مانیکور یا Manicure به روش مراقبت و زیبایی ناخن های دست گفته می شود.مانیکور شامل مراحل مختلفی مانند سوهان کشیدن، فرم دادن به ناخن، گرفتن پوست های اضافه و تمیز کردن کوتیکول ناخن و لاک زدن ناخن است.مانیکور انواع مختلفی دارد که در سالن های زیبایی انجام می شود. در این مطلب سلام دنیا می خواهیم درباره مانیکور خشک و خیس، انواع مانیکور ناخن و تفاوت مانیکور روسی و کمبی صحبت کنیم.

مانیکور خشک و خیس چیست

مانیکور خیس

برای انجام مانیکور خیس دست ها به مدت 20 دقیقه در آب قرار می گیرند،با انجام این کار  کوتیکول‌های اطراف ناخن نرم می شوند و بعد از ان به کمک پوشر پوست های نرم شده کنار زده می شوند و با استفاده از نیپر برداشته می شوند.در ادامه مرتب سازی و سایر مراحل مانیکور انجام می شود.

مانیکور خشک و خیس چیست

مانیکور خشک

در مانیکور خشک برای نرم شدن کوتیکول‌های اطراف ناخن به جای استفاده از آب از روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود.دست ها را با روغن اغشته می کنند و ماساژ می دهند و بعد به مدت 5 دقیقه دست ها را در یک کیسه پلاتسیکی قرار می دهند. بعد از اینکه کوتیکولهای اطراف ناخن نرم شدند مراحل مانیکور به ترتیب انجام می شود.


حتما بخوانید: چگونه به سادگی در خانه مانیکور انجام دهیم؟ 


انواع مانیکور ناخن

مانیکور ناخن انواع مختلفی دارد که رایج ترین نوع ان همان مانیکور خیس و خشک است که در قسمت بالا توضیح داده شد.در ادامه شما را با سایر انواع مانیکور ناخن آشنا خواهیم کرد.

1. مانیکور روغن داغ

در مانیکور روغن داغ برای نرم کردن کوتیکول های اطراف ناخن از روغن های طبیعی داغ استفاده می شود.در این روش دست ها در روغن های طبیعی گرم خیسانده می شود.مانیکور روغن داغ علاوه بر آرام بخش بودن باعث مرطوب شدن و تغذیه پوست،انگشت ها و کوتیکول اطراف ناخن شما هم می شود.

2. مانیکور فرانسوی

این نوع مانیکور که به فرنچ ناخن هم معروف است،یک ظاهر کلاسیک و شیک به دست های شما می بخشد.اگر به دنبال یک مانیکور ساده و در عین حال شیک و جذاب هستید حتما مانیکور فرانسوی را انتخاب کنید.

3. مانیکور با پارافین

یکی دیگر از روش های پرطرفدار مانیکور،پارافین تراپی است.در حال حاضر این روش در اکثر سالن های زیبایی انجام می شود.پارافین تراپی نه تنها منافذ پوست را باز می کند بلکه باعث رطوبت رسانی کافی به پوست هم می شود.علاوه بر این ماساژ که به دست ها داده می شود آرامش بخش هم می باشد.در روش مانیکور با پارافین یا همان پارافین تراپی کف دست تا مچ در موم پارافین مایع ولرم قرار می گیرد بعد دست ها با یک حوله تمیز پوشانده می شوند بعد از خشک شدن موم از دست به راحتی جدا می شود.این کار باعث رطوبت رسانی فوق العاده به دست ها می شود.

انواع مانیکور ناخن:مانیکور با پارافین

4. مانیکور برزیلی

در روش مانیکور برزیلی بیشتر کار بروی کوتیکول انجام می شود،در حقیقت با حذف و برداشتن کوتیکول های اضافی صدف ناخن برجسته تر می شود و این کار باعث کشیده تر شدن ناخن ها هم می شود. روش لاک زدن در مانیکور برزیلی کمی متفاوت تر از سایر مانیکورها است،در این روش روی پوست های اطراف ناخن هم لاک زده می شود تا کوتیکول هم پوشیده شود،البته در انتهای کار لاک های اضافه پاک می شوند.


حتما بخوانید: روش های پاک کردن لاک ناخن با مواد طبیعی


5. مانیکور سنگ داغ

مانیکور سنگ داغ می تواند تمام خستگی های دست های شما را برطرف کند. در طی این مانیکور به کمک سنگهای گرم ماساژ هایی بروی دست انجام می شود. این ماساژها علاوه بر حس آرامشی که به شما منتقل می کنند فواید زیادی برای سلامت دست های شما هم دارند،زیرا  مانیکور سنگ داغ با از بین بردن تنش در عضلات دست به کاهش استرس شما هم کمک می کنند.اگر یک هفته خسته کننده و پر استرس داشتید حتما یک مانیکور سنگ داغ را امتحان کنید.

انواع مانیکور خشک

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد مانیکور خشک بصورت ماساژ دادن دست ها با روغن های طبیعی انجام می شود.مانیکور خشک به دو صورت مانیکور روسی و مانیکور خشک معمولی انجام می شود.

1. مانیکور روسی

بعد از نرم شدن کوتیکول در روش مانیکور خشک، ناخن کار شما با کمک سوهان برقی و به وسیله سر سوهان های شنی (روسی) کوتیکول  ها را به سمت عقب می برد و انها را برمی دارد.این روش که با سوهان برقی و به وسیله سر سوهان های شنی انجام می شود مانیکور روسی نام دارد.

انواع مانیکور خشک

2. مانیکور خشک معمولی

در روش مانیکور خشک معمولی محلول کوتیکول ریموور به پوست اطراف ناخن و کوتیکول ها زده می شود تا گوشت های اطراف ناخن نرم شوند و مراحل بعدی به راحتی انجام شوند. در ادامه پوست های نرم شده عقب زده می شوند و با استفاده از نیپر به راحتی برداشته می شوند.در مرحله بعد ناخن کار با کمک سوهان دستی کناره ها و لبه ناخن را سوهان می کشد تا فرم مورد نظر ناخن ایجاد شود.

مانیکور روسی چیست

در مانیکور روسی ناخن کار با کمک سوهان برقی و به وسیله سر سوهان های شنی که مخصوص مانیکور هستند کوتیکول های ناخن را عقب زده و بعد انها را جدا می کند تا ظاهر زیبایی به ناخن ها داده شود.مانیکور روسی به کمک سوهان برقی انجام می شود و برخلاف سایر روش ها که با انبر و نیپر انجام می شوند و باعث زخم و تحریک شدن پوست اطراف ناخن می شوند،این روش آسیبی به پوست اطراف ناخن های شما وارد نمی کند.در این روش تمرکز بیشتر بروی کوتیکول ناخن است.مانیکور روسی ناخن های براق و محکم تری به شما می دهد زیرا کوتیکول ها را لایه برداری می کند.

مانیکور روسی چیست

انواع مانیکور روسی

همانطور که در قسمت بالا هم توضیح داده شد مانیکور روسی به کمک سوهان برقی انجام می شود.مانیکور روسی علاوه بر ایمن بودن باعث استحکام و براق تر شدن ناخن های شما می شود.مانیکور روسی انواع خاصی ندارد،این روش بصورت 4 مرحله: آماده کردن ناخن ها،مرتب کردن کوتیکول ناخن، از بین بردن پوست های اضافی اطراف ناخن و تقویت و زیباسازی ناخن ها انجام می شود.


حتما بخوانید: آموزش طراحی ناخن در خانه با 25 مدل دیزاین


مانیکور کمبی چیست

مانیکور کمبی کمی متفاوت تر از سایر مانیکورها است، زیرا در روش های قبلی ناخن کار با روش و اصول کار خود کار مشتری ها را انجام می داد،اما در مانیکور کمبی نظرات مشتری پرسیده و اجرا می شود.در حقیقت یک مانیکور شخصی سازی شده است.در این روش از مشتری درباره حساسیت به مواد مختلف،داشتن کوتیکول‌ها و پوست حساس،سابقه عفونت و تحریک ناخن سوالاتی پرسیده می شود تا طبق پاسخ انها کار انجام شود.در حقیقت مانیکور کمبی تلفیقی از بهترین مانیکورها است.در مانیکور کمبی همان مراحل مانیکور روسی انجام می شود اما حساسیت ها و انتظارات مشتری مورد توجه قرار می گیرد تا در صورت نیاز روش دیگری هم در کنار مانیکور روسی انجام شود.

مانیکور کمبی چیست

فرق مانیکور کمبی و روسی

تنها تفاوت مانیکور روسی و کمبی در نظر گرفتن حساسیت و انتظارات مشتری است.در حقیقت در مانیکور روسی ناخن کار تمام مراحل از پیش تعیین شده را برای مشتری انجام می دهد اما در مانیکور کمبی ابتدا با مشتری مشاوره انجام می شود و بعد در صورت نیاز تغییراتی در مراحل انجام مانیکور اعمال می شود تا کمترین حساسیت و بالاترین رضایت برای مشتری ایجاد شود.

سخن پایانی:

مانیکور کردن ناخن ها علاوه بر زیبا تر کردن ناخن های دست های شما برای سلامتی و تقویت ناخن ها هم مفید است.در این مطلب شما را با انواع مختلف مانیکوهای ناخن آشنا کردیم،می توانید با خواندن مطالب بالا به راحتی مانیکور مورد علاقه خود راپیدا کنید.