با شماری از معروف ترین جاذبه های دیدنی جاجرم آشنا شویم

با شماری از معروف ترین جاذبه های دیدنی جاجرم آشنا شویم


منبع: همگردی

4

1402/3/2

23:33


شهرستان جاجرم یکی از زیباترین شهرهای استان خراسان شمالی بوده که با مساحت 3654 کیلومترمربع در کل استان می درخشد. کوهستان بهار در شمال جاجرم در برخی نقاط بیش از 2000 متر ارتفاع دارد و بطور کلی باعث ایجاد آب و هوای ملایم تری در این منطقه شده است. با ما در مقاله معروف ترین جاذبه های دیدنی جاجرم همراه شوید تا شما را با تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری جاجرم آشنا کنیم. قطعا، آشنایی با دیدنی های معروف جاجرم برایتان جالب خواهد بود.

نقوش صخره ای جربت

نقوش صخره ای جربت که در منطقه به سنگ نگاره معروف شده اند، در 5 کیلومتری شرق روستای جربت واقع شده و عبارتند از مجموعه ای از نقوش حیوانی شامل کل، بزکوهی با شاخ های بلند، شتر، انسان اسب سوار و برخی نمادهای مذهبی اسلامی و کتیبه هایی به خط عربی و فارسی که با خراش و ضربه یک شی نوک تیز بر بدنه صخره های سیاه رنگ فرو غلتیده در دامنه کوه نقش شده اند. این مورد از بهترین جاذبه های گردشگری جاجرم به دوران پیش از تاریخ تا اسلامی تعلق دارند.

نقوش صخره ای جربت

مسجد جامع جاجرم

مسجد جامع جاجرم از قرون اولیه اسلامی در محدوده بافت تاریخی شهر و خیابان شهید رجایی واقع شده است. این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی جاجرم دارای صحنی کوچک و دو شبستان باریک در طرفین هست. شبستان ها به وسیله طاق ضربی پوشش یافته اند و از طریق یک در مستقیما به صحن مسجد راه می یابند. این مسجد همچنین دارای شبستان زمستانی در پشت شبستان غربی است. بر پیشانی ایوان ورودی گنبدخانه یک کتیبه کاشی فیروزه ای وجود دارد که به شدت آسیب دید.

مسجد جامع جاجرم

آرامگاه خواجه علی بن مهزیار

آرامگاه خواجه مهزیار پلان چهار طاقی ساده دارد و ورودی بنا در ضلع شمالی است. براساس بررسی های انجام شده، تا دروه قاجار فضای داخلی بقعه و بویژه مرقد تزئینات آجرهای لعابدار فیروزه ای با نقش برجسته آیات شریفه قرآنی به خط ثلث و نقوش گیاهی داشته که بعدها از اینجا به مقبره یار محمدخان شادلو در بش قارداش منتقل و در آنجا نصب شد. طبق برخی روایات مذهبی، این بنا مدفن ابوالحسن علی بن مهزیار، از یاران صدیق امام علی بن موسی الرضا (ع) است. علی بن مهزیار از سوی امام رضا (ع) و امام جواد (ع) مقام نمایندگی و وکالت در نواحی جاجرم داشته و تالیفات و آثار متعددی از او برجای مانده اند.

آرامگاه خواجه علی بن مهزیار

رباط قلی

رباط قلی در سه کیلومتری شرق روستای گازان و سه کیلومتری جنوب روستای قلی واقع شد. طرح کلی رباط قلی مستطیل است با چهار برج در چهار گوشه بنا و یک برج نیز در وسط ضلع های شمالی، غربی و جنوبی آن. ورودی این مورد از دیدنی های معروف جاجرم در وسط ضلع شرقی قرار دارد. بعد از ورودی، از طریق یک فضای سرپوشیده چهار طاقی شکل به چهار طرف دسترسی می یابد. بارانداز یا حیاط کاروانسرا به شکل یک صحن چهار ایوانی است و در فرورفتگی ایوان جنوبی یک محراب با بقایای گچبری قرار داشت.

رباط قلی

موزه گرمابه

حمام خزینه ای جاجرم با 700 مترمربع مساحت در دل بافت تاریخی شهر و در کنار بقایای ارگ قدیم شهر معروف به نارین قلعه و مسجد جامع قرار گرفته و به دوره قاجار تعلق دارد. ورودی حمام از طریق 5 پله به رختکن راه می یابد که خود با یک راهرو ارتباطی موسوم به میاندر به گرمخانه متصل می شود. در مجموع، این مورد از بهترین جاذبه های گردشگری جاجرم از پنج بخش رختکن یا سربینه، گرمخانه، خزینه و آب انبار و نیز گلخن، منبع آب گرم و سرد و مخزن سوخت تشکیل شده است. مطالعات و مرمت حمام تاریخی جاجرم در 1390 به انجام رسیده و با عنوان موزه تاریخ شهر شناخته می شود. موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم شامل هشت غرفه بوده که در هر یک گوشه ای از آداب و رسوم، تاریخ و فرهنگ مردم منطقه به نمایش درآمده است.

حمام تاریخی جاجرم

خانه شاه نشین

خانه شاه نشین یکی از آثار ارزشمند دوره قاجار بوده که در دو طبقه ساخته شده و طبقه فوقانی محل پذیرایی از میهمانان رسمی و رجال دولتی بوده است. این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی جاجرم به لحاظ داشتن تزئینات زیبای گچبری بویژه در اطراف شومینه ها و کتیبه های ثلث شامل آیات قرآنی، ادعیه، نام پنج تن، تاریخ ساخت بنا و نام استاد گچکار و کاتب زیبا و کم نظیر است.

خانه شاه نشین

کوهستان بهار

کوهستان بهار که بدلیل سرسبزی به این نام شهرت یافته، یکی از زیباترین و باصفاترین ارتفاعات خراسان شمالی بشمار می رود. سنخواست در فاصله 25 کیلومتری کوه بهار قرار دارد و فاصله آن با بجنورد حدود 95 کیلومتر هست. کوه بهار از ذخیره گاه های ارس در استان است و بدلیل کثرت نزولات آسمانی و بارش برف های سنگین در زمستان و باران های طولانی در فصول بهار و پاییز و حتی در تابستان دارای مراتع سرسبز فراوانی بوده و چشمه های زیادی دارد که در دره ها، دامنه ها و کوهپایه های این مورد از دیدنی های معروف جاجرم جاری هستند.

کوهستان بهار

منطقه حفاظت شده میاندشت

میاندشت منطقه ای پوشیده از دشت ها و کفه های وسیع با اقلیمی خشک و نیمه خشک و تراکم گیاهی نسبتا خوب است و وجود یک رودخانه فصلی به نام کال شور باعث شده تا منطقه حتی در دوران خشکسالی هم چندان با مشکل کم آبی روبرو نباشد. میاندشت دارای یکی از غنی ترین و متراکم ترین گونه های جانوری در بین زیستگاه های استپی کشور است. کاراکال، گرگ، شغال، کفتار، آهو، قوچ و میش، هوبره، گراز، تشی، زرده، بر و خرگوش از جمله دارایی های ارزشمند میاندشت بوده و یکی از زیستگاه های منحصر بفرد یوزپلنگ ایرانی است. میاندشت که یکی از قدیمی ترین مناطق 4 گانه کشور بشمار می رود، از سال 1352 تحت حفاظت قرار گرفت و با دارا بودن جمعیت قابل توجهی از آهو و در کنار آن شماری یوزپلنگ، یکی از بهترین زیستگاه های این دو جانور در کشور بشمار می آید.

میاندشت

روستای طبر

طبر یکی از دیدنی های معروف جاجرم بوده که با شهر شوقان 5 کیلومتر، با مرکز این شهرستان حدود 80 کیلومتر و با مرکز استان 55 کیلومتر فاصله دارد. شغل اکثر ساکنان آن باغداری، کشاورزی و دامداری است. قلعه کمر سفید، قلعه سنگینیه، حمام تاریخی، چنار کهنسال و چشمه واقع در مرکز روستا، برج های نگهبانی، گورستان قدیمی روستا، آسیاب قدیمی، 2 خانه تاریخی از جمله آثار تاریخی روستا محسوب می شوند. صنایع دستی روستا عبارتند از: چلنگری، قالی بافی، نمدمالی و... در این روستا چند چشمه و قنات وجود دارند که آب مورد نیاز روستا را تامین می کنند. باغات روستای طبر به چند قسمت تقسیم شده اند که هر قسمت نام مخصوص به خود را دارد.

روستای طبر

سرچشمه شوقان

در فاصله حدود 5/1 کیلومتری از شمال غربی میدان امام خمینی شوقان چشمه زیبا و معروفی به نام سرچشمه شوقان قرار دارد. این چشمه در مجاور کوهی واقع شده و آب آن از چندین شکاف کوه خارج می شود. دبی متوسط طی 8 ماهه نخست سال این چشمه طبق آمار دفتر مطالعات پایه آب استان در حدود 1000 لیتر بر ثانیه و مساحت چشمه حدود 150 متر مربع هست. آب این چشمه برای شرب شهروندان و نیز باغداری و کشاورزی مورد استفاده است. مردم شوقان به این چشمه اعتقاد دارند و به آن نذر می کنند. آب چشمه پس از گذر از باغات و مزارع، وارد جوی های شهر شده و فضای سبز شهر را آبیاری می کند. چنار کهنسال شوقان نیز که در میدان مرکزی شهر قرار دارد، در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

سرچشمه شوقان

رود کالشور و زیست بوم کویری آن

مهمترین رودخانه جاجرم، رودخانه کال شور بوده که از ارتفاعات بینالود سرچشمه گرفته و حوزه آبریز وسیعی از غرب خراسان تا مناطق شرقی سمنان را در بر می گیرد. مسیر این رودخانه دائمی از شمال شرق به جنوب غربی است که بعد از وارد شدن به جاجرم، به سمت جنوب تغییر مسیر می دهد و وارد حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران و جنوب دشت جاجرم می شود.

رود کالشور

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو