سهم نیم‌درصدی ما از بازار ۳هزار میلیاردی سازمان شانگهای!

منبع: برترین ها

19

1400/6/30

15:20


سازمان همکاری شانگهای که اخیرا ایران نیز به عنوان عضو اصلی در آن پذیرفته شد، سازمانی میان دولتی با جمعیتی در حدود ۳ میلیارد نفر است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

برترین‌ها: سازمان همکاری شانگهای که اخیرا ایران نیز به عنوان عضو اصلی در آن پذیرفته شد، سازمانی میان دولتی با جمعیتی در حدود ۳ میلیارد نفر است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

بررسی حجم تجارت خارجی این کشورها نشان می‌دهد مجموع واردات ۸ کشور چين، هند، پاکستان، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، قرقيزستان و تاجيکستان در سال ۲۰۲۰ حدود ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد دلار بوده است.

اما بررسی وضعیت تجارت ایران با این کشورها نشان می‌دهد میزان صادرات ایران به این ۸ کشور طی سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است. به عبارتی سهم ایران از این بازار بیش از ۳هزار میلیارد دلاری حتی به  نیم درصد (حدود  ۳۹/. درصد) نمی‌رسد.

در میان این ۸ کشور، بالاترین سهم ایران از بازار این کشورها مربوط به پاکستان با ۲/۲ درصد و قرقیزستان ۱/۳ درصد بوده و سهم ایران در بازار مابقی کشورها کمتر از یک درصد و حتی نیم درصد است.

مطالب مشابه