راهنمای سفر به شهر زنجان؛ شهری دیدنی با مردمانی خونگرم

راهنمای سفر به شهر زنجان؛ شهری دیدنی با مردمانی خونگرم


منبع: همگردی

138

1399/10/19

10:02


یکی از شهرهای با قدمت ایران، زنجان بوده که در قسمت شمال غربی قرار دارد و از نظر آب و هوایی، بسیار خوب و مطبوع است. این شهر در سال میزبان مسافران بسیاری بوده و مردم بومی با صمیمیت بسیاری از آنها استقبال می کنند. با ما در راهنمای سفر به شهر زنجان همراه باشید تا شما را با شرایط اقامت و معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان آشنا کنیم.

راهنمای سفر به شهر زنجان

موقعیت جغرافیایی و راههای دسترسی

این شهر از جمله شهرهای شمال غربی ایران بوده و جز منطقه آذربایجان بحساب می آید. براساس مقاله راهنمای سفر به شهر زنجان باید بدانید که این شهر یک فردگاه بین المللی داشته که پروازهایش به مکه و مدینه در زمان حج و مشهد در روزهای سه شنبه و جمعه هستند. همچنین، می توان از هر خط راه آهنی به آنجا رسید. زنجان در خط راه آهن تهران-تبریز قرار دارد. بیشتر اتوبوسهای عازم به شهرهای شمال غربی ایران از این شهر عبور می کنند. البته، توجه داشته باشید که از بسیاری از شهرها اتوبوس مستقیم به زنجان وجود دارد.

اگر هم قصد سفر به زنجان با اتومبیل خود را دارید و مبدا تهران هست، می توانید از اتوبانهای تهران-کرج، کرج-قزوین و قزوین-زنجان استفاده کنید. این مسیر حدود 290 کیلومتر بوده و تقریبا 3 ساعت فاصله دارد.

موقعیت جغرافیایی و راههای دسترسی به زنجان

هتل و مراکز اقامتی زنجان

هتل جهانگردی

هتل جهانگردی 24 تخته در نزدیکی اماکن دیدنی اصلی این شهر قرار دارد. اتاقهای این هتل دو تخته بوده و به همراه صبحانه هستند. این هتل دارای یک رستوران به نام رستوران هتل جهانگردی است.

هتل جهانگردی

هتل سپید

هتل سپید بدلیل قرارگیری در مرکز شهر و نزدیکی به مراکز خرید و دیدنی مجبوب بوده و همچنین دارای قیمتی مناسب هست.

هتل سپید

هتل پارک

هتل پارک نیز در نزدیکی مکانهای دیدنی و تجاری قرار دارد. این هتل قدیمی که بازسازی نیز شده، دارای امکانات بسیاری است که از بین آنها میتوان به رستوران، کافی شاپ، اینترنت پرسرعت، کافی نت، تاکسی سرویس، پارکینگ اشاره کرد.

هتل پارک

هتل بزرگ زنجان

هتل بزرگ زنجان دارای اتاقهای مختلفی بوده که هر کدام هزینه متفاوتی دارند. براساس راهنمای سفر به شهر زنجان باید بدانید که هتل بزرگ زنجان که بعنوان لوکس ترین هتل در این شهر بحساب می آید، دارای امکانات بسیاری مانند اینترنت در لابی، پارکینگ، رستوران، کافی شاپ و فروشگاه هست.

هتل بزرگ زنجان

هتل سپهر

هتل سپهر دارای دو نوع اتاق هست، دو تخته و دو خوابه چهار تخته. این هتل دارای امکاناتی مانند اینترنت در لابی، پارکینگ، نمازخانه بوده و مزیتش نسبت به دیگر مکانهای اقامتی نزدیکی به مرکز تفریحی، گردشگری گاوازانگ است.

هتل سپهر

حمل و نقل

مسلما از زنجان که یک شهر کوچک است، انتظار ترافیک نیست، اما مانند هر شهر دیگری در برخی از قسمتهای مرکزی شهر ترافیک مشاهده می شود. این شلوغی در ایام تعطیل وجود ندارد. در ادامه وسایل حمل و نقلی که می توان در این شهر استفاده کرد را معرفی کرده ایم:

-اتوبوس: خطوط اتوبوس برای هر مسیری در زنجان وجود داشته و با شناخت مسیرهای آنها، به هر کجای شهر میتوان رفت.

-تاکسی: در زنجان نیز مانند دیگر شهرها خطوط تاکسیرانی و همچنین دفاتر تاکسی تلفنی بسیاری را میتوان پیدا کرد. براساس راهنمای سفر به شهر زنجان باید بدانید که مانند بسیاری از شهرها در این شهر نیز شماره 133 تاکسی بی سیم هست.

-اتومبیل شخصی: در زنجان با توجه به نبود ترافیک، محدودیتی در استفاده از اتومبیل شخصی وجود ندارد و به راحتی می توانید از خودروی خود استفاده کنید.

حمل و نقل در شهر زنجان

مراکز خرید

مراکز خرید بسیاری در زنجان وجود دارند که میتوان برای خرید سوغات و صنایع دستی این شهر به آنها مراجعه کرد برخی از این مراکز خرید پاساژ مروارید در میدان انقلاب، پاساژ ایران زمین، مرکز فروش خیابان سعدی، پاساژ نور، بازار قدیم زنجان و سبزه میدان هستند.

مراکز خرید زنجان

رستوران ها

براساس راهنمای سفر به شهر زنجان باید بدانید که رستوران صدف، رستوران پلو، رستوران سنتی زرتشت، رستوران گلریز، مجموعه تالارهای ایرانیان، دیزی سرای عابدینی، رستوران دورچین، رستوران آفتاب و جگرکی های بازار قدیم و جگرکی ناصر در سبزه میدان که حدود 80 سال قدمت دارد، از مهمترین رستورانهای زنجان بحساب می آیند.

رستوران های زنجان

جاذبه های گردشگری شهر زنجان

مسجد جامع زنجان

این مجموعه شامل مسجد و مدرسه می شود. طرح مسجد جامع زنجان براساس مساجد چهار ایوانی بوده و دارای 4 ایوان در 4 ضلع خود هست. این ایوانها به صورت قرینه بوده و میتوان این ویژگی را در صحن به صورت کامل مشاهده کرد. در این مسجد زیبا صحن طول 48 متری و عرض 36 متری دارد. موقعیت قرارگیری این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان در قسمت مرکزی و باقت قدیم شهر است.

بیشتر بخوانیدمسجد جامع زنجان | تلفیق بی نظیری از تاریخ، مذهب و هنر

مسجد جامع زنجان

مسجد چهلستون زنجان

مسجد چهلستون زنجان که بعنوان حوزه علمیه شناخته شده، توسط ملاعلی قارپوز، عالم مشهور در سال 1284 ساخته شد. از نظر معماری و شکل این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان میتوان گفت که کاشیکاری های آن دقیقا منطق با آن چیزی است که در زمان قاجار مرسوم بوده و کاشی ها دارای طرحهای گدانی و گل و بوته ای هستند. مسجد چهلستون دارای 32 ستون بوده که طاق و تویزه های ضربی را نگه داشته اند. این مسجد شامل صحن و چندین شبستان بوده که تزئینات زیبایی دارند. این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان در بافت قدیم و در بازار بالای زنجان قرار گرفته است.

مسجد چهلستون زنجان

مسجد خانم

مسجد خانم بطور کامل نشان دهنده معماری زمان قاجار بوده و دو مناره بکار رفته در این بنا بسیار شبیه به مناره های مدرسه سپهسالار تهران هستند. تزئینات بکار رفته، نقوش هندسی و رنگها زیبایی های مختص این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان را بوجود آورده اند.

مسجد خانم

مسجد عباسقلی

مسجد عباسقلی اثر تاریخی و باارزشی بوده که متعلق به زمان قاجار هست. این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی زنجان در قسمت مرکزی شهر، خیابان سعدی قرار دارد.

مسجد عباسقلی

مسجد اسحاق میرزا

از دیگر آثار تاریخی و مسجد قدمی در این شهر، مسجد اسحاق میرزا بوده که به ثبت ملی رسیده است. این مسجد نیز از تاریخ قاجار بوده و موقعیت آن در قسمت شمالی محله سرچشمه، خیابان آیت الله طالقانی هست.

مسجد اسحاق میرزا

بلوار شیخ اشراق

در بلوار شیخ اشراق مجسمه های بسیاری از صنایع دستی این منطقه قرار داده شده اند. براساس راهنمای سفر به شهر زنجان باید بدانید که شیخ اشراق، شهاب الدین یحیی سهروردی بوده که فردی مذهبی بحساب می آید.

بلوار شیخ اشراق

موزه باستان شناسی زنجان

مردان نمکی موزه باستان شناسی زنجان، 6 مومیایی بوده که برخی از آنها بدلیل برخی کارهای معدن از بین رفتند. در بین این 6 مومیایی، مومیایی یک زن و یک پسر نوجوان نیز وجود داشته اند. گفته می شود که 3 تن از آنها متعلق به سال 400 قبل از میلاد و زمان هخامنشیان و 2 تن دیگر متعلق به سال 400 تا 600 میلادی و زمان ساسانیان هستند.

بیشتر بخوانیدآیا موزه مردان نمکی زنجان را می شناسید؟

موزه باستان شناسی زنجان

پارک ارم

پارک ارم زنجان برای افرادی که اهل طبیعت و گردش هستند، بسیار مناسب بوده و موزه حیات وحش طبیعی و تاریخ طبیعی در آن قرار دارد.

پارک ارم

موزه آثار شهدا

همانطور که از نام این موزه می توان فهمید، در اینجا آثار و وسایل شهدا مانند لباس، کتاب، دفتر، چفیه، پلاک وجود دارند. موزه آثار شهدا خانه اولین شهردار زنجان، مرحوم علی اکبر خان توفیقی بوده که در سال 1378 به موزه تبدیل شده است. این موزه همه روزه به غیر از روزهای تعطیل باز بوده و همه مردم می توانند از آن دیدن کنند.

موزه آثار شهدا

موزه نسخ خطی

این موزه در واقع در آرامگاه میرزا مهدی است. در قسمت وروردی با بخشی رو به رو می شوید که 5 ضلعی بوده و فضایی زیبا را پیش روی چشمان شما می آورد. در این 5 ضلعی یک ضلع به در ورودی و 4 ضلع دیگر به سکوها و پنجره اختصاص داده شده و در تزئینات این قسمت از مقرنس های گچی آبی استفاده شده است. این آرامگاه شامل یک حیاط و یک ساختمان بوده و مساحت این بنا 700 متر است. اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، توجه داشته باشید، همه روزه به غیر از دوشنبه ها، باز است.

موزه نسخ خطی

موزه رختشویخانه

موزه رختشویخانه که در گذشته بنایی برای شستشوی لباس مردم بوده، در حال حاضر مرمت شده است. چنین کاربری که متعلق به شست و شوی رخت و لباس و نظافت در یک شهر و محله باشد، در کل جهان کمتر دیده شده و در زمان خود نوآوری بسیار جالبی بوده است.

بیشتر بخوانیدموزه رختشویخانه زنجان؛ دیدنی شگفت انگیز در سرزمینی زیبا

موزه رختشویخانه

بازار زنجان

این بازار وسیع که مقام اول در بین بازارهای مسقف را از نظر طویل بودن دارد، در دوران قاجار و سال 1213 ساخته شد. در این بازار انواع بناهای تاریخی دیگری، مانند حمام، کاروانسرا، مساجد وجود دارند. این بازار که دارای معماری به سبک قاجار و تزئینات زیبایی بوده، به دو قسمت بازار بالا و پایین تقسیم شده و دارای 8 راسته بوده که هر یک متعلق به یک شغل و حرفه مانند زرگرها و کفاش ها هستند. از جمله تکنیک هایی که در معماری بازار زنجان مورد استفاده قرار گرفته، میتوان به تزئین های آجر چینی به شکلهای مختلف، کاشی کاری های قدیمی با رنگهای متنوع، ستونهای گلدانی، طاق نماها و قوسهای مختلف اشاره کرد.

بیشتر بخوانیدبازار زنجان؛ خاطره ای به جا مانده از دوران قاجار

بازار زنجان

حمام حاج داداش

یکی از سفره خانه های زیبای این شهر که در مرکز شهر و بازار قرار دارد، چایخانه سنتی حاج داداش هست. این سفره خانه در گذشته در بازار زنجان بعنوان حمام ساخته شد. معماری و تزئینات این حمام بسیار زیبا و دلنشین بوده و اگر بخواهیم بهترین و زیباترین فضا را در سفر به شهر زنجان انتخاب کنیم، فضای بینه گزینه مناسبی است. این حمام قدیمی و زیبا تنها حمام سنگی بوده که بر روی دو ستون سنگی استوار شده است.

حمام حاج داداش

گرمابه حاج ابراهیم

از جمله حمام های قدیمی زنجان که در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرد، گرمابه حاج ابراهیم هست. یک روز از روزهای هفته این حمام متعلق به خانم ها (شنبه ها) و مابقی روزها متعلق به آقایان است. معماری این حمام بسیار زیبا بوده و از جمله ویژگی های این بنا 11 ستون هست که در داخل آنها برای آنکه بنا تخریب نگردد، از سرب استفاده شده است. بنای گرمابه از ساروج ساخته شد.

گرمابه حاج ابراهیم

مجموعه ائل داغی

این مجموعه دارای دوقسمت است: یک قسمت مربوط به مجموعه تفریحی ائل داغی و یک قسمت مربوط به سد گاوازنگ. قسمت اول شامل قله کوه و بخشهای تفریحی مانند رستوران، آلاچیق و پارک بوده و قسمت دوم شامل سد گاوازنگ است که در آن میتوان قایق سواری کرد، در این بخش نیز رستوران و کافه هایی در نظر گرفته شده اند.

مجموعه ائل داغی

روستای شیت

از جمله روستاهایی که از نظر طبیعت بسیار زیبا و غنی و دارای تاریخی بیش از 500 سال بوده، روستای شیت هست. این روستا که در قسمت شمالی استان زنجان قرار گرفته، جز روستاهای کوهستانی و سرسبز بحساب می آید. در حال حاضر، در این روستا 240 خانوار زندگی می کنند. این روستا توسط کوهها محاصره شده و بر روی دامنه کوه قرار دارد. از جمله جاذبه های طبیعی این روستا می توان به رودخانه چهارفصل، چشمه سارها، درختان و گیاهان متنوع از جمله درختان گیلاس، انار و انجیر اشاره کرد.

روستای شیت

پیست اسکی پاپایی

از نمونه جاهای دیدنی زنجان، پیست اسکی پاپایی است. این پیست برای عموم افراد مجاز بوده و دلیل آن شیب کم این پیست است. پیست اسکی پاپایی در 3 کیلومتری شهرستان ایجرود قرار دارد.

پیست اسکی پاپایی

مطالب مشابه