معاون سفیر آمریکا از روسیه اخراج شد

منبع: برترین ها

53

1400/11/28

18:19


روسیه همزمان با تشدید تنش‌ها با آمریکا در بحران اوکراین، بارت گورمن معاون سفیر واشنگتن مستقر در مسکو را اخراج کرد.

ایرنا: روسیه همزمان با تشدید تنش‌ها با آمریکا در بحران اوکراین، بارت گورمن معاون سفیر واشنگتن مستقر در مسکو را اخراج کرد.

آمریکا ضمن تاکید بر نشان دادن واکنش مناسب نسبت به این اقدام ؛ اخراج دیپلمات خود از روسیه را اقدامی توجیه‌ناپذیر دانست و یادآور شد که بارت گورمن با روادید سه‌ساله در روسیه به سر می‌برد و روادید وی هنوز منقضی نشده است.

معاون سفیر آمریکا از روسیه اخراج شد

اخراج گورمن یک ماه بعد از آن رخ می‌دهد که واشنگتن از دیپلمات‌های روسیه در آمریکا خواست این کشور را ترک کنند. با اینکه واشنگتن دلیل این اقدام را پایان زمان مهلت ویزای ۵۰ دیپلمات روسیه و اعضای خانواده‌شان اعلام کرد، مسکو این اقدام را اخراج کارکنان سفارت خود در آن کشور دانست.

دور جدیدی از تنش‌های روسیه با غرب از اواسط ماه دسامبر (آذر ۱۴۰۰) و وقتی آغاز شد که مسکو از مقامات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا خواست از گسترش این سازمان در شرق اروپا به‌ ویژه اوکراین خودداری کنند. مخالفت واشنگتن و اتحادیه اروپا با این خواسته‌ها به استقرار نیروهای نظامی دوطرف در مرزهای اوکراین و احتمال بروز رویارویی مستقیم دوطرف منجر شده است.

در حالیکه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در روزهای اخیر مدعی شده بودند روسیه روز ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن، دیروز) به اوکراین حمله می کند، نه‌تنها این شایعه علیه مسکو رنگ واقعیت به خود نگرفت، بلکه روسیه روز سه‌شنبه بخشی از نیروهایش را از نزدیکی مرز اوکراین خارج کرد. با وجود این مقامات آمریکایی و برخی از مسئولان اروپایی امروز نیز مسکو را به افزایش نیروها در مرزهای اوکراین و تلاش برای رویارویی شدید متهم کردند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو