آموزش نحوه تشکیل باران به کودکان با زبانی ساده

منبع: دلگرم

68

1400/2/18

15:32


آموزش نحوه تشکیل باران به کودکان با زبانی ساده

باران چگونه تشکیل می شود ؟

بارش باران برای زمین بسیار مفید است و نقش مهمی در رشد گیاهان و تامین آب مصرفی دارد. به همین دلیل همواره این سوال در ذهن دانش آموزان شکل می‌گیرد، که باران چگونه تشکیل می‌شود.

آب همواره در حال حرکت است و از شکلی به شکلی دیگر تبدیل می‌شود. در حقیقت، آبی که به صورت باران در یک شهر جمع می‌شود، ممکن است روزهای قبل از بارش، در اقیانوسی بوده باشد.

آب‌ها در اتمسفر، روی زمین، در دریاها و اقیانوس‌ها و حتی زیر زمین هستند و از طریق چرخه آب، به طور مداوم از آن‌ها استفاده می‌شود. در این چرخه، آب به حالت‌های مختلف ماده یعنی مایع، جامد و گاز (بخار آب)‌ تبدیل خواهد شد.

مراحل تشکیل باران

باران برای سیاره ما خوب است. باران آب نوشیدنی ما را تأمین می کند، به کشاورزان کمک می کند تا محصولات زراعی را پرورش دهند، همه چیز را سرسبز نگه می دارد، و علاوه بر این ها باران زیباست و می توانید از بارش باران لذت ببرید.

اگر باران نبارد سیاره ما تبدیل به بیابان خواهد شد. باران یا به طور کلی بارش به معنای هر نوع آبی که از آسمان به زمین می افتد می باشد مانند باران، برف، تگرگ و برف.

چهار چرخه اصلی در تشکیل باران وجود دارد. این چهار چرخه عبارتند از: تبخیر، میعان، بارش و جمع آوری. بیایید به هر یک از این مراحل نگاه کنیم.

  1. تبخیر: گرمای خورشید باعث می شود آب اقیانوس ها، دریاچه ها، نهرها ، یخ ها و خاک ها تبخیر شده و به بخار آب (گاز) تبدیل شود. قطرات بخار آب برای ایجاد ابرها به هم می پیوندند!
  2. تراکم: این زمانی است که بخار آب در هوا خنک می شود و دوباره به آب مایع تبدیل می شود.
  3. بارش: این زمانی است که آب (به صورت باران ، برف ، تگرگ) از ابرهای آسمان فرو می ریزد.
  4. جمع آوری: آب از ابرها به شکل باران، برف و تگرگ می بارد و سپس در اقیانوس ها، رودخانه ها، دریاچه ها و نهرها جمع می شود. بیشتر آنها به داخل زمین نفوذ می کنند و به عنوان آب زیرزمینی جمع می شوند.

نقش اصلی را در چرخه آب انرژی خورشید و گرانش زمین دارند. خورشید با گرم کردن تمام آب های کره زمین و تبخیر آن ها باعث شروع این چرخه می شود و جاذبه باعث می شود رطوبت به زمین بازگردد.

آب همیشه در حال حرکت است. بارانی که در حال حاضر روی سر شما می بارد ممکن است چند روز قبل دریک اقیانوس بوده باشد. چرخه آب باعث می شود آبی که در جو، روی زمین، اقیانوس و حتی در زیر زمین باشد تبخیر شده و به شکل باران دوباره به زمین ببارد.

در این چرخه آب حالت های مختلفی به خود می گیرد. آب به حالت های مایع، جامد و گاز تغییر حالت می دهد اما ماهیت آن تغییر نمی کند. بخار آب از طریق فرآیندی به نام تبخیر وارد جو می شود.

نحوه تشکیل باران

توضیح تشکیل باران برای کودکان

چرخه باران : آب باران چه می شود ؟

بعد از اینکه فهمیدیم باران چگونه تشکیل می‌شود باید در خصوص چرخه باران بدانیم. پس از بارش باران، بخش بسیاری از آن به اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها باز خواهد گشت.

برف و یخ تا مدتی بر روی سطح زمین باقی می‌مانند و بخشی هم به زیر زمین نفوذ پیدا می‌کنند. آب با اینکه درصد کمی از اتمسفر را تشکیل می‌دهد اما نقش مهمی در آب و هوای کره زمین ایفا می‌کند.

تحت شرایط معمول، آب می‌تواند در یک چرخه هیدرولوژیک، به صورت جامد، مایع یا گاز وجود داشته باشد. در این چرخه، آب از اقیانوس‌ها تبخیر می‌شود و در نهایت به زمین و دریاها باز می‌گردد.

بخار آب را نمی‌توان به طور واضح مشاهده کرد اما با سرد شدن هوا، این بخار بر روی پنجره گرم منازل و شیشه خودروها میعان می‌کند و قطرات کوچکی از آب را تشکیل می‌دهد.

زمانیکه بخار آب، متراکم می‌شود، به این ذرات میکروسکوپی می‌چسبد. اگر به میزان کافی از این بخارهای آب متراکم داشته باشیم، تجمع میلیاردها جزء از آن‌ها، ابرها را تشکیل می‌دهد.

اگر دما به اندازه کافی سرد باشد، آب در اطراف هسته چگالش به یخ تبدیل می‌شود. اگر وزش بادی وجود نداشت، تمامی این قطرات به سرعت به زمین می‌رسیدند اما شکل پیچیده هوا در لایه‌های بالایی سبب حرکت آن‌ها در فاصله‌های زیاد و تغییر شکل ابرها می‌شود.

اگر میزان زیادی از آب در اطراف یک ذره، متراکم شود یا این‌که افت دما داشته باشیم، آب به طور مجدد به سطح می‌رسد. خوب است بدانید که ابرها در شکل‌، اندازه و ارتفاعات مختلفی تشکیل می‌شوند. حتی در نزدیکی زمین، این ابرها در شکل‌هایی از مه بوجود می‌آیند.

چگونگی تشکیل باران برای کودکان

آموزش مراحل تشکیل باران به کودکان

آزمایش تشکیل باران برای کودکان

مواد لازم برای آزمایش تشکیل باران:

  • شیشه مربا
  • صفحه سرامیکی
  • آب گرم
  • 4 قطعه یخ

نحوه آزمایش:

داخل شیشه مربا آب بریزید تا ارتفاع آن به حدود ۵ سانتی‌متر برسد. سپس صفحه سرامیکی را بر روی شیشه مربا قرار دهید. در این مرحله، حدود ۳ دقیقه صبر کنید و سپس، قطعات یخ را بر روی صفحه بگذارید.


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو