جزئیات خوفناک دفن اعضای قطع شده بدن در بهشت زهرا

منبع: ساعد نیوز

1

1401/10/21

21:39


ساعدنیوز: یکی از غسالان بهشت زهرا می‌گوید: هر روز از بیمارستان‌ها برای ما تعدادی از عضوهای قطع‌شده می‌رسد اما خاکسپاران این اعضا را تک‌تک خاک نمی‌کنند. اعضا و احشا به حد نصاب که برسد خاکسپاران ما می‌آیند و اینها را برای دفن می‌برند. حد نصاب آنها هم به اندازه یک قبر است.

جزئیات خوفناک دفن اعضای قطع شده بدن در بهشت زهرا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری، تطهیرکننده ها و خاکسپاران (گورکنان) دو بار در هفته این کار را در بهشت زهرا تکرار می کنند. به این ترتیب که وقتی عضوی از بدن فردی بنا به هر دلیلی توسط پزشک در بیمارستان جراحی و از بدنش جدا می شود آن را به قبرستان منتقل می کنند. در غسالخانه هم وقتی تعداد این اعضا و احشا به حد مشخصی می رسد پس از غسل و کفن همه را با هم در یک گور خاک می کنند. البته فقط عضوی که دارای استخوان است. گوش، کلیه، کبد و روده را بدون تطهیر و کفن خاک می کنند.

«آقای قاضیان یکی از افرادی است که چندین سال پیش دست راست او از ناحیه آرنج قطع شده است. او درباره حادثه ای که برایش رخ داده می گوید: «کارگر معدن بودم. روز حادثه همان طور که مشغول کارکردن بودم دستم میان یکی از کامیون های معدن قرار گرفت و خون ریزی شدیدی کرد. پزشکان در بیمارستان گفتند که هیچ راهی وجود ندارد و باید دستم را قطع کنند. برای همین دستم را جراحی و از بدنم جدا کردند. بعد از جراحی می خواستم دستم را ببینم، اما اجازه ندادند و گفتند خودشان اقدام مربوطه را انجام می دهند. یعنی دست قطع شده ام را فرستادند قبرستان تا خاک کنند.»

یک منبع آگاه در خصوص روند کفن و دفن اعضای قطع شده بدن نیز به من می گوید: «این اعضا در غسالخانه میان تطهیرکننده ها به احشا معروف است. احشا همین اعضایی است که در اتاق های جراحی بیمارستان باقی می ماند و شامل انگشت، دست، پا و دیگر اعضای بدن می شود. حالا این اعضا گاهی به علت تصادف باید قطع شوند، گاهی هم به دلیل بیماری قند که فرد دچار آن شده و به دستور پزشک یکی از اعضای آن باید جراحی و از بدن جدا شود. به دلایل دیگر هم قطع عضو رخ می دهد. در کل بیمارستان ها این احشا را جمع آوری می کنند و هر چند روز یک بار برای بهشت زهرا ارسال می کنند. یعنی آمبولانس هایی که برای انتقال جنازه به بیمارستان ها می روند احشا را هم داخل همین ماشین ها می گذارند و با خود می آورند. این احشا را در جای مخصوصی از غسالخانه می گذارند و عین بدن مرده که غسل و کفن می کنند این اعضا را هم به همین ترتیب غسل و کفن می کنند. بعد در قسمتی از سردخانه نگهداری و هفته ای یکی - دو بار در روزهای به خصوص دفن می کنند. معمولا شخصی هم دنبال اعضای بدنش نمی آید که پیگیری کند کجا دفن شده است. مگر در مواردی خاص. مثلا شاید فردی که جانباز است بخواهد این موضوع را پیگیری کند.»

کسی که برای پایش قبر خریده بود

او حدود ۱۴ سال است که به عنوان تطهیرکننده در غسالخانه بهشت زهرا کار می کند. درباره مساله غسل، کفن و دفن افرادی که قطع عضو شدند می گوید: «هفته ای دو بار اعضای بدن افرادی را که قطع عضو شدند خاک می کنند. شنبه ها و سه شنبه ها. قبلا شنبه، دوشنبه و چهارشنبه خاکسپاران می آمدند و اعضا را می بردند تا دفن کنند. هر روز از بیمارستان ها برای ما تعدادی از همین عضوهای قطع شده می رسد اما خاکسپاران این اعضا را تک تک خاک نمی کنند. اعضا و احشا به حد نصاب که برسد خاکسپاران ما می آیند و اینها را برای دفن می برند. حد نصاب آنها هم به اندازه یک قبر است. مثل گورهای دسته جمعی همه احشا و اعضا را در یک قبر می گذارند. اکثر این عضوهای قطع شده در یک قطعه بهشت زهرا دفن می شوند. اعضایی که استخوان دارند مثل پا، انگشت، دست را غسل می دهیم و کفن می کنیم ولی اعضایی را که استخوان ندارند، فقط خاک می کنند. افراد معمولا دنبال اعضای بدن شان نمی آیند تا بدانند کجا دفن شده است اما همین چند وقت پیش پای یک آقایی را به دلیل بیماری قند قطع کرده بودند او برای پایش یک قبر خرید تا بعد از اینکه خودش به رحمت خدا رفت پیکرش را در همین قبر بگذارند. درخواست قبر هم باید از طریق بیمارستان صورت بگیرد.

تفکیک جنسیتی اعضای قطع شده

بیشتر این افراد برای عضو قطع شده شان قبر تهیه نمی کنند ولی خب برخی هم مثل همین آقایی که گفتم قبر می خرند. جنسیت افرادی که قطع عضو شدند بیمارستان در زمان ارسال قید می کند و کنار عضو مربوطه می نویسد. بعد در غسالخانه اعضا را «تفکیک جنسیت» می کنند. اگر عضو قطع شده مربوط به مرد باشد در غسالخانه مربوط به آقایان غسل داده می شود و اگر هم مربوط به جنس مونث باشد در غسالخانه خانم ها غسل داده می شود. نوزادان و جنین ها هم همین طور هستند. بیمارستان ها اسم مادر و جنسیت شان را می نویسند و به ما می دهند. نوزادان هم برای شستن تفکیک جنسیت می شوند. قبر تمام اعضا و احشا یکی است فقط موقع شست وشو جدا می شوند. خاکسپاران به صورت شیفتی در روزهای مشخصی که گفتم، می آیند و این اعضا را برای دفن می برند.»

حتی موی کوتاه شده خود را دفن کنید

محمدتقی ادهم لنگرودی در خصوص این موضوع به لحاظ شرعی می گوید: «هر عضوی که از بدن انسان جدا شود، غسل و کفن دارد. حتی بعضی از بزرگان معتقد هستند دندان، مو و ناخن هم دفن شود. مثلا اگر شخصی آرایشگاه می رود و موی سر خود را کوتاه می کند بهتر است آن را دفن کند.»

او در پاسخ به سوال درباره علت این موضوع پاسخ می دهد: «علت بسیاری از احکام «مشخص نیست.» مثلا پیامبر فلسفه یک مساله ای را بیان کرده اما در طول تاریخ به وسیله برخی افراد کتاب ها یا دستورها سوزانده شده است. فلسفه برخی احکام را هم پیامبر قطعا گفته منتها به ما نرسیده است. به عنوان مثال چرا باید انسان دفن شود چرا سگ و گربه و گاو ... دفن نشوند؟ احکام این موارد یا به دست ما نرسیده یا اصلا پیامبر درباره آن صحبت نکرده است. من دیدم پای یک آدمی را به خاطر قند قطع کردند و پس از قطع عضو پای او را بردند غسل دادند، کفن کردند و در آخر به خاک سپردند. از این نمونه ها فراوان است.»

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو