پیشنهاد وزیر خارجه ایران به کنگره آمریکا

منبع: برترین ها

59

1400/11/27

17:02


حسین امیر عبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای با نشریه انگلیسی "فایننشال تایمز" پیشنهادی حاوی ارایه تضمین سیاسی از سوی آمریکا مبنی بر پایبندی واشنگتن به برجام ارایه کرده است.

عصر ایران: "حسین امیر عبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای با نشریه انگلیسی "فایننشال تایمز" پیشنهادی حاوی ارایه تضمین سیاسی از سوی آمریکا مبنی بر پایبندی واشنگتن به برجام ارایه کرده است.

وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای که در نشریه فایننشال تایمز منتشر شده، خواهان ارایه تضمین سیاسی از سوی کنگره آمریکا مبنی بر پذیرش اجرای برجام شده است.

او گفته است:" من حتی به همکارم آقای دکتر باقری گفتم در مذاکرات می‌توانند به طرف‌های غربی بگویند اگر نمی‌توانید به صورت قانون در مجلس خود این توافق را به تصویب برسانید، حداقل پارلمان کشورتان یا رییس پارلمان‌های کشور هایی که طرف مذاکرات برجامی ما هستند می‌توانند در یک بیانیه سیاسی پایبندی خود را به این توافق و به بازگشت به اجرای توافق برجام اعلام کنند."

وزیر خارجه ایران افزود:" در موضوع تضمین حقوقی هم طرف های مقابل و آمریکا و سه کشور اروپایی ابتکار مشخصی را ندارند. در خصوص تضمین اقتصادی هم آنها می‌گویند اگر دولت بعدی روی کار بیاید ما تضمینی را در این رابطه نداریم. ما امیدوار هستیم که واقع بینانه برخورد کنند. چراکه ما به سطح جدی از تضمین‌ها نیاز داریم."

امیر عبداللهیان افزود:" من در جلسه هفته گذشته در پارلمان دیدم که برخی از نمایندگان مجلس ما یک ایده ای را دنبال می‌کنند که می‌بایست مجلس، قانونی را تصویب کند که این بار اگر هریک از طرفین برجام از تعهدات خود خارج شدند، ما بتوانیم بر اساس یک مدل از مکانیسم ماشه بلافاصله به غنی‌سازی برگردیم آن هم در هر سطحی که مجلس، دولت را به آن موظف خواهد کرد. این امر می‌تواند پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند. لذا به نفع طرف‌های مقابل است که در موضوع تضمین، واقع‌بینانه عمل کنند و بر مبنای حقوق بین الملل ابتکارات و اقداماتی را روی میز قرار دهند."

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو