنده‌ها را کشف و شناسایی کند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: ما می‌توانیم این سامانه را از امروز وارد چرخه عملیاتی کنیم. این پروژه با حمایت‌های سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که یادگار امیر سرلشکر شهید «منصور ستاری» است، انجام شده است.

امیر صباحی‌فرد افزود: پروژه بعدی هم اتاق عمل سیار است که به صورت خودکششی در همه میدان‌های رزم و شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله حاضر شده و به‌صورت خوداتکا مأموریت خود را انجام می‌دهد. در واقع نخستین بار است که چنین پروژه‌ای در نیروی پدافند هوایی ارتش انجام گرفته است.