اگر قفل گوشی شما خودکار باز می‌شود هک شده‌اید [+لیست گوشی‌های آسیب‌پذیر]

منبع: تکراتو

1

1402/2/30

14:03


طبق خبری استرس‌آور که از طرف NordVPN منتشر شده است، اگر قفل گوشی شما به‌طور خودکار باز می‌شود، احتمالا هک شده‌اید.

اگر قفل گوشی شما خودکار باز می‌شود هک شده‌اید [+لیست گوشی‌های آسیب‌پذیر]

طبق خبری استرس‌آور که از طرف NordVPN منتشر شده است، اگر قفل گوشی شما به‌طور خودکار باز می‌شود، احتمالا هک شده‌اید.

کارشناسان امنیتی معتقدند که اگر قفل گوشی شما به‌صورت خودکار باز می‌شود احتمالاً هک شده‌اید. NordVPN دراین باره توضیح می‌دهد که هکرها و مجرمان سایبری قادرند با استفاده از خاصیت امواج الکترومغناطیسی حرکاتی مانند لمس صفحه برای باز کردن قفل موبایل را شبیه‌سازی کنند. برای این‌کار فقط لازم است تا به گوشی سوژه مورد نظر نزدیک شده و تمام اطلاعات آن را بدزدند.

بیشتر بخوانید: سرقت اطلاعات مشتریان وسترن دیجیتال در جریان یک حمله هکری بزرگ

باز کردن قفل گوشی توسط هکرهای حرفه‌ای با استفاده از امواج الکترومغناطیسی

مجرمان سایبری همیشه راهکارهای جدیدی برای ورود به گوشی هوشمند شما ارائه می‌دهند. همه‌ ما درمورد بدافزارها، کلاهبرداری‌های فیشینگ و آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری شنیده‌ایم، اما محققان دانشگاه ژجیانگ چین و دانشگاه دارمتشات آلمان، روش مبتنی‌بر سخت‌افزار جدیدی را شناسایی کرده‌اند که هکرها از آن برای کنترل گوشی‌های هوشمند بهره می‌برند.

NordVPN توضیح می‌دهد افراد سودجو می‌توانند از سیگنال‌های الکترومغناطیسی برای شبیه‌سازی حرکاتی مثل ضربه‌زدن روی نمایشگر برای باز کردن قفل گوشی‌های هوشمند استفاده کنند. این روش GhostTouch نام دارد و به هکرها اجازه می‌دهد قفل دستگاه قربانیان خود را باز کرده و به داده‌های حساسی مثل گذرواژه‌ها و حتی برنامه‌های بانکی دسترسی داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای دسترسی گسترده‌تر، روی گوشی افراد، بدافزار نصب کنند.

باز کردن قفل گوشی توسط هکرهای حرفه‌ای با استفاده از امواج الکترومغناطیسی

تنها کاری که مهاجم برای اجرای روش GhostTouch باید انجام دهد، نزدیک شدن به محل حضور هدف است. آن‌ها می‌توانند تجهیزات خود را در مکان‌های عمومی قرار دهند تا سیگنال‌های الکترومغناطیسی را به‌ گوشی افراد ارسال کنند.

فون‌آرنا می‌نویسد، برای برقراری ارتباط، دستگاه باید به گوشی هوشمند شخص موردنظر نزدیک باشد و به‌عبارتی در محدوده‌ ۴۰ میلی‌متری آن قرار بگیرد. البته پس‌ از این مرحله اگر شخص قربانی مکان موردنظر را ترک کند دیگر اهمیتی نخواهد داشت.

درحال‌حاضر مشخص شده است گوشی‌هایی مثل آیفون SE ۲۰۲۰، نوکیا ۷٫۲، گلکسی S20 FE 5G و ردمی ۸ در برابر روش GhostTouch آسیب‌پذیر هستند.

از طرفی عبارت phone unlocks itself یکی از محبوب‌ترین جست‌وجوهای انجام‌شده در گوگل است که ۲۰۹ میلیون نتیجه به کاربران نشان می‌دهد. البته این بدان معنا نیست که گوشی همه‌ این کاربران هک شده باشد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص هک گوشی موبایل و بازشدن قفل گوشی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با تکراتو دنبال کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو