تدوین نظام فنی احیا و مرمت بناهای تاریخی در استان یزد

منبع: همگردی

1

1402/2/28

13:39


ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، تدوین نظام فنی احیا و مرمت بناهای تاریخی در استان یزد صورت گرفت.

احمد آخوندی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به روز جهانی موزه ها و آغاز هفته میراث فرهنگی اظهار کرد: مهمترین چالش سال گذشته میراث فرهنگی وقوع سیل در شهر یزد بود که به رغم آثار مثبتی همچون همدلی بین فعالان میراث در جهت پایش بافت تاریخی، منجر به تخریب اساسی 200 بنا و تخریب جزئی 400 مورد دیگر شد.

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته 48 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی در حوزه میراث فرهنگی هزینه شده، گفت: در جریان بحران سیل نیز هشت میلیارد و 450 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و پنج میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای مدیریت اثرات ناشی از سیل هزینه شد.

این مسئول با اشاره به این که 190 مورد از 329 بنای مرمت شده در شهرستان یزد مربوط به خسارات ناشی از سیل بوده، اظهار کرد: طی یکسال گذشته جمعاً 425 بنا و محوطه تاریخی مورد مرمت قرار گرفته و هفت خانه ایرانی نیز به صورت مشارکتی با مالکین مرمت شده است.

وی براساس مفاد پرونده ثبت جهانی یزد هر گونه ساخت و ساز در بافت تاریخی یزد تنها با مجوز شورای فنی ممکن است و از این لحاظ بیشترین نشست های شورای فنی میراث فرهنگی را در استان یزد داریم، گفت: متاسفانه بسیاری از اهالی بافت تاریخی، آشنایی لازم در مورد فرایند مرمت خانه های تاریخی خود را ندارند و برخی سودجویان با ورود به این حوزه منجر به تخریب معماری اصیل می شوند و این در حالیست که براساس قوانین جدید تخریب بناهای تاریخی تا شش ماه حبس دارد.

آخوندی با بیان این که مرمت بدون مجوز در بافتهای تاریخی جرم تلقی می شود، عنوان کرد: با هماهنگی دادستانی، بی توجهی به یک مورد اخطار صادره درخصوص مرمت غیرمجاز در بافت تاریخی و حریم آن، در مراجعه دوم می تواند منجر به دستگیری متخلف شود.

وی گفت: در همین راستا میراث فرهنگی آماده مشاوره رایگان به متقاضیان مرمت خانه های تاریخی است و در صورت نیاز به مرمت اضطراری نیز اقدام لازم صورت می گیرد.

این مسئول عنوان کرد: میراث فرهنگی استان یزد با جدیت پرداخت تسهیلات برای مرمت در بافت های تاریخی را به شرط سکونت دنبال می کند و امیدواریم با تصویب کشوری، آن را مورد اجرا قرار دهیم و آمادگی داریم هزار مورد را تسهیلات را در سال اول جذب اعتبار کنیم.

وی از اختصاص یک میلیارد و 360 میلیون تومان برای قنوات جهانی استان خبر داد و گفت: بعد از 40 سال آب قنات زارچ را در هفته دولت امسال به مظهر خواهیم رساند و در این رابطه نیز از امروز به مدت سه روز میزبان مدیران پایگاه های قنات های جهانی کشور در یزد هستیم.

وی در ادامه با اشاره به 5 اثر ثبت جهانی شده در استان یزد خاطرنشان کرد: از مجموع 1985 اثر ثبت ملی شده استان تاکنون 34 در سال جاری ثبت ملی شده و پرونده 20 اثر دیگر برای ثبت ملی در حال آماده سازی است.

آخوندی به اختصاص 500 میلیون تومان برای مرمت و تجهیز موزه های استان از محل اعتبارات ملی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 36 موزه در استان داریم که شش مورد موزه خصوصی و 17 موزه وابسته با سایر ارگانها و 13 موزه متعلق به میراث فرهنگی در شهرستانهای یزد است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دو موزه فرخی و موزه تشریفات و هدایای شهرداری یزد افتتاح شد، اعلام کرد: امسال ایجاد سه موزه بزرگ در استان شامل موزه شیرینی یزدی در دو شهرستان یزد و تفت، موزه بزرگ فرش خاورمیانه و موزه بزرگ یزد در مجموعه صدرالعلما که پارسال 25 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و امسال نیز از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری 35 میلیارد تومان دیگر به آن اختصاص داده شده را دنبال می کنیم.

وی آمار بازدید از موزه های استان در سال گذشته را یک میلیون و 253 هزار و 551 نفر اعلام کرد که در مقایسه با سال قبل آن با آمار بازدید 889 هزار و 870 نفر، 20 درصد رشد داشته است.

آخوندی گفت: استان یزد دارای واحد تحقیقات و کنترل عوامل بیولوژیک آسیب رسان به بافت ها و بناهای تاریخی کشور است که در زمینه شناسایی حشرات و آفات آسیب رسان به بناهای تاریخی و رفع آنها فعالیت دارد.

وی برگزاری جشن ثبت جهانی یزد، جشن خشتانه و جشنواره تولیدات رسانه ای میراث فرهنگی را دیگر برنامه های میراث فرهنگی در یک سال اخیر ذکر کرد و افزود: در سال گذشته 7 سکه اصل و 21 سکه تقلبی، هشت دستگاه فلز یاب و 204 جنس قاچاق و عتیقه کشف و از 9 مورد حفاری غیرمجاز جلوگیری شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی یزد برنامه کلان میراث فرهنگی در سال جاری را تدوین نظام فنی احیا و مرمت بناهای تاریخی خواند و گفت: نظام نامه مذکور تدوین شده و طی یکی دو ماه آینده در شورای فنی مصوب و ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

وی رسیدگی و ساماندهی املاک کثیرالمالک، مجهول المالک، وقفی و به عمد رها شده را از دیگز برنامه های در دستور کار امسال ذکر کرد و گفت: موضوع تخریب های موردی در بافت تاریخی یزد و خروج آن از ثبت جهانی به هیچ وجه صحت ندارد.

آخوندی گفت: امسال مجوز سرشماری در بافت تاریخی یزد دریافت شده و امیدواریم بتوانیم آمار مورد نیاز برای برنامه ریزی دستگاه های مختلف در مورد بافت تاریخی را تهیه کنیم.

«الهه خاکباز الوندیان» مسئول موزه های استان نیز در مورد برنامه های روز جهانی موزه ها به خبرنگاران گفت: با توجه به همراهی های صورت گرفته، به این قدرت رسیدیم که در حوزه جامعه سازی گامهای موثری را برداریم و موزه ها را در شورای فنی گردشگری استانداری راه دهیم.

وی مهمترین مطالبه موزه داران استان را درخواست قرار دادن اعتبارات مورد نیازشان در ردیف بودجه های استانی ذکر کرد که با جدیت در حال پیگیری است.

الوندیان شعار امسال موزه ها را پایداری و حال خوب ذکر کرد و ضمن تشریح برنامه های تدارک دیده شده در این مورد از 28 اردیبهشت تا چهارم خرداد از جمله برگزاری فم تور یک روزه موزه ها برای فعالان حوزه گردشگری و میهمانان منتخب از رسانه ها و مسئولان استان برای آشنایی با موزه ها و مطالبات موزه داران، اکران فیلم و رونمایی از مسیر گردشگری هوشمند گفت: بازدید از تمام موزه های استان برای عموم مردم رایگان خواهد بود و بناهای متعلق به میراث فرهنگی نیز بجز نارین قلعه و باغ جهانی پهلوانپور تا ساعت 11 شب پذیرای علاقمندان هستند.

تدوین نظام فنی احیا و مرمت بناهای تاریخی در استان یزد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو