رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ناسا شکسته شد

منبع: تکراتو

1

1402/2/28

13:54


رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین شکسته شد. یکی از ماهواره‌ای ناسا توانسته به این مهم دست یابد.

رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ناسا شکسته شد

رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین شکسته شد. یکی از ماهواره‌ای ناسا توانسته به این مهم دست یابد.

رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ناسا شکسته شد. یکی از ماهواره‌های ناسا توانسته است داده‌ها را با سرعتی بالغ‌بر 200 گیگابیت درثانیه از فضا به زمین انتقال دهد. البته رکورد قبلی این انتقال داده نیز دراختیار همین ماهواره کوچک که به‌اندازه یک جعبه دستمال کاغذی است بود و رکورد جدید آن بالاترین نرخ انتقال داده در تکنولوژی‌های ارتباطات نوری از فضا به زمین محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: مار رباتیک غول پیکر ناسا برای اکتشافات فضایی معرفی شد [+ویدیو]

رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ماهواره ناسا شکسته شد

طبق بیانیه سازمان فضایی، این ماهواره که سیستم تحویل فروسرخ TeraByte (TBIRD) نام دارد، موفق شده تا داده‌ها را با سرعت 200 گیگابیت در ثانیه از مدار به ایستگاه زمینی مخابره کند و رکورد قبلی خود، 100 گیگابیت برثانیه را بشکند. این بالاترین نرخی است که تاکنون توسط فناوری‌های ارتباطات نوری فضا به زمین به‌دست آمده است. Beth Keer، مدیر مأموریت TBIRD در بیانیه ناسا نوشته است:

دستیابی به سرعت 100 گیگابیت برثانیه در ماه ژوئن برای ما بسیار مهم بود و اکنون ما این سرعت داده را دو برابر کرده‌ایم. این قابلیت، نحوه ارتباط ما در فضا را تغییر خواهد داد.

رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ماهواره ناسا شکسته شد

TBIRD در مه 2022 به فضا پرتاب و توسط ماهواره Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3) ناسا به مدار زمین منتقل شد. این کیوب‌ست برای آزمایش فناوری ارتباط لیزری به‌عنوان راهی برای ارسال داده به زمین (و برعکس) با استفاده از پرتوهای نامرئی که در فضا حرکت می‌کنند، طراحی شده است.

در طول آخرین آزمایش خود، TBIRD داده‌ها را به یک ایستگاه زمینی نوری ناسا ارسال کرد و لیزر خود را دقیقاً به سمت گیرنده زمینی واقع در کوه تیبل، کالیفرنیا، هدف قرار داد.

ناسا درحال‌حاضر برای انتقال داده‌ها به فضاپیماهای درحال گردش خود (و انتقال از آن‌ها) از همان فناوری امواج رادیویی مورد استفاده در رادیوهای اتومبیل یا دکل‌های تلفن همراه استفاده می‌کند. با توجه به اینکه آژانس فضایی به دنبال ارسال انسان‌ها به ماه و فراتر از آن است، نا‌سا درحال بررسی ابزارهای ارتباطی موثرتری است. به گفته ناسا، تفاوت بین انتقال فرکانس رادیویی و ارتباط لیزری چیزی شبیه به اینترنت دایل-آپ و اینترنت پرسرعت است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ شکستن رکورد سرعت انتقال داده از فضا به زمین توسط ماهواره ناسا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو