تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری؛ زیبایی چشمگیر در ایران زمین

تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری؛ زیبایی چشمگیر در ایران زمین


منبع: همگردی

137

1400/2/18

22:02


اگر دوست دارید تا طبیعتی بکر و پرندگانی کمیاب روبرویتان باشند، پیشنهاد می کنیم که سری به استان چهارمحال و بختیاری زده و از یکی از جاذبه های طبیعی آن با نام تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری دیدن کنید. با ما در مقاله تالاب گندمان کجاست همراه شوید تا با وضعیت تالاب گندمان و دیدنی هایش آشنا شوید.

تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

قدمت تاریخی

قدمت تاریخی این تالاب بی مثال کشورمان به قرن ها قبل باز می گردد و مکانی برای شکارهای بهرام گور بشمار می آمد. تعجب نکنید اگر بگوییم آثاری از اقامت خاندان سلطنتی در برخی نقاط این تالاب بچشم می خورند. نام این تالاب هم برگرفته از شهری تاریخی واقع در شمال شرقی یعنی شهر گندمان است.

منابع آب

یکی از چندین تامین کننده آب این منطقه دیدنی بارش برف و باران، چندین چشمه و رودخانه آقبلاغ و ورودی هایی از تالاب چغاخور هستند. تالاب گندمان زیبا 980 هکتار وسعت داشته و در ارتفاع 2219 متری سطح دریا قرار دارد.

بیشتر بخوانیدزیست بوم تالاب چغاخور، دیدنی بکر و زیبا در چهارمحال و بختیاری

منابع آب

طبیعت

این تالاب دیدنی علاوه بر طبیعتی زیبا و پرندگانی نایافتنی، پوشش گیاهی خیره کننده ای هم دارد. حاشیه تالاب را هم گیاهانی مانند بید، ساز، نی، لویی، زنبق، نخل مرداب در برگرفته و کل تالاب پوشش گیاهی نم پسندی دارد.

طبیعت تالاب گندمان

پوشش جانوری

پرندگانی مانند بالکان، مرغابی سانان، لک لک و یلوه را در کنار ماهیانی مانند ماهی گورخری, سفید کولی، سیاه ماهی و ماهی پوزه دار میتوان برای پوشش جانوری تالاب نام برد.

پوشش جانوری تالاب گندمان

امکانات

در اطراف این پدیده گردشگری که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن نیز ثبت شده، امکانات تفریحی و ورزشی خاصی ایجاد شده اند تا سفر دلچسب تری را برایتان رقم بزنند؛ امکاناتی مانند نگهداری و پرورش اسب و امکان سوارکاری در پیرامون تالاب.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو