چرا پشت میزنشینی زیاد سلامتی خانم ها را تهدید می کند؟

44

1399/12/2

13:47


چرا پشت میزنشینی زیاد سلامتی خانم ها را تهدید می کند؟

سلامت نیوز:یکی از مشکلاتی که در پی تغییر جوامع و سبک زندگی خانواده‌ها رخ داده، کار کردن خانم‌ها در ادارات و به‌طور کلی نشستن زیاد پشت میز است. حتما شما هم شنیده‌اید که نشستن زیاد و نداشتن تحرک به مدت طولانی روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در ادامه به بررسی مواردی که ممکن است با یک‌جانشینی سلامت شما را تهدید کند، خواهیم پرداخت.

سلامت قلب

در آخرین تحقیقاتی که روی دو دسته از بانوان با شغل‌های متفاوت و رژیم غذایی یکسان صورت گرفته‌است، آن دسته از خانم‌هایی که پشت میز نشین بوده اند، دو برابر بیشتر از کسانی که کارشان همراه با فعالیت بدنی بوده است، مبتلا به بیماری‌های قلبی ‌شده اند.

زوال عقل

اگر بیش از حد می‌نشینید، مغز شما دقیقاً مانند یک فرد مبتلا به زوال عقل عمل خواهد کرد. نشستن طولانی‌مدت همچنین خطر ابتلا به دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا و کلسترول را افزایش می‌دهد.

چاقی

یکی از بدیهی‌ترین اتفاقاتی که ممکن است برای شما با نشستن زیاد و نداشتن تحرک پیش بیاید، اضافه‌وزن است. اگر کار شما طوری است که مدت طولانی می ن‍شینید، حتما برای جلوگیری از چاقی در تغذیه خود دقت کنید.

افزایش اضطراب

نشستن بیش از اندازه، می‌تواند روی خواب شما تاثیر بگذارد و شما را بی‌خواب کند و در نتیجه دچار استرس و اضطراب در طول روز شوید.

فشار بر عضلات پشت

وضعیت نشسته، فشار زیادی را بر عضلات پشت، گردن و ستون فقرات وارد می‌کند. شما باید از یک صندلی ارگونومیک استفاده کنید. این بدان معناست که صندلی باید از ارتفاع مناسبی برخوردار باشد اما به یاد داشته باشید حتی با استفاده از صندلی مناسب باز هم اگر طولانی می‌نشینید، هر نیم ساعت یک یا دو دقیقه بلند شوید تا ستون فقرات در یک خط قرار گیرد.

واریس

اگر خیلی طولانی بنشینید، خون در پاهای شما جمع و این باعث فشار بیشتر بر رگ‌های شما خواهد شد و می‌تواند به‌صورت تورم یا برآمدگی دربیاید که اصطلاحا به آن رگ‌های واریسی می‌گویند. در صورت درد پا باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بالا رفتن احتمال سرطان

هرچه بیشتر بنشینید، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، آندومتر یا ریه بیشتر خواهد شد. در زنان مسن نیز احتمال گرفتن سرطان پستان با نشستن زیاد بالا خواهد رفت. حرکت در طول روز حتی بیش از ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به این همه مشکلات سلامتی منجر شود.

مطالب مشابه