محوطه اریسمان یکی از محوطه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است

منبع: همگردی

142

1401/8/16

05:30


جاذبه ها/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، محوطه اریسمان یکی از محوطه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است.

محوطه تاریخی باستانی شش هزار ساله اریسمان در دامنه های کوهپایه های کرکس و شمال آن واقع شده است . اریسمان در منطقه کویری امامزاده آقا علی عباس در شهرستان نطنز، در کنار جاده ترانزیت تهران جنوب بوده و این اثر در تاریخ 29 تیر 1378 با شماره ثبت 2343 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اریسمان به عنوان اولین منطقه تاریخی ذوب فلز و یکی از قدیمی ترین شهرهای صنعتی تمدن بشری شناخته می شود.

اکنون اشیای باستانی موسوم به اریسمان در تنها موزه تخصصی باستان شناسی استان اصفهان که در نطنز است، نگهداری می شود. این موزه در بافت تاریخی مرکزی شهر نطنز قرار دارد. قلمرو باستانی موسوم به اریسمان به سه بخش اریسمان یک، دو و سه نامگذاری شده و بیشتر آثار موجود هم افق با دوره های سوم و چهارم است. تمدن زندگی در محوطه موسوم به اریسمان به آغاز هزاره چهارم تا میانه هزاره سوم پیش از زادروز مسیح باز میگردد.

محوطه باستانی روستای اریسمان از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا محسوب می شود و در تمامی 40 هکتار مساحت آن آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود. این محوطه باستانی اولین و بزرگترین پروژه باستان شناسی بین المللی ایران بعد از انقلاب اسلامی بوده که توسط کمیته چند جانبه ایرانی و آلمانی اجرا شده است. طی 3 فصل کاوش باستان شناسی که از سال 1378 لغایت 1381 خورشیدی انجام گرفت، باستان شناسان در محوطه باستانی اریسمان با ایجاد 4 محدوده در سطح محوطه، به نتایج مثبت و غیرقابل باوری دست یافتند؛ کشف کوره های ذوب فلز که از نخستین کوره های ذوب فلز دنیا محسوب می شود و مربوط به هزاره های چهارم و اول قبل از میلاد است.

اریسمان طی بررسی های باستان شناسان، صادر کننده صنعت ذوب فلز به تمدن های مصر و بین النهرین بوده و همزمان با تمدن سیلک کاشان فعالیت داشته است.

محوطه اریسمان یکی از محوطه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو