10 مورد طلایی و موثر در رشد و تربیت کودک

10 مورد طلایی و موثر در رشد و تربیت کودک


منبع: ایران ناز

12

1401/8/9

12:16


10 مورد طلایی و موثر در رشد و تربیت کودک

10 مورد طلایی و موثر در رشد و تربیت کودک

 

والدین به عنوان افراد مسئول در رشد و تربیت کودک، بار سنگینی را به دوش می‌کشند. شما با نحوه تربیت فرزند خود نه تنها آینده کودکتان را رقم خواهید زد، بلکه در بخشی از رشد و سلامت جامعه نیز سهیم هستید.

 

تمامی رفتارهای انسانی چه خوب و چه بد، ریشه در کودکی دارد. از آنجایی که ذهن کودکان در همان سال‌های اول زندگی همانند یک سی دی خام است، بنابراین دوران کودکی زمانی درست و مناسب در جهت رشد و تربیت آنها است.

 

در سایت دردونه عوامل مختلفی در تعلیم و تکامل جسمی و رفتاری کودکان موثر است که با شناخت آنها با خیالی آسوده می‌توانید به پرورش دلبندتان بپردازید.

 

مجله دردونه

 

شناخت وظایف والدین قدمی مهم در رشد و تربیت کودکان

تربیت کودک در هر زمان دشواری‌هایی با خود به همراه داشته اما امروزه با توجه به وضعیت حاکم در جهان و جامعه، به مسئله ای سخت و پرچالش تبدیل شده است.

 

برای اینکه بتوانید به طرز صحیحی فرزند خود را تربیت کنید باید در قدم اول با وظایف والدین در تربیت کودکان آشنایی کامل داشته باشید.

 

در واقع میتوان گفت که نحوه برخورد و رفتار کودکان در جامعه بازتابی از روش های تربیتی والدین است. با دانستن اهمیت این موضوع حال سوال این است که به عنوان والدین چگونه به نحوه احسن به تربیت فرزند خود بپردازم؟

 

پاسخ به سوال بالا آسان است ولی عمل به آن می‌تواند اندکی سخت باشد. تامین مایحتاج و نیاز های اولیه کودکان در جهت رشد و سلامت جسمی و روحی آنها جزو اولویت‌های نیاز کودکان است.

 

در مرحله بعد والدین باید تمام عشق و علاقه خود را نثار فرزندانشان کنند تا دلبندشان در آینده با کمبود محبت مواجه نشود زیرا بسیاری از اشتباهات آنها در بزرگسالی، از کمبود محبت در دوران کودکی سرچشمه می‌گیرد.

 

علاوه بر این موارد والدین باید در قبال فرزندانشان دلسوز و مسئولیت پذیر باشند تا بتوانند چنین فرزندانی نیز تربیت کنند.

 

ارتباط کودک و والدین

 

اهمیت برخی مباحث در فرزند پروری نسبت به موارد دیگر پر رنگ تر می باشد و باید اطلاعات بیستری در این زمینه بدست آورید، برای مطالعه بیشتر در مبحث شناخت وظایف والدین در رشد و تکامل کودک به بخش کودک و والدین مجله دردونه (http://bia2safa.net/goto/web/url/2933620/category/child-and-parents) مراجعه نمایید.

 

ورزش و پویایی عاملی موثر در سلامت کودکان

امروزه همه می‌دانیم که ورزش و پویایی در سلامت جسمی و ذهنی کودکان چقدر مهم و حائز اهمیت است.

 

شاید فکر کنید کودکانی که ورزش نمی‌کنند فقط با مشکلات جسمانی نظیر چاقی، ضعف سیستم ایمنی و از این قبیل مشکلات جسمانی ممکن است در آینده سرو کله بزنند.

 

درحالی که تاثیر ورزش بر روحیه کودکان بخش غیر قابل انکار فواید فعالیت‌های ورزشی است که نباید از آن غفلت کرد.

 

عدم توجه والدین در انجام فعالیت‌های ورزشی کودکان ، ممکن است در آینده فرزندشان را با عدم تعادل و انعطاف بدنی مواجه کند. والدین در این راستا باید مشوق کودکان برای انجام تمرینات ورزشی باشند.

 

اکثر کودکان معمولا سرشار از انرژی هستند و به دنبال راهی می‌گردند که بتوانند آن را برای تخلیه کنند. اگر بستر مناسب برای تخلیه انرژی کودکان بیش فعال آماده نشود، آنها به بیماری هایی مانند افسردگی، بد خلقی، بیخوابی و… دچار خواهند شد.

 

ورزش و حرکات اصلاحی در کودکان

 

در بخش ورزش و پویایی مجله اینترنی دردونه (http://bia2safa.net/goto/web/url/2933623) به ارائه راهکارهای خانگی و حرکات اصلاحی برای کودکان پرداخته شده است، تا اطلاعات عمومی والدین در این زمینه افزایش یابد و همچنین در صورت مواجه با مشکل بتوانند به دلایل و راهکارهای مناسب دسترسی داشته باشند

 

سلامت جسم و روان کودکان با بازی و سرگرمی

کودکان عاشق بازی و سرگرمی های مختلف هستند. شما به عنوان والدین باید به این علاقه کودکان توجه ویژه ای کنید. چرا که کودکان به وسیله بازی استعداد های نهفته در وجود خود را به نمایش می‌گذارند.

 

بی توجهی به ذوق و اشتیاق کودکان نسبت به بازی های کودکانه عواقب بدی نظیر گوشه گیری و افسردگی، پرخاشگری و بهانه گیری و… با خود به همراه دارد.

 

بهداشت و درمان در کودکان و نوزادان

یکی از موارد مهم در مبحث رشد و سلامت کودکان مربوط بهداشت و درمان آنها است. بزرگ کردن نوزادان و کودکان کار ساده ای نیست و مستلزم آشنایی و داشتن اطلاعات درست در این زمینه است.

 

والدین باید آگاه باشند که پیروی از توصیه های غلط که پایه و اساس علمی ندارند، درمان خودسرانه و… همگی جزو مواردی هستند که ممکن است عواقب جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشند.

 

از طرفی توجه به بهداشت فردی کودکان و نوزادان مانند سلامت دندان ها، بهداشت ناخن ها، نظافت و حمام آن ها و… بسیار مهم و الزامی است.

 

پرورش استعداد کودکان با آموزش

شاید بتوان گفت قسمت مهم تربیت و رشد کودکان مربوط به چگونگی یافتن استعدادهای کودکان و نحوه پرورش آنها باشد.

 

نقش والدین در تحقق این امر بسیار مهم و غیر قابل انکار است. شما به عنوان والدین کودک خود، باید با فراهم کردن محیط مناسب آموزشی، کودکتان را در کشف استعدادش یاری کنید.

 

استعداد کودکان

 

همه کودکان معمولا با استعدادهای ذاتی پا به این دنیا میگذارند اما چون شرلیط مناسبی برای بروز استعدادهایشان مهیا نبوده، هیچ وقت از آنها مطلع نشده اند.

 

اگر شما والدین عزیز قادر به کشف استعداد دلبندتان نیستید بهتر است از یک مشاور و متخصص استعدایابی کمک بگیرید.

 

نقش تغذیه در رشد و سلامت کودکان

مادران در تمام طول زندگی همیشه نگران تغذیه فرزند خود هستند. از دوران نوزادی گرفته تا زمانی که او بزرگ شده و قادر به برآمدن از عهده زندگی خودش است، بازهم نگرانی تغذیه دلبند خود را دارد. برخورداری از اصول تغذیه ای درست و صحیح ارتباط مستقیمی با رشد و نمو کودک دارد.

 

اگر کودکی برنامه غذایی ناسالم و بی‌کیفیت داشته باشد، تکامل رشد جسم و ذهن او به خوبی انجام نخواهد گرفت و دچار نقص در سیستم ایمنی خواهد شد.

 

والدین موظف اند که از همان دوران کودکی آنها را به خوراندن غذاهای سالم و مفید تشویق کنند و درمقابل از خوردن غذاهای ناسالم منع کنند تا کودکشان از زندگی شاد و سالمی برخوردار باشد.

 

بررسی رفتار کودکان با تکنیک های روانشناسی

همان‌قدر که رشد سلامت جسمانی کودک حائز اهمیت است، سلامت روح و روان کودک نیز مبحثی مهم در رشد و تربیت کودک است. چگونگی برخورد و نحوه رفتار با کودکان کار ساده ای نیست.

 

در بسیاری از موارد والدین از رفتار کودک خود شکایت میکنند و از درک دلیل چنین رفتارهای آنها عاجزند. در اینجاست که روانشناسی کودک به یاری آنها می‌آید.

 

رواشناسی کودک

 

در واقع علم روان‌شناسی کودک به تحلیل ذهنیت و رفتارهای کودکان از بدو تولد تا دوران بلوغ می‌پردازد. افراد متخصص در این زمینه موظف اند تا والدین را در جهت رشد جسمانی و روانی کودکان یاری کنند.

 

اگر به عنوان والدین با رفتارهای کلافه کننده کودک خود مواجه هستید، بهتر است از یک مشاور و روانشناس کودک که در کار خود صاحب تخصص است، کمک بگیرید.

 

چه زمانی باید از متخصصین کمک بگیریم؟

رساندن کودک  به نقطه اوج و کمال کار ساده ای نیست و والدین نمی توانند در همه زمینه ها همانند یک متخصص نظر دهند، بطور معمول هر شخص می تواند در یک زمینه متخصص باشد پس والدین هم نهایتا در  دو زمینه متخصص میشوند که آن هم شاید به فرزندان و تربیت آنها مرتبط نباشد.

 

مشاوره و کمک گرفتن از یک متخصص کاربلد باعث خواهد شد که با صرف همترین هزینه مالی و زمانی شما به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

 

پیدا کردن یک متخصص خود یک هنر می باشد چرا که بایستی زمان زیادی را صرف جستجو یک متخصص  صرف کنید و بعد به بررسی تخصصهای آن بپردازید که آیا نیاز شما را در بر می  گیرد یا خیر.

 

اما ما برای راحتی شما بهتر است متخصصین در یک پایگاهی اطلاع رسانی تخصص های خود را  اعلام کنند.

 

مد و نحوه پوشش کودک

شاید در نگاه اول بنظر برسد که موضوع مد و فشن و یا نحوه پوشش در کودکان زیاد در رشد و تکامل کودک شما تاثیر گذار نباشد، اما اجتماعی شدن کودک و ارتباط برقرار کردن کودک در یک جمع تا حدود زیادی به نحوه پوشش کودک بستگی دارد.

 

از طرفی هم باید در انتخاب خرید پوشاک برای کودک خود از اونیز نظرخواهی شود و همچنین در صورت انتخاب نامناسب، با توضیحات قابل درک به فرزند خود دلیل انتخاب اشتباه را بگویید تا بتواند در آینده و انتخاب های مهمتر سنجیده تر عمل کند.

 

لوازم و وسایل کودک

تمامی لوازمی که مورد استفاده کودک می باشد، بایستی بطور کامل در اختیار کودک قرار گیرند و مسئولیت نگه داری و  استفاده صحیح از آنرا نیز به کودک بسپارید.

 

البته این امر زمانی می تواند اجرا شود که کودک به سنی رسیده است بتواند مسئولیت را درک کند و توانی لازم در حفظ و نگهداری داشته باشد.

 

لوازم کودک

 

سخن پایانی

بطور کلی اگر والدین بتوانند در 10 زمینه فوق الاشاره به بهترین نحوه ممکن با مسائل پیش رو برخورد نمایند و از متخصصین برای حل مشکلات مشورت بگیرند، کودک دردونه و دلبند شما بصورت تضمینی به رشد و تکامل جسمی و روحی دست خواهد یافت و همچنین در آینده به یک انسان موفق و کمال طلب تبدیل خواهد شد.

 

برگرفته شده از مجله دردونه (http://bia2safa.net/goto/web/url/2933620)

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو