کمبود نیرو؛ اصلی‌ترین مشکل پرستاری کشور/ انتقاد از سهمیه واکسن پرستاران

54

1400/2/22

11:51


کمبود نیرو؛ اصلی‌ترین مشکل پرستاری کشور/ انتقاد از سهمیه واکسن پرستاران

سلامت نیوز:معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با تاکید بر اینکه مشکل کمبود نیرو اصلی تربن مشکل پرستاری کشور است ، در عین حال به سایر مشکلات اشاره کرد و گفت: متاسفانه وقتی می‌گوییم بی عدالتی در نظام سلامت موج می‌زند در واکسیناسیون نظام سلامت هم مشهود شد و دیدیم گروه خاصی از همکاران نظام سلامت و مشخصا پزشکان سهمیه اختصاصی گرفتند اما هنوز پرستارانی هستند که واکسن دریافت نکردند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،حمیدرضا عزیزی با اشاره به شعار ملی روز جهانی پرستار مبنی بر «هویت و همدلی حرفه‌ای، رفع موانع خدمتی و تامین سلامت اجتماعی»، گفت: این روز مصادف با تولد فلورانس نایتینگل است که به عنوان روز جهانی پرستار نامگذاری شده است. شعار جهانی این روز نیز « پرستاران صدایی پیشرو، چشم اندازی برای آینده مراقبت های سلامتی» است.


وی درباره مشکلات فعلی جامعه پرستاری، اظهار کرد: اصلی ترین مانع خدمتی پرستاران در حال حاضر کمبود نیروی انسانی است. برای نسبت پرستار به جمعیت و نسبت پرستار به تخت استانداردی وجود دارد که متاسفانه رعایت نمی‌شود و ما فاصله زیادی با این اعداد داریم. زمانی که این مشکل حل نشود به عنوان یک مانع خدمتی از آن یاد می‌شود که بر عملکرد همکارانمان تاثیر می‌گذارد و شاید آن خدمتی که در شان مردم است به آنها نرسد.
وی افزود: پرستاری جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود و همکاران ما انتظار دارند مطابق قانون مشاغل سخت با آنها برخورد شود و بازنشستگی مطابق آن داشته باشند بنابراین طبق قانون همکاران پرستار باید با ۲۰ سال سابقه کار بازنشته شوند اما همین معضل کمبود شدید نیرو در اجرای این قانون هم مشکلاتی ایجاد کرده است.


عزیزی ادامه داد: سال قبل وزارت بهداشت اعلام کرد که بیش از ۵۰ هزار نفر برای جذب و استخدام درنظر گرفته و این اقدام را بی سابقه خواند، در بهمن ماه آزمون استخدامی برگزار شد و اسامی افراد منتخب اعلام شد اما تا این لحظه هیچ کدام از این افراد به کارگیری نشدند و تصور میکنم مسوولان در حال خریدن زمان و تعلل هستند تا این موضوع بر دوش دولت بعدی گذاشته شود. این عدم به کارگیری نیروها با مشکلات فعلی نظام سلامت در بحران کرونا و امواج شدید بیماری همخوانی ندارد و به نظر میرسد کم لطفی صورت می‌گیرد.


وی درباره تعداد مبتلایان و شهدای پرستاری، تصریح کرد: آمار شهدا جامعه پرستاری حدود ۱۲۰ نفر و ابتلا حدود یکصد هزار نفر است.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری درباره آخرین پرداختی‌ها به پرستاران، بیان کرد: همکاران ما توقع داشتند پس از اینکه در روز پرستار مقام معظم رهبری بر اجرای تعرفه‌گذاری خدمات تاکید کردند، این دستور سال قبل اجرایی شود اما متاسفانه نه وزارت بهداشت و نه مجلس شورای اسلامی با این موضوع همراهی نکردند و در شرایط خاص کرونا که همه جامعه به پرستاران لطف داشتند توقع داشتیم رفتار دولتمردان نیز به این شکل باشد. از طرفی کرونا نیز تاثیر زیادی بر اقتصاد سلامت داشت و همه شاهد بودیم درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها کاهش یافت و کارانه و دستمزد همکاران هم کاهش یافت. سال قبل با حمایت سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت معوقات حدود یک سال و نیم را به حدود ۳ یا ۴ ماه رساندند. البته درست است که زمان معوقات کاهش یافت اما مبلغش هم کم شد که توقع داشتیم این موضوع به سمت اجرایی شدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات برود. امیدواریم با جلساتی که با شورای عالی بیمه برگزار می‌شود و تلاش ما بتوانیم تعرفه گذاری را در چندماه آینده اجرایی و عملیاتی کنیم.


وی درباره روند واکسیناسیون پرستاران علیه کرونا، تاکید کرد: متاسفانه وقتی می‌گوییم بی عدالتی در نظام سلامت موج می‌زند در واکسیناسیون نظام سلامت هم مشهود شد و دیدیم گروه خاصی از همکاران نظام سلامت و مشخصا پزشکان سهمیه اختصاصی گرفتند و حتی همکاران پزشک محترم بازنشسته که مطب فعال هم نداشتند و اعضای نظام پزشکی، منشی مطب‌ها و... واکسینه شدند اما هنوز پرستارانی هستند که در خط اول دفاع بودند بویژه کسانی که در بخش غیردولتی بودند و هنوز واکسن نزدند. با اعتراضاتی که صورت گرفت در طول هفته جاری روند واکسیناسیون کادر درمان اندکی سرعت گرفت. اما همانگونه که گفتم رفتار دوگانه و بی عدالتی بین کادر درمان مشده می‌شد و این بی عدالتی حتی به انتخاب نوع واکسن هم رسید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو