مقامات عربستان قصد دارند این کشور را به گزینه ای محبوب برای گردشگران تبدیل کنند

منبع: همگردی

1

1402/2/28

13:39


ایسنا/ براساس اخبار بدست آمده، مقامات عربستان قصد دارند این کشور را به گزینه ای محبوب برای گردشگران تبدیل کنند.

در سپتامبر سال 2019 بود که عربستان برای نخستین بار مرزهایش را به روی جمعیت بزرگی از گردشگران باز کرد.

این کشور با صدور نخستین ویزاهای گردشگری پذیرای بازدیدکنندگانی از 49 کشور سراسر جهان شد و طولی نکشید که جمعیت زیادی از مسافران برای بازدید از مکانهای تاریخی و مقاصد گردشگری که چندین دهه به روی گردشگران بسته بود، به عربستان سفر کردند.

اما فصل نخست این داستان پرهیجان به دلیل همه گیری ویروس کرونا عمر کوتاهی داشت؛ چرا که شش ماه پس از آغاز ورود گردشگران، شیوع کرونا بیشتر سفرهای بین المللی را لغو کرد.

با تمام این تفاسیر، گردشگری در عربستان سعودی رشد کرد و براساس اطلاعاتی که از سوی سازمان جهانی گردشگری منتشر شده است، این کشور اکنون بیشترین سرعت رشد گردشگری در جهان را دارد.

«فهد حمیدالدین» مدیر اجرایی گردشگری عربستان سعودی بیان کرد: «در طول همه گیری کرونا حتی ثروتمندترین افراد، مالکان کشتی های تفریحی و جت های خصوصی بجز پرواز به عربستان گزینه دیگری نداشتند. در نتیجه آنها به اجبار این کشور را کشف کردند و حالا همچنان به انتخاب خودشان به این کشور سفر می کنند.»

حالا که دیگر از محدودیت های کرونایی خبری نیست، عربستان برای فصل جدیدی برنامه ریزی می کند.

در سال 2022، بیش از 93.5 میلیون گردشگر در عربستان سفر کردند که 77 میلیون نفر آنها مسافران داخلی و 16.5 میلیون نفر گردشگران بین المللی بودند.

این کشور تا سال 2030، به حدود 550 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه گردشگری در سراسر عربستان متعهد شده که بزرگترین سرمایه گذاری گردشگری جهان محسوب می شود. همچنین ساخت 42 هزار اتاق جدید در برنامه قرار دارد.

این موفقیت اولیه باعث شده تا رؤسای عربستان سعودی هدف گذاری قبلی که 100 میلیون بازدید کننده به عنوان بخش از «برنامه چشم انداز 2030» بود را بازبینی کنند و هدف جدیدی تعیین کنند.

با وجود توسعه و پیشرفت سریع، تامین تقاضاهای مسافرتی با کمبود امکانات مواجه است. به گفته «حمیدالدین» اصلی ترین چالش های امروزه کبود هواپیما، امکانات رفاهی مسافران و تجربه است.

به گفته مدیر اجرایی گردشگری عربستان سعودی، شرکت «جاذران» یکی از شرکتهایی است که در کاهش دادن این شکاف تاثیرگذار بوده و در حال حاضر موفق ترین شرکت گردشگری این کشور محسوب می شود.

«حمیدالدین» بیان کرد: «جاذر ان نسخه عربستانی و جایگزین «ایر بی ان بی» است. این شرکت در حقیقت یک پلتفرم اشتراک خانه است که با فهرست کوچکی آغاز بکار کرد و فکر می کنم که امروزه به 20 هزار مورد در سراسر کشور دست پیدا کرده باشد.»

فهرست این شرکت انواع اقامتگاه ها از ویلا، مزرعه و کاروان گرفته تا قایق بادبانی و کلبه های روستایی را شامل می شود. همچنین طیف گسترده ای از نرخ های اتاق ارائه می شود که با بودجه های مختلف سازگار است؛ ویژگی که به نظر می رسد در بسیاری از پروژه های بزرگ گردشگری کشور وجود ندارد.

با توجه به پروژه های اخیر همچون تفرجگاه های «العلا» به نظر می رسد که تمرکز بر امکانات لوکس قرار گرفته است.

«حمیدالدین» در این زمینه توضیح داد: «مهم است که ما برای همه مسافران، براساس طبقه درآمد اجتماعی و هدف سفر، خدمات ارائه دهیم. افرادی که برای سلامتی و حال خوب سفر می کنند با افرادی که برای ماجراجویی، فرهنگ و رویدادها سفر می کنند بسیار متفاوت هستند و بنابراین ما باید مطمئن باشیم که نگاه ما منطقی است.»

در «ریاض» که برج المملکه و قصر المصمک در آن قرار دارد، گزینه های زیادی برای اقامت در هتل وجود دارد که اتاق های اقتصادی و لوکس را شامل می شود، اما در همین شهر هم کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

«حمیدالدین» قبول دارد که صنعت گردشگری عربستان با چالش های بسیاری مواجه است که یکی از آنها تصویری است که هنوز در برخی از کشورها درباره عربستان وجود دارد.

این مقام عربستان سعودی بیان کرد: «بهترین راه برای پرداختن به تصویر عربستان سعودی این است که مسافران خودشان شخصا بیایند و این کشور را ببینند و این روش بهترین نتیجه را برای ما داشته است.»

مقام های این کشور قصد دارند در سالهای پیش رو مسافران را به کمک جاذبه های جدید و پیشرفت ها به عربستان جذب کنند.

در شهر 300 ساله درعیه مکانهای میراث جهانی یونسکو با طرح ساخت بلواری متشکل از سالن اپرا، سالن مد، گالری های هنری و کافه ها به روی بازدید کنندگان بازگشایی شده اند.

در سواحل دریای سرخ که محل اجرای برخی از جاه طلبانه ترین پروژه های لوکس گردشگری است، یک فرودگاه جدید امسال افتتاح خواهد شد.

همچنین جزیره «سنداله» به عنوان یکی از طرح های اصلی پروژه «نئوم» اوایل سال آینده میلادی افتتاح خواهد شد.

در سال 2026 نیز پروژه «تروجنا» در «نئوم» به عنوان پیست اسکی افتتاح خواهد شد و میزبان بازی های زمستانه آسیا در سال 2029 نیز خواهد بود.

هر کدام از این پروژه ها و رویدادها بخشی از ماموریت عربستان سعودی برای کاهش وابستگی به نفت است؛ هدفی که بدون گردشگری محقق نخواهد شد.

مقامات عربستان قصد دارند این کشور را به گزینه ای محبوب برای گردشگران تبدیل کنند

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو