به نقل از شبکه العربیه، «نید پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:  واشنگتن تصمیم گرفته است که تعلیق موقت برخی از کمک های اتیوپی را به سیاست آمریکا در خصوص سد «النهضه» که باعث درگیری طولانی مدت بین اتیوپی، سودان و مصر شده است را ربط ندهد. 

وی افزود که دولت جو بایدن سیاست‌های آمریکا درباره این سد را بررسی خواهد کرد و نقشی که می‌تواند به تسهیل راه حل بین سه کشور کمک کند را انجام خواهد داد. 

اختلافات سنگین بین مصر، اتیوپی و سودان در خصوص پر کردن و بهره برداری از سد النهضه حتی پس از آغاز آبگیری مخزن سد در ماه ژوئیه همچنان ادامه دارد. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن همچنان از تلاش‌های مشترک و سازنده اتیوپی، مصر و سودان برای دستیابی به توافق درباره این سد حمایت می‌کند. 

وی همچنین با اشاره به اینکه از سرگیری کمک‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و واشنگتن تصمیم خود را به «آدیس آبابا» اطلاع داده است، افزود:  تعلیق موقت کمک‌های خارجی آمریکا به اتیوپی، کمک‌های ۲۷۲ میلیون دلاری اختصاص یافته به بخش‌های امنیتی و سرمایه گذاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.  

اقدام اخیر دولت بایدن برای بازنگری سیاست‌های واشنگتن در قبال رفع تعلیق برخی کمک‌ها به اتیوپی در حالی انجام می‌شود که در ماه سپامبر گذشته دولت ترامپ به بهانه نقض توافق نامه‌ای که دولت وی برای حل منازعات سد النهضه منعقد کرده بود از کمک‌های ۱۰۰ میلیون دلاری واشنگتن به آدیس آبابا جلوگیری کرد.  

سد النهضه که در ۱۵ کیلومتری مرز اتیوپی با سودان ساخته شده و تا اکتبر ۲۰۱۹ حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، در صورت اتمام، بزرگ‌ترین نیروگاه برق آبی آفریقا و هفتمین سد بزرگ جهان خواهد بود. 

تاکنون چندین دور از مذاکرات میان مصر و سودان و اتیوپی بر سر آبگیری سد النهضه بدون دستیابی به هیچگونه نتیجه‌ای پایان یافته است