گردشگری خوراک با احیای غذاهای کهن ایرانی رونق می گیرد

منبع: همگردی

12

1401/8/15

06:31


ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، گردشگری خوراک با احیای غذاهای کهن ایرانی رونق می گیرد.

زهرا لاریجانی گفت: بعضی غذاهای کهن ایرانی را میتوان به عنوان غذاهای از یاد رفته برشمرد، که احیای آنها برای جذب و ماندگاری گردشگران بخصوص گردشگران داخلی بسیار موثر خواهد بود.

کارشناس مسئول گردشگری خوراک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: هر کدام از استانهای ما ظرفیت های خاص و متنوعی در غذاهای کهن ایرانی دارند که از آن جمله میتوان به 35 نوع غذای کهن در استان سیستان و بلوچستان مانند سبزوک و بتاهک، پنج نوع غذای کهن در استان خوزستان، مانند نان چرب شوشتر و هفت نوع غذای کهن در استان یزد، مانند انواع اشنکه اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: قطعا در دبیرخانه علمی میز گردشگری خوراک ایرانی به این مقوله توجه خاصی خواهیم داشت و با استفاده از نظرات و ظرفیت علمی متخصصان نسبت به احیای غذاهای کهن ایرانی اقدام خواهد شد.

پخت قدیمی ترین خورش و برنج جهان در ایران

لاریجانی با بیان اینکه غذاهای کهن ایرانی در ژن و شاخصه های وراثتی مردم ما نهفته است، گفت: فدراسیون گردشگری خوراک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای احیای غذاهای کهن ایرانی با استفاده از بنیه علمی صاحب نظران اقدام خواهد کرد که قطعا در توسعه گردشگری خوراک موثر است.

وی بیان کرد: قدیمی ترین خورش و برنج جهان در ایران طبخ میشده است اما طبخ برنج در ایران باستان، رسم و رسوم خاصی داشته که هنوز هم این رسوم ماندگار است. در ایران باستان برای طبخ غذا به سختی و املاح آب، نوع اقلیم، دمای هوا و ارتفاع از سطح دریا به عنوان عوامل موثر که باعث افزایش کیفی سلامت و لذت بخشی مطلوب طعم غذا است توجه ویژه ای میشده است.

کارشناس مسئول گردشگری خوراک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشریح کرد: سفره های غذای ایران کهن، بسیار متنوع و گسترده بوده است، حتی به تفکیک مشاغل نیز دارای خواص زیاد و طبخ متفاوت بوده اند. به عنوان مثال غذاهای کاروانی (غذاهای سفری)، غذاهای بازاری، غذاهای نظامی، غذاهای چاپاری، غذاهای دهقانی (کشاورزی)، غذاهای چوپانی و غذاهای جاشویی بخشهای متنوعی از غذاهای کهن ایرانی بوده اند.

گردشگری خوراک با احیای غذاهای کهن ایرانی رونق می گیرد

مطالب مشابه


نظرات